Vstup zakázán, pozor plemenný býk! Chovatelé se přetahují s turisty o stezky

  0:01aktualizováno  0:01
K procházce malebnou českou přírodou patří i turistické stezky, které usnadňují orientaci v terénu. Ani to nejpečlivěji nakreslené značení však nepomůže, když stezky zahradí elektrické ohradníky. Takových případů podle Klubu českých turistů každý rok přibývá. Chovatelé si naopak stěžují na chování turistů na pastvinách.

Turistická stezka nedaleko obce Radvanov, na které chovatel dobytka postavil elektrický ohradník. | foto: iDNES.cz

Asi pět set metrů za obcí Radvanov v jižních Čechách vede turistická stezka, jakých jsou po republice tisíce. Jedna její část protíná pozemek místního zemědělce, což také není nijak neobvyklé. Jenže letos na ní čekalo turisty nepříjemné překvapení. „Majitel stezku zahradil elektrickým ohradníkem a pověsil na ní ceduli – vstup zakázán, pozor, plemenný býk,“ popisuje svou zkušenost turista Martin.

Fotogalerie

Jak se navíc ukazuje, není to ojedinělý případ. Naopak, podle klubu českých turistů podobných incidentů rok od roku přibývá a ročně už jich řeší kolem deseti. A to jsou navíc jen případy, které jim turisté nahlásí.

„Dříve bývaly problémy se zaoráváním turistických stezek. To už dneska sice nikdo nedělá, ale zato je chovatelé přehrazují elektrickými ohradníky. I cedule s plemenným býkem je oblíbená. Bývaly to ojedinělé problémy, ale teď se to děje čím dál častěji. Pastevectví se rozmáhá a krávy už nejsou v kravíně. Nevozí jim krmení, ale vyženou je na louku,“ říká Karel Markvart z Klubu českých turistů.

Podle něj však za zahrazením stezky nebývá zášť vůči milovníkům přírody. „Jenom jsou takovým pastevcům turisté jednoduše ukradení,“ dodává.

Také ve zmíněném Radvanově dříve bývala pole, mezi kterými stezka vedla. I poté, co se tam začal pást skot, po ní mohli turisté bez problému projít. „Pokaždé tam byla alespoň nějaká možnost. Byl tam koridor, který pastvinu rozděloval na dvě. Jednou majitel pásl na horní louce, jednou na spodní, ale dalo se mezi nimi projít,“ říká Martin. To se změnilo až letos.

Chovatelé se obávají odpovědnosti za uniklý dobytek

Zemědělské družstvo, které si podle informací iDNES.cz pozemek pronajímá, na otázky redakce nereagovalo. K situaci se však vyjádřil Kamil Malát z Českého svazu chovatelů masného skotu.

Ten připouští, že k takovým incidentům občas dochází. Podle něj se však drtivá většina chovatelů snaží vyjít turistům vstříc. Pokoušejí se pastvinu ohradit tak, aby přes ni mohli v místě stezky přejít. Budují například na své náklady různá zařízení, od uzavíratelných bran až po takzvané texaské brány, které mohou turisté překonat, ale skot se přes na ně nedostane.

Chovatelé, kteří postupují jinak, k tomu podle něj mohou mít často i dobré důvody. „Majitel pozemku za svá zvířata zcela odpovídá. Bohužel tam, kde jsou brány, je za sebou turisté často nezavírají, a když zvířata utečou, má s tím chovatel mnoho práce. A když pak skot něco poškodí, či dokonce někoho zraní, je to na jeho odpovědnost,“ říká Malát. Stává se podle něj také, že turisté elektrické ohradníky poničí a přeruší tak proud na celé pastvině, nejen v místě, kde vede stezka.

Dodává, že sdružení nemůže chovatelům nic přikazovat, ale vše je o domluvě. Dřívější jednání s klubem turistů podle něj však k ničemu nevedla. Což potvrzuje i klub turistů. 

„Mnohdy stezky jinudy vést nemohou a po asfaltu je nepovedeme“

„Pastevci nás většinou nutí, abychom vedli stezky jinudy, mimo jejich pozemky. Bohužel často po asfaltové silnici, která vede kolem, což samozřejmě nechceme. Ale tam, kde je nějaká měkká cesta, kterou se trasa významně neprodlouží, jsme ochotni stezku přeložit. Ve většině případů to však nejde, jako tady v Radvanově,“ říká Markvart.

Klub už musel dokonce jednu stezku zcela zrušit, protože se s chovatelem jednoduše nedohodl a lidé si neustále na zahrazení ohradníkem stěžovali. Stejnou situaci potvrzuje i Martin v Radvanově. „Obejít to nejde a není tam ani žádné značení,“ říká. 

„Když se podíváte na elektrické ohradníky, třeba do rakouských Alp, buď se dají otevřít a zase zavřít pomocí chňapky, nebo je tam ze dřeva šikana, kde turista projde a krávy ne. A plemenné býky tam prostě pasou jinde než na pastvinách, skrz které vede turistická trasa. Už dávno to tam krásně vyřešili,“ dodává Markvart. 

Jenže podle Maláta je v Rakousku trochu jiná situace. Chovatelé tam mají pozemky od nepaměti a až dodatečně je proťaly turistické trasy. Avšak v Česku je tomu naopak. Většina turistických stezek vznikla za minulého režimu a zemědělci získali své pozemky zpravidla později. Zatímco tedy Rakušané už jsou smířeni s tím, že skrz jejich parcely vedou stezky, a často byli i u jejich vzniku, pro české chovatele to neplatí. 

Klub turistů má sice podle Markvarta možnost se proti zahrazení stezek bránit právní cestou, ale využívá jí jen zřídka. „Kdo zruší, zahradí turistickou stezku, nebo zamaluje turistickou značku, dopouští se přestupku. Je za to pokuta až pět tisíc korun. Občas k takovému řešení saháme, ale je to na dlouhé lokty a mnoho hodin strávených po úřadech,“ říká Markvart. Navíc klub podle něj nechce být s chovateli na nože. „Raději bychom se dohodli po dobrém,“ uzavírá. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Ve vládě plníme spíš program ČSSD, kritizuje kandidát do vedení ANO Macura

Primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO).

V posledních volbách v Ostravě převálcoval konkurenci a teď primátor Tomáš Macura míří i do nejužšího vedení hnutí ANO....

Hřib nepodpoří akci svazu bojovníků za svobodu, kvůli ocenění Ondráčka

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou chtěli...

Značky STOP PROTISMĚR se na jaře objeví na dálnicích. Kvůli častým nehodám

Při nehodě na dálnici D5 u Rokycan se vážně zranil řidič osobního vozidla,...

Dvě nehody na českých silnicích ve dvou dnech způsobené auty jedoucími v protisměru přiměly oddělení Ministerstva...

Najdete na iDNES.cz