Troubky mohly být v bezpečí, jenže proti vodě se neudělalo nic

  1:02aktualizováno  1:02
Po katastrofálních záplavách v roce 1997 a 2002 stát dal do protipovodňových opatření 4 miliardy korun. Nyní slibuje, že do roku 2013 počítá s 15 miliardami. Ale třeba Troubky, letos znovu zaplavený symbol povodní před třinácti lety, jsou místem, kde se ani nekoplo.

Záplavy z letadla - Troubky (18. května 2010) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Tohle varování napsala MF DNES už před třemi lety: Velký poldr neboli suchá nádrž na horním toku řeky u Teplic nad Bečvou, která by před povodní ochránila Troubky, Přerov, Ústí a další města, vázne na majetkoprávních sporech mezi Povodím Moravy a vlastníky pozemků. Za své berou dokonce i plány na výstavbu hrází kolem Troubek. Kromě starosty si je už nepřejí ani místní obyvatelé.

"Vesnice stojí na štěrkopískách. Bojíme se tedy, že když stoupne spodní voda, utopíme se za hrázemi jako v rybníce. Navíc tak velké povodně jako v roce 1997 se už v Troubkách budou jen těžko opakovat," řekl už před třemi roky starosta Radek Brázda.

Jenomže – stalo se. Troubky jsou opět pod vodou a se stavbou teplického poldru, který měl být už dávno hotov a mohl nynějšímu zatopení několika obcí zabránit, se dodnes ani nezačalo.

"Poldr bychom moc potřebovali okamžitě. Určitě by pomohl," říká ústecký starosta Libor Vykopal.

Mohou si za to lidé sami?

Bývalá senátorka Jitka Seitlová navíc upozorňuje, že klimatologové před několika lety předpověděli návrat povodní z roku 1997. "Mnoho lidí si ale myslelo, že povodně nepřijdou. Odhady odborníků nikdo nebral vážně.

Troubky jsou po třinácti letech znovu pod vodou. (18. května 2010)

"Tragédie, které jsme svědky nyní, se nemusela stát," míní Seitlová. Ta už v roce 2004 varovala, že protipovodňová opatření na Bečvě zůstávají od roku 1997 na mrtvém bodě.

Eva Grodová z Povodí Moravy chápe zoufání občanů Troubek či pravidelně zaplavovaného Ústí na Hranicku. Připomíná nicméně, že stavební pozemky poldru u Teplic nad Bečvou, od něhož si odborníci tolik slibují, vlastní 437 lidí. Pětadvacet nesouhlasí s prodejem a 201 ani na opakované žádosti Povodí Moravy zásadně nereaguje.

Záplavy z letadla - Troubky (18. května 2010)Záplavy z letadla - Troubky (18. května 2010)

Nikdo si ale nešťastným lidem nyní netroufá na rovinu říci: Za vyplavené domovy si můžete z velké části neústupností při vykupování pozemků sami. A to tím spíše, že záplavy, které v posledních dnech postihly severní Moravu, se podle klimatologa Jana Pretela z hydrometeorologického ústavu velmi podobají svým charakterem ničivým povodním z roku 1997.

Jaromír Bláha z ekologického hnutí DUHA říká, že obce a města před povodněmi neochrání pouze stavební zásahy do přírody."Mokřadní louky či lužní lesy v záplavových zónách řek zachytí mnohem více vody než hráze. Vždyť jen tři komplexy lužních lesů zadržely v roce 1997 třikrát větší množství vody než všechny přehrady na řece Moravě," připomíná Bláha. Protipovodňová opatření se podle něj až příliš upnula na velké a drahé stavby – jakkoliv někdy odůvodněné. Pokud by ale stát kompenzoval zemědělcům, že v záplavových oblastech nebudou pěstovat plodiny, ale vysází lužní lesy, pak by ani důsledky dlouhotrvajících dešťů nemusely být tak dramatické. A vyšlo by to mnohonásobně laciněji," dodává Bláha.

Příkladem rozumné ochrany před povodněmi slouží podle Jana Daňhelky z hydrometeorologického ústavu některé obce na Novojičínsku. Loni vytopeným lidem nabídly pozemky v bezpečných místech. "A obešlo se to bez hrází. Nejde to sice všude, ale právě tohle je jedna z cest, jak se v městech postavit povodním," radí Daňhelka. Mimo obce by nechal vodu rozlít v přírodě.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Ve vagonu budou číst Pawlowská i Formánek, začíná festival Čtení ve vlaku

Ilustrační snímek

V netradičním prostředí vlakových souprav pražských příměstských linek se budou konat autorská čtení oblíbených českých...

Vrcholí boj v moravskoslezské ČSSD, krajský výbor chce rušit organizace

Ilustrační snímek

Mezi ostravskými sociálními demokraty to vře. Někteří jsou nadšení, ale většina zděšená. Postupně se totiž dozvídají,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz