Trenéři jihlavské Dukly chtěli žáky ostříhané na ježka, rodiče jsou zděšení

  20:45aktualizováno  20:45
V hokejovém klubu Dukla Jihlava se řeší pozoruhodný spor o délku vlasů hráčů žákovského týmu šesté třídy. Trenéři František Zeman a Petr Svoboda přišli podle rodičů s nápadem, že jejich svěřenci se všichni nechají ostříhat na ježka. A kdo nepřijde s centimetrovým strništěm na hlavě, tomu neumožní trénovat.

Podle kouče Františka Zemana zhoršují dlouhé vlasy periferní vidění hráčů. Ilustrační foto | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nařízení vzbudilo mezi rodiči dětí velké emoce. "To nemá v novodobé historii Dukly obdoby. Neděje se tak v žádném moderně smýšlejícím hokejovém klubu. Hraničí to s omezováním osobní svobody a šikanou našich dětí. Z tohoto nařízení jsme všichni zděšeni," zlobil se jeden z rodičů, jehož jméno MF DNES zná.

Připomněl, že Dukla dávno není výběrem vojáků základní služby. Proto nechápe, proč se do sestřihu dětí mají vrátit prvky vojenství. "Vždyť spousta českých věhlasných hokejistů včetně Jaromíra Jágra má také delší vlasy. A bruslí a střílí jim to velmi dobře," dodal.

Podle kouče Františka Zemana zhoršují dlouhé vlasy periferní vidění hráčů. "To bylo špatně pochopeno. Já to pouze doporučil některým hráčům. Nic víc v tom nehledejte. Už to považuji za uzavřenou kapitolu," řekl včera Zeman.

Druhý trenér Petr Svoboda, někdejší juniorský mistr světa a hráč Toronto Maple Leafs, přidal další důvod. "My jsme pouze chtěli, aby děti přišly ostříhané nebo upravené.

Bylo to údajně nedorozumění

Důvod? Máme o ně strach, aby se jim něco nestalo při tréninku. Děláme třeba opičí dráhu a pokud nevidí přes ofinu, tak se můžou zranit," popsal Svoboda s tím, že nechtěli malé hráče nijak šikanovat.

Děti podle Svobody trenérská slova špatně pochopily a doma je podaly jinak, než byla myšlena. Svoboda také podle některých rodičů používá na trénincích před dětmi sprostá slova. Sám trenér to ale odmítá. "Občas se rozčílím, to ano, ale vulgární nejsem," řekl.

Celý problém řešil na podnět rodičů i jednatel klubu Bedřich Ščerban na výboru Dukly. Oba trenéry si pozval. "Došlo k nedorozumění. My nemáme žádné právo něco nařizovat," konstatoval po setkání.

Podle něj šlo jen o doporučení, která mělo přispět k bezpečnosti dětí. A dodal, že bude stačit, když si malí hráči s delšími vlasy vezmou příště čelenku.

Část hráčů už se nechala ostříhat

Jenže mezitím už zašlo několik hráčů k holiči. Jejich rodiny měly obavy, že když hokejistu nepošlou pod nůžky, přijde vniveč jejich finančně a časově náročné sportovní snažení.

Podle rodičů to může narušit celý tým, když je část dětí po trenérských slovech nakrátko a zbytek hráčů s původní fazónou. "Jak potom chce hokejový trenér mládeže v takovém kolektivu trenérsky a pedagogicky pracovat? Je mi osobně velmi smutno, co je ještě v dnešní době, dvacet let let po pádu komunismu možné," shrnul jeden z rodičů.

Ščerban podle svých slov nikdy nemusel řešit stížnost rodičů, že by některý z koučů mládežnických týmů mluvil k dětem sprostě. "Chodím na kontrolu tréninků a sleduji, jestli trenéři plní naši stanovenou koncepci. S ničím takovým jsem se nesetkal. Kdybych něco takového zjistil, okamžitě zasáhnu," ujistil.

Naopak při hodnocení sezóny spolu s pedagogy ZŠ Seifertova podle jednatele zaznělo, že spolupráce s Duklou se zlepšila.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Značky STOP PROTISMĚR se na jaře objeví na dálnicích. Kvůli častým nehodám

Při nehodě na dálnici D5 u Rokycan se vážně zranil řidič osobního vozidla,...

Dvě nehody na českých silnicích ve dvou dnech způsobené auty jedoucími v protisměru přiměly oddělení Ministerstva...

Další skanzen okupace v Ralsku padl, kotelna vytápěla sovětské paneláky

Demolice kotelny v Ralsku

K zemi se poroučelo další sovětské memento v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Liberecký kraj, jemuž celé území patří,...

Nezvyklé teplo v Česku v pátek přepisovalo rekordy, bylo přes 15 stupňů

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Teploty na několika místech Česka v pátek vystoupaly nad 15 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu, 15,5 stupně, naměřili...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz