Troubky mohly být v bezpečí, jenže proti vodě se neudělalo nic

  1:02aktualizováno  1:02
Po katastrofálních záplavách v roce 1997 a 2002 stát dal do protipovodňových opatření 4 miliardy korun. Nyní slibuje, že do roku 2013 počítá s 15 miliardami. Ale třeba Troubky, letos znovu zaplavený symbol povodní před třinácti lety, jsou místem, kde se ani nekoplo.

Záplavy z letadla - Troubky (18. května 2010) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Tohle varování napsala MF DNES už před třemi lety: Velký poldr neboli suchá nádrž na horním toku řeky u Teplic nad Bečvou, která by před povodní ochránila Troubky, Přerov, Ústí a další města, vázne na majetkoprávních sporech mezi Povodím Moravy a vlastníky pozemků. Za své berou dokonce i plány na výstavbu hrází kolem Troubek. Kromě starosty si je už nepřejí ani místní obyvatelé.

"Vesnice stojí na štěrkopískách. Bojíme se tedy, že když stoupne spodní voda, utopíme se za hrázemi jako v rybníce. Navíc tak velké povodně jako v roce 1997 se už v Troubkách budou jen těžko opakovat," řekl už před třemi roky starosta Radek Brázda.

Jenomže – stalo se. Troubky jsou opět pod vodou a se stavbou teplického poldru, který měl být už dávno hotov a mohl nynějšímu zatopení několika obcí zabránit, se dodnes ani nezačalo.

"Poldr bychom moc potřebovali okamžitě. Určitě by pomohl," říká ústecký starosta Libor Vykopal.

Mohou si za to lidé sami?

Bývalá senátorka Jitka Seitlová navíc upozorňuje, že klimatologové před několika lety předpověděli návrat povodní z roku 1997. "Mnoho lidí si ale myslelo, že povodně nepřijdou. Odhady odborníků nikdo nebral vážně.

Troubky jsou po třinácti letech znovu pod vodou. (18. května 2010)

"Tragédie, které jsme svědky nyní, se nemusela stát," míní Seitlová. Ta už v roce 2004 varovala, že protipovodňová opatření na Bečvě zůstávají od roku 1997 na mrtvém bodě.

Eva Grodová z Povodí Moravy chápe zoufání občanů Troubek či pravidelně zaplavovaného Ústí na Hranicku. Připomíná nicméně, že stavební pozemky poldru u Teplic nad Bečvou, od něhož si odborníci tolik slibují, vlastní 437 lidí. Pětadvacet nesouhlasí s prodejem a 201 ani na opakované žádosti Povodí Moravy zásadně nereaguje.

Záplavy z letadla - Troubky (18. května 2010)Záplavy z letadla - Troubky (18. května 2010)

Nikdo si ale nešťastným lidem nyní netroufá na rovinu říci: Za vyplavené domovy si můžete z velké části neústupností při vykupování pozemků sami. A to tím spíše, že záplavy, které v posledních dnech postihly severní Moravu, se podle klimatologa Jana Pretela z hydrometeorologického ústavu velmi podobají svým charakterem ničivým povodním z roku 1997.

Jaromír Bláha z ekologického hnutí DUHA říká, že obce a města před povodněmi neochrání pouze stavební zásahy do přírody."Mokřadní louky či lužní lesy v záplavových zónách řek zachytí mnohem více vody než hráze. Vždyť jen tři komplexy lužních lesů zadržely v roce 1997 třikrát větší množství vody než všechny přehrady na řece Moravě," připomíná Bláha. Protipovodňová opatření se podle něj až příliš upnula na velké a drahé stavby – jakkoliv někdy odůvodněné. Pokud by ale stát kompenzoval zemědělcům, že v záplavových oblastech nebudou pěstovat plodiny, ale vysází lužní lesy, pak by ani důsledky dlouhotrvajících dešťů nemusely být tak dramatické. A vyšlo by to mnohonásobně laciněji," dodává Bláha.

Příkladem rozumné ochrany před povodněmi slouží podle Jana Daňhelky z hydrometeorologického ústavu některé obce na Novojičínsku. Loni vytopeným lidem nabídly pozemky v bezpečných místech. "A obešlo se to bez hrází. Nejde to sice všude, ale právě tohle je jedna z cest, jak se v městech postavit povodním," radí Daňhelka. Mimo obce by nechal vodu rozlít v přírodě.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Ministerstvo životního prostředí dostane 250 milionů navíc na boj proti suchu

Alena Schillerová, Richard Brabec a Andrej Babiš na slavnostní inauguraci...

Ministerstvo životního prostředí dostane příští rok o 250 milionů korun více. Na dodatečném navýšení rozpočtu se na...

Benešová dostane ještě čtvrt miliardy, hlavně na Vězeňskou službu

Ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešová přichází na schůzi vlády. (15....

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová vyjednala do rozpočtu svého úřadu na příští rok dalších 251 milionů korun....

Armáda koupí americké vrtulníky Venom a Viper, k dispozici budou v roce 2023

Bitevník AH-1Z Viper a víceúčelový bratříček UH-1Y Venom

Česká armáda koupí z USA bojové i víceúčelové vrtulníky Viper a Venom za 14,5 miliardy korun. Na návštěvě vojenské...

Advantage Consulting, s.r.o.
IT strážce cest

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz