Hygienici prohlédli 213 lidí, šesti z nich nařídili domácí karanténu, jen jeden člověk ze Slovenska byl odvezen na kliniku infekčních nemocí ve Fakultní nemocnici Bulovka, oznámila vedoucí protiepidemického odboru Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová.
Podle primářky infekční kliniky na Bulovce Hany Roháčové se pacient, kterého k nim přivezla sanitka přímo z letiště, cítí dobře. Zvýšenou teplotu už nemá. "Byl mu proveden výtěr a odebrána krev. Vzorky jsme odeslali do národní referenční laboratoře, výsledky budou v pondělí," uvedla. Pacient je izolován od ostatních.
Pokud u něj testy potvrdí mexickou chřipku, půjdou do karantény i všechny osoby, které s ním přišly do bližšího kontaktu, tedy spolucestující z nejbližších sedadel v letadle. Jágrová vyloučila, že by se mohla případná infekce rozšířit v celém letadle vzhledem ke specifické vzduchotechnice, kterou je vybaveno.
V karanténě jsou tři Češi a tři Slováci
Tři z lidí, kterým byla nařízena domácí karanténa, jsou Slováci, další tři jsou z Prahy a okolí. "Všichni byli sanitou dopraveni do místa svého bydliště," sdělila Jágrová s tím, že i výsledky jejich testů budou známé v úterý.
Podle ní jeden z cestujících nastupoval již v Cancúnu do letadla s teplotou. Nesouvisela prý ale v žádném případě s chřipkou. Neupřesnila ale, zda šlo o cestujícího, který skončil po příletu na Bulovce.
Turisté byli 800 km od výskytu chřipky
Letadlo přistálo s malým zpožděním před tři čtvrtě na deset. Na palubě stroje ČSA bylo kromě dvanácti členů posádky 201 pasažérů, mezi nimi i dvě děti a třicet lidí, kteří si zájezd koupili na Slovensku. Klienti cestovky Exim Tours trávili dovolenou na jihu poloostrova Yucatán.
Cestovní kancelář nabízela turistům, že se domů mohou vrátit již dříve. "Většina se vyslovila proti, protože nikdo nemá příznaky mexické chřipky a nejbližší potvrzený případ se nachází 800 kilometrů od Cancúnu, kde byli," řekl na ranním brífinku zástupce cestovky Jan Koláčný.
Přesto se cestovatelé nevyhnuli vyšetření. Na letišti v mexickém Cancúnu jim změřili teplotu a stevardi je během jedenáctihodinového letu poučili o příznacích chřipky. Nikdo z nich údajně nejevil známky nemoci. Další kontrola následovala v lékařském stanu na letišti.
Po sedmi měsících v Cancúnu se dopoledne s turisty vrátila i delegátka Eva Filipová. Podle ní se turisté dozvídali první informace o chřipce od svých rodin z Čech, pak se objevily i zprávy v médiích, prohlášení vydala i mexická vláda.
"Byli jsme 2 300 kilometrů od hlavního města a žádné přímé riziko jsme nepociťovali. Já osobně jsem neměla vůbec pocit ohrožení a mohu říci, že zhruba 97 procent našich klientů v anketě odpovědělo, že chtějí na Cancúnu zůstat." Lidé se prý cítili bezpečně, panika nebyla. Klienti si užívali odpočinek, výlety a koupání.
Virus by mohl přivézt "baťůžkář"
Hlavní hygienik Michael Vít v České televizi řekl, že výsledek po kontrole letadla je lepší než očekával. "Dnešní přílet byl velmi dobře připraven i vnímán českými i ostatními turisty," dodal. Podle něj se nedá vyloučit, že "batůžkový cestovatel" přijede z Mexika přes Vídeň nebo přes Frankfurt s virem nové chřipky v těle.
"Nikdy není stoprocentní, že se to nemůže stát. Pokud nějaký takový případ v Česku bude, je možné, že nebude odhalen," nevyloučil Michal Vít s tím, že je možné, že po několika dnech by se takový pacient sám přihlásil.
Každý musel vyplnit dotazník a změřit si teplotu
"Panuje tady mírná nervozita, ale ne z nemoci, spíš z toho, že nás ještě čeká dlouhá prohlídka na letišti. Sedím až vzadu v letadle, budu čekat, až na mě přijde řada. Potrvá to snad dvě hodiny," řekl iDNES.cz krátce po přistání hudebník Zdeněk Hrubý, který byl jedním z navrátilců.
Po několika minutách už měli první lidé kontrolu za sebou. "Prohlédli nás hned u letadla, změřili nám teplotu a museli jsme vyplnit dotazník, zda netrpíme zdravotními potížemi jako je zvýšená teplota, bolesti, vyrážka nebo zvracení," popsal iDNES.cz jeden z nich.
Nemoc v ČR
|
"Lidé bez příznaků půjdou do zeleného autobusu na standardní odbavení. Lidé s příznaky budou okamžitě odvezeni na kliniku infekčních nemocí ve Fakultní nemocnici Bulovka. Žlutý autobus odveze ty, kteří budou v domácí karanténě," popsal.
Chocholouš připomněl, že už samotný dlouhý let a sedmihodinový časový posun je pro organismus velkou zátěží, na kterou může reagovat i zvýšenou teplotou, lékaři však dokážou poznat, pokud ji má na svědomí chřipka.
Zavazadla všech cestujících byla dezinfikována. U kufrů i cestujících byli jen hygienici, nikdo ze zaměstnanců letiště. Z personálu letiště se turistům přiblížili jen řidiči autobusů.
Ředitel cizinecké policie Vladislav Husák na brífinku uvedl, že na místě dohlížela na pořádek policie, aby zamezila případnému neetickému chování vůči cestujícím.