Tuhý překročil rychlost v obci o více než padesát kilometrů v hodině

  11:01aktualizováno  11:01
Policejní prezident Tomáš Tuhý, který ve čtvrtek přiznal rychlou jízdu na Ostravsku, překročil podle České televize maximální povolenou rychlost v obci o více než 50 kilometrů v hodině. Jel tedy pravděpodobně zhruba stovkou. Podobně rychle projížděl ve čtvrtek Břeclaví i ústavní soudce Radovan Suchánek.

Policejní prezident Tomáš Tuhý | foto: Yan Renelt, MAFRA

Tuhý ve čtvrtek v tiskovém prohlášení uvedl, že nedávno byl při jízdě služebním vozidlem kontrolován policejní hlídkou. Přesné datum neuvedl.

Šéf policie předpokládá, že celá událost bude řešena ve správním řízení. „Jsem připraven plně spolupracovat a nést důsledky tak jako každý jiný občan,“ uvedl Tuhý.

Správní řízení bude řešit ministerstvo vnitra, má na to rok. „Můžeme uvést, že ministerstvo vnitra v této věci zahajuje správní řízení. Průběh správního řízení je až do jeho ukončení ze zákona neveřejný,“ uvedla pro iDNES.cz Lucie Nováková z tiskového odboru ministerstva.

Pokud by policejní prezident přišel o řidičský průkaz, musel by jezdit pouze s řidičem. Mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková řekla iDNES.cz, že Tuhý má osobního řidiče k dispozici z titulu své funkce a už nyní využívá jeho služby kvůli vysokému pracovnímu vytížení poměrně často.

Za překročení rychlosti v obci o více než 40 kilometrů v hodině lze v běžném správním řízení uložit pokutu 5 až 10 tisíc korun a zákaz řízení na šest až 12 měsíců.

Soudce jel v obci rychlostí 96 kilometrů v hodině

Suchánek výrazně překročil povolenou rychlost ve čtvrtek odpoledne v Břeclavi. Zástupce velitele tamní městské policie Zdeněk Novák řekl, že strážníci po 14:00 zastavili v Lednické ulici 43letého řidiče osobního auta. V obci jel rychlostí 96 kilometrů v hodině. „Byl to dnešní rekordman,“ konstatoval Novák. K profesi ani jménu řidiče se nevyjádřil, věk ale odpovídá Suchánkovi.

Od strážníků případ převzala státní policie, nyní jej zpracovává. Policie věc zdokumentuje, a protože sama nemá kompetence ji řešit, předá ji předsedovi Ústavního soudu (ÚS), řekla krajská policejní mluvčí Štěpánka Komárová. Kdy se tak stane, nedokázala odhadnout. Vyjádření předsedy soudu Pavla Rychetského redakce iDNES.cz zjišťuje.

Suchánka jako ústavního soudce nelze ze zákona stíhat pro přestupek. V úvahu ale teoreticky připadá kárné řízení. Ústavní soud dosud informaci o překročení rychlosti oficiálně nedostal, nemůže ji tedy komentovat, řekla iDNES.cz mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková.

„Není pak ovšem ani důvodu, aby ÚS na případný dopravní přestupek kteréhokoli ze soudců reagoval, dokud se soudce neodkáže na svou procesní imunitu a dokud orgán, zabývající se přestupkem, toto jednání oficiálně nepředá k dalšímu postupu předsedovi ÚS v rámci jeho takzvané kárné kompetence,“ řekl ČTK prostřednictvím Sedláčkové generální sekretář soudu Ivo Pospíšil.

Podle zákona o ÚS je kárným proviněním také jednání, které má znaky přestupku, což překročení povolené rychlosti splňuje. O zahájení kárného řízení rozhoduje předseda ÚS. Plénum soudu pak zvolí speciální pětičlenný kárný senát. Rychetský dosud tuto svou pravomoc nikdy nevyužil.

Suchánek je nejmladším ze současné sestavy ústavních soudců. Dříve působil v akademické sféře, také jako asistent politiků a odborný spolupracovník poslaneckého klubu ČSSD.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Zahřmělo a obr Super Galaxy sestoupil z nebe. Přivezl bojové vrtulníky

Americký transportní letoun C-5M SuperGalaxy na mošnovském letišti

Americký obří armádní letoun C-5M SuperGalaxy přistál ve středu ráno na mošnovském letišti. Ve svých útrobách přes...

Nechceme stavět vzdušné zámky, říká Metnar o vojenské spolupráci V4

Ministr obrany Lubomír Metnar.

Ministři obrany zemí V4, tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska, se scházejí v rámci Dnů NATO v Ostravě. Chtějí najít...

Pozor na okresní kmotry, radil novým soudcům prezident Zeman

Prezident republiky Miloš Zeman (druhý zprava) jmenoval 18. září 2019 v Praze...

Prezident Miloš Zeman ve středu odpoledne jmenoval nového předsedu olomouckého vrchního soudu. Stal se jím jeho...

Advantage Consulting, s.r.o.
CHIRURG

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz