Tudy s kamiony do Pardubic nejezděte, řekl ministr a sundal značku

  16:31aktualizováno  16:31
Ministr dopravy Pavel Dobeš nechal při své návštěvě v Pardubickém kraji odstranit z dálnice D11 jeden ukazatel na Pardubice. Kamiony tak už podle něj nebudou nebudou z dálnice sjíždět a krátit si cestu přes okolní obce a lázeňské město Lázně Bohdaneč.

Ministr dopravy Pavel Dobeš se starostkou Lázní Bohdaneč Květoslavou Jeníčkovou | foto: Radek Kalhous, MAFRA

První zastávka ministra Dobeše po kraji byla právě v Lázních Bohdaneč. Místní lidé si tu už dlouho stěžují na množství kamionů ve městě. Protože obchvat je podle ministerstva dopravy drahý a časově náročný, ministr prozatím nechal od dálnice odstranit značku, která dopravu naváděla do Pardubic právě přes Bohdaneč (o problémech s kamiony čtěte více zde).

"Pomocí dopravního značení a případně i dalších dopravních opatření chceme zamezit jízdě kamionové dopravy po silnici ve směru na Lázně Bohdaneč," konstatoval ministr Dobeš.

Při cestě z Prahy do Pardubic dosud kamiony odbočovaly z dálnice směrem na Lázně Bohdaneč a projížděly tak přes další vesnice, kterým doprava vadila. Řidiči si tím zkrátili cestu zhruba o 10 kilometrů. Nyní by měli jet až do Opatovic nad Labem, kde je široká silnice přizpůsobená na kamionovou dopravu a nevede kolem žádné zástavby. Odtud se po právě budované silnici I/37 dostanou do Pardubic. Na stejné místo, kam by dojeli i přes Lázně Bohdaneč.

"Náš problém ministerstvo dopravy uznalo. Je nutné přistoupit k řešení, které je možné udělat hned. Je sice krátkodobé a dočasné, ale může přinést efekt. Víc vozidel začne využívat D11 k Opatovicím do tří let," uznala snahu ministra starostka Lázní Bohdaneč Květoslava Jeníčková.

Peníze ještě musí schválit poslanci

Silnice vedoucí přes Lázně Bohdaneč je silnicí první třídy a stará se o ni Ředitelství silnic a dálnic. Na této silnici formálně nemůže omezit kamionovou dopravu. Zrušení směrovky a ministrův vzkaz řidičům kamionů "zapomeňte, že se tudy dá jezdit do Pardubic", je tak zřejmě jediným možným rychlým řešením.

Při cestě přes Opatovice budou mít řidiči ale větší komfort, místní silnice se totiž upravuje a zvažuje se na ní povolení rychlosti 110 kilometrů v hodině. Také do stavby této silnice I/37 slíbil ministr investovat příští rok miliardu korun. Peníze by se využily na rozšíření silnice mezi Pardubicemi a Hradcem Králové na čtyři pruhy a na průtah Trhovou Kamenicí na Chrudimsku.

Na I/37 je i v poslední době diskutovaná křižovatka u Parama v Pardubicích. Do ní slíbil ministr investovat již dříve avizovaných 50 milionů na archeologické výkopy a zahájení stavby.

Ministrovy sliby potěšily primátorku Pardubic Štěpánku Fraňkovou. "Návštěva pana ministra byla velmi příjemná. Doufám, že teď zvítězí zdravý rozum a na stavbu křižovatky u Parama naváže i realizace obchvatu Chrudimi. A panu ministrovi jsem se připomněla i s naším severovýchodním obchvatem,“ uvedla Fraňková.

Vládou schválený rozpočet peněz, s nimiž ministr při své návštěvě operoval, musí ještě schválit hospodářský výbor parlamentu. 

Řidiči kamionů sjížděli z dálnice směrem na Lázně Bohdaneč (červená značka), nyní by měli dojet až do Opatovic nad Labem a odtud do Pardubic

Řidiči kamionů sjížděli z dálnice směrem na Lázně Bohdaneč (červená značka), nyní by měli dojet až do Opatovic nad Labem a odtud do Pardubic

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Spory s cestovkou vždy řešte na místě a vše si dokumentujte, radí odborník

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

V případě, že se na dovolené objeví virová nákaza a účastníci zájezdu místo na pláži stráví celý pobyt na toaletě,...

Prahou prošlo podle Milionu chvilek deset tisíc lidí. Dorazili na Hrad

V Praze se vzpomínalo na potlačení demonstrací před padesáti lety (21. srpna...

Průvod demonstrantů, který před sedmou hodinou večer vyšel z Václavského náměstí, dorazil na Hrad o dvě hodiny později....

Zemřel údajný dědic miliard ve Švýcarsku známý z Ransdorfovy kauzy

Europoslanec Miloslav Ransdorf na brífinku po jednání s vedením KSČM (8....

Končí policejní vyšetřování údajného dědice miliardového konta ve Švýcarsku. Vladimír Huněk, který je známý z kauzy...

Najdete na iDNES.cz