Trestně stíhat bude možné i firmu. Soud ji bude moci i rozpustit

  10:27aktualizováno  11:50
Za korupci či další závažné trestné činy bude moci soud nově odsoudit také firmu. Firmám bude moci soud ukládat pokuty, odsoudit je k propadnutí majetku, zakázat jim účast ve veřejné soutěži, nebo je dokonce rozpustit. Poslanci totiž schválili vládní návrh zákona o trestní odpovědnosti právnických osob.

Petr Nečas a Karolína Peake v Poslanecké sněmovně (27. září 2011) | foto: Petr Topičpro iDNES.cz

"Jde o návrh, který je důležitý v boji proti organizovanému zločinu a korupci," řekl ve Sněmovně ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS.

Pro přijetí zákona hlasovalo 122 poslanců napříč stranami, proti bylo 22 komunistických poslanců a 3 sociální demokraté, někteří poslanci z ODS a z ČSSD se zdrželi. Zákon teď bude posuzovat Senát.

Z úterní Sněmovny

K uzákonění trestní odpovědnosti firem byli dříve občanští demokraté skeptičtí, ale na nutnost přijetí zákona Česko upozorňovala mezinárodní organizace OECD, protože téměř ve všech vyspělých zemích obdoba podobného zákona existuje. Exministr vnitra Radek John zařadil trestní odpovědnost firem mezi klíčové body protikorupční strategie, na niž už vláda Petra Nečase kývla.

Neprošel návrh komunisty Vojtěcha Filipa, který požadoval zamítnutí zákona, ani návrhy poslance Davida Šeicha z ODS, aby soud nemohl firmu, která se podílí na zločinech, rozpustit či aby nebyly rozsudky proti firmám veřejné.

Firma se proviní, jestliže trestný čin spáchá nejen její manažer, ale i zaměstnanec nebo člověk, který je za firmu oprávněn jednat. Firma či organizace však bude odpovědná i tehdy, když se nepodaří konkrétního viníka dohledat.

Za jaké trestné činy bude možné firmy stíhat? Kromě finanční kriminality se to bude týkat například také vydírání, kuplířství, poškozování autorských práv, poškození a ohrožení životního prostředí, neoprávněného nakládání s odpady či neoprávněného zaměstnávání cizinců.

Méně "bílých koní"

Návrh zákona o trestní odpovědnosti firem smetli zákonodárci bez velké diskuse ze stolu už v roce 2004. Nyní jej bez velkých změn přijali. "Neobávám se, že by nyní začal nějaký hon na čarodějnice, věřím, že zákon bude působit spíš preventivně," řekl právní expert Jaroslav Fenyk, který stál u příprav původního návrhu.

Fenyk rovněž zdůrazňuje, že zákon umožní postihnout firmy za trestné činy i tehdy, pokud se nenajde konkrétní viník. Zároveň se tím provinilým podnikům ztíží možnost angažovat "bílého koně," na kterého by odpovědnost převedly.

Podobná norma dosud kromě Česka chyběla jen v Německu, tam však podle Fenyka není takový zákon nutný kvůli kvalitnímu správnímu předpisu, který firmy umožňuje efektivně trestat. Český zákon se naopak inspiroval v Rakousku a ve Slovinsku.

Nový zákon bude podle jeho tvůrce klást vyšší nároky i na soudce, státní zástupce a policisty. Ti se budou muset doučit například obchodní právo.

Autoři: ,

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Komunisté pěstovali víc brambor, tepe KSČM. Za nacistů jich rostlo ještě víc

V roce 1989 chodili Češi častěji do kina, střežilo je víc vojáků a brambory rostly na 115 tisících hektarech polí, v...

Z organizovaného silvestra zbylo pár hodin, půlnoc v Brně bude neřízená

Z plánu slavit letos v centru Brna silvestra bez petard, za to s velkolepou organizovanou show, zbyl jenom krátký test....

Droždín si protesty proti dopravě vybojoval značky i zvýšený dohled policie

Vylepšení dopravní bezpečnosti dosáhli obyvatelé olomoucké městské části Droždín, jejichž protesty vyvrcholily minulý...

Premium

Káva je pořád moc levná. Měla by stát víc, říká barista Tuček

Proč mají baristky tetování, proč je cukr zlozvyk a jaký je rozdíl mezi Etiopií a Kostarikou? Odpovídá Jaroslav Tuček,...

Najdete na iDNES.cz