Tři čtvrtiny zájemců o studium na vysoké letos uspějí

  8:23aktualizováno  8:23
Sto čtyři tisíce studentů se v těchto dnech připravují na své první semestrální zkoušky. Měli štěstí. Zatímco před deseti lety u přijímaček na vysokou školu uspěl každý druhý, loni šly k imatrikulaci tři čtvrtiny zájemců o studium. Letos je pro zájemce připraveno téměř tři tisíce oborů.
V letošním akademickém roce opět povyrostl seznam oborů, které je možné na českých univerzitách studovat.

V letošním akademickém roce opět povyrostl seznam oborů, které je možné na českých univerzitách studovat. | foto: Profimedia.cz

"O všechny obory je zájem. Ale bohužel kvalita uchazečů není nejvyšší. Ukazuje se to především na strojní fakultě i v klasických předmětech jako silno- a slaboproud," hodnotí rektor Českého vysokého učení technického v Praze Václav Havlíček.

Špatné studenty pak rychle vytřídí už první prověrky. "Přes dvě třetiny studentů, kteří začnou České vysoké učení technické studovat, ukončí bakalářské studium. K titulu inženýra se dopracuje padesát procent studentů," poznamenává rektor.

Ale zpět k začátku studia. V letošním akademickém roce opět povyrostl seznam oborů, které je možné na českých univerzitách studovat. "V současné době je otevřeno 2 850 oborů na veřejných vysokých školách. Z toho 1 460 bakalářských, 1 244 navazujících magisterských a 143 dlouhých magisterských," vypočítává Filip Karel, jeden z autorů informačního systému pro uchazeče vysokých škol Navigatorka.cz.

Největší zájem sklízí všeobecná sestra 

Jaké obory patří k horkým novinkám? Jen za posledních dvanáct měsíců vzniklo v zemi pět nových fakult. Čtyři na Moravě - v Brně, Ostravě, Opavě a Olomouci, a jedna česká v Plzni. Tři z nich se věnují novým oborům vysokých škol - zdravotnickým vědám. Kvůli novým směrnicím Evropské unie by totiž samostatné zdravotní sestry, ale i další zdravotnický personál měly mít vyšší vzdělání.

"Usilujeme o to, aby nám ještě letos akreditovali dva nové obory zdravotní laborant a kombinované studium radiologického asistenta," plánuje Jana Marečková z nové Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého v Olomouci.

Všechny zdravotnické fakulty však sázejí na nejobsazovanější obor - všeobecnou sestru. "Dá se studovat na šestnácti fakultách po celé zemi, nově bylo akreditováno deset oborů všeobecná sestra na sedmi fakultách - u jiných oborů takto velký narůst nepozorujeme," upozorňuje Filip Karel ze serveru Navigatorka.cz.

"Na zdravotnické obory míváme až osminásobný převis uchazečů," podotýká Jana Marečková z olomoucké univerzity.

Podle zájmu studentů by se daly obory rozdělit na dvě skupiny. U uměleckých, lékařských a právnických zájem stále převyšuje nabídku volných míst. "Na druhou stranu u většiny ostatních oborů se podmínky na přijetí poměrně rychle uvolňují a dostat se na vysokou školu bude stále jednodušší," soudí Filip Karel.

Vzhledem k přibývajícímu počtu míst na vysokých školách a zejména klesajícímu zájmu o technické obory je stále více fakult, které ruší přijímací zkoušky. "Letos jich bude patnáct, na další téměř čtyři desítky se studenti dostanou bez prověrek, pokud splní studijní podmínky," podotýká Karel ze serveru Navigatorka.cz

Nejatraktivnější studium: psychologie, lékařství a práva

Kam se nejsnáze dostanete? Začněme odzadu. Až devadesátiprocentní úspěšnost slibují technické obory všeho druhu - počínaje stavbaři přes informatiky až po lesní odborníky.

Kromě snadného startu slibují tomu, kdo vydrží na studiích, i dobrý konec. Jistotu zaměstnání. "Jsem si jistý, že každý náš inženýr najde práci, a to i v době hospodářské krize, kdy se ruší řada podniků. Inženýrů je stále nedostatek," míní rektor ČVUT Havlíček.

Šedesátiprocentní úspěšnost slibují odborníci zájemcům o ekonomické a přírodní vědy. Nižší než dvacetiprocentní šance lze vypozorovat na deseti fakultách v zemi. Většinou jde o umělecké školy, ale také například o brněnskou fakultu sociálních studií či práva v Brně a v Praze.

"Největší zájem uchazečů je o psychologii, mediální studia, politologii, lékařství a práva," vypočítává silnou pětku Václav Hájek z Univerzity Karlovy.

Čtěte v MF DNES

Kompletní seznam studijních programů na vysokých školách přinese středeční MF DNES.

.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

V Brně zjistili, jak lépe poznat typ rakoviny prsu. Může to urychlit léčbu

Olomoucká fakultní nemocnice představila nový moderní mamograf, který je v...

Přesnější rozlišení mezi jednotlivými typy nádorů prsu si slibují brněnští vědci od nové metody, kterou nedávno...

Komunisti zbourali kostel, teď ho připomene křížová cesta z Grabštejna

Stély našly nové místo ve Václavicích.

Čtrnáct kamenných stél s motivy kalvárie ve čtvrtek dorazilo do hrádeckých Václavic. Připomínky poslední cesty Ježíše...

V rybníku Buňkov je opět herpes virus, desítky tun ryb míří do kafilerie

Rybáři na Buňkově opět likvidovali ryby zasažené herpes virem. (19. července...

V rybníku Buňkov ve Břehách na Pardubicku se opět objevil pro ryby smrtelný herpes virus. Navíc jej veterináři odhalili...

Najdete na iDNES.cz