V noci udeřily bouřky. Na Kladensku potok vytopil několik domů

  7:21aktualizováno  12:06
Bouřky, před kterými varovali meteorologové, už v sobotu večer a v noci zasáhly Středočeský kraj. Na Kladensku rozvodněný potok vytopil několik domů. Jinde se však toky pomalu vrací do svých koryt.

"Z potoka metrové šíře, kde teče deset centimetrů vody, se stala třicetimetrová řeka. Přívalová vlna postupovala přes Dolany, dále na Běloky, Středokluky, Číčovice," řekl v noci iDNES.cz řídící důstojník hasičů Pavel Novák.

"Bylo to velká bouřka, i když krátká, asi půlhodinová, ale velice intenzivní. Rozvodnil se Zákolanský potok a pak běžela zátopová vlna. Všechny síly byly směřovány k potoku, varovali jsme lidi v domech i kolem chat, hlídali mosty, stěhovali auta," popsala noční zásah hasičů mluvčí hasičů Lenka Kostková.

Tři obce, kterými potok protéká, Malé a Velké Číčovice a Okoř, proto evakuovaly několik lidí žijící v blízkosti potoka. Voda však začala brzy opadat.

Fotogalerie

Bleskové povodně v noci postihly zejména obec Běloky, kde rozvodněný Zákolanský potok vytopil sedm domů, většinou jen sklepy. "Zhruba stoletá voda. Oproti normálu má ta voda takový půl metr navrch. Naráz přišel telefon od hasičů a za půl hodiny tady byla voda," popsal Českému rozhlasu místostarosta Běloků Jaroslav Poláček.

Nejhůř se lokální záplavy dotkly Dolan - tam voda trhala dlažbu z chodníků a asfalt. "Vlna měla takovou sílu, že před sebou hrnula osobní auta," dodal Novák. Aby se zabránilo dalším škodám, byl vypuštěn rybník v Okoři, který zachytil přívalovou vlnu.

Bouřky se ovšem zřejmě dotkly i pražského metra. Nejspíš kvůli prosáknutí vody totiž došlo k výpadku napájení, a vlaky tak nejezdily od půl desáté do půl dvanácté v úseku mezi Novými Butovicemi a Zličínem. "Odešlo elektrické zařízení, je možné, že se do něj dostala vlhkost. Nesouvisí to ale s otvíráním metra po povodních, to jsou standardní průsaky," řekl iDNES.cz šéf Dopravního podniku Milan Křístek.

V Hřensku už je "jen" druhý stupeň

Na větších tocích voda zatím klesá. V Ústí se už hladina Labe blíží k hranici osmi metrů, v neděli v půl osmé ráno byla na 814 centimetrech. V Děčíně už dokonce Labe kleslo na 796 centimetrů. V obou městech však stále platí stupeň ohrožení. V Hřensku už voda opadla na druhý stupeň povodňové aktivity, když od sobotního rána klesla o téměř metr.

Pod šesti metry už je potom Labe v Mělníku. Tam voda v době kulminace v úterý večer dosahovala 930 centimetrů. I zde je nadále v platnosti třetí povodňový stupeň. Ten celkem platí nadále na sedmi místech.

Podle meteorologů však hrozí, že se řeky znovu zvednou. Od nedělního odpoledne totiž do Česka mají dorazit intenzivní srážky, které v noci na pondělí přejdou do trvalejšího deště. Ve vyšších oblastech by tak mohlo za 24 hodin padnout až 50 litrů na metr čtvereční.

Ústřední povodňová komise a ústřední krizový výbor proto vyzvaly, aby obce neodstraňovaly protipovodňové stěny či hráze (více zde).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Plaga obrací v povinné maturitě z matematiky, připravena bude za 10 let

Ministr školství Robert Plaga (4.4.2019)

Ministr školství chce zrušit povinnou maturitu z matematiky. Podle Plagova vyjádření pro regionální Deník totiž žáci...

Kauza H-System pokračuje. Premiér Babiš chce situaci řešit změnou zákona

Richard Stadler dal za domek od H-Systemu více než milion, po krachu firmy však...

Kvůli okradeným klientům zkrachovalého H-Systemu se nejspíš bude měnit zákon. Ten současný, který má odškodňovat oběti...

Policisté jako terč. Přes tři tisíce napadených za pět let, vede Opava

ilustrační snímek

Cílem fyzických útoků se stávají během zásahů i policisté. Za posledních pět let jich čelilo napadení celkem 3 180. V...

Pronájem, komerční prostor, 101 m2 Kostelec nad Černými lesy
Pronájem, komerční prostor, 101 m2 Kostelec nad Černými lesy

náměstí Smiřických, Kostelec nad Černými lesy, okres Praha-východ
10 000 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz