Na změnu pohlaví nejlíp reagují přátelé a manželé. Rodičům naopak vadí

  20:02aktualizováno  20:02
Lidí žádajících o změnu pohlaví meziročně přibývá. V roce 2018 posuzovala komise 125 žádostí. Podle nového výzkumu organizace Trans*Parent se přitom se šikanou v průběhu přeměny setkaly více než dvě třetiny translidí. Na coming out nejhůř reagovali rodiče, nejlíp naopak partneři, manželé a přátelé.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Když se před 20 lety Karel rozhodl pro změnu pohlaví, viděl to jako svoji jedinou možnost. Že se cítí být klukem si uvědomil už ve svých deseti letech. „Postupně jsem si o tom zjišťoval informace, ale jsem nesmělý introvert. Neuměl jsem si představit, že bych někam zašel, zaklepal na dveře a řekl, že mám tento problém,“ popsal. K tomu sebral sílu až ve chvíli, kdy mu paradoxně bylo nejhůř.

Ve třetím semestru vysokoškolského studia matematiky si uvědomil, že mu studijní obor nevyhovuje. Zároveň se to však bál říct rodičům. „Jediné řešení, které mě napadlo, byl pokus o sebevraždu. Což jsem zrealizoval a dostal jsem se do psychiatrické léčebny,“ popsal. V té potkal psycholožku, které se svěřil. Tranzici dokončil o několik let později.

Lidí procházejících změnou pohlaví přitom meziročně přibývá. Zatímco v roce 2012 o přeměnu pohlaví požádalo 13 lidí, v roce 2018 jich bylo 125. Většinou se jedná o přeměnu ze ženy na muže. „Nárůst lze obecně přikládat například vyšší informovanosti občanů – internetu a rozvoji sociálních sítí,“ komentovala mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. 

Počet žádostí, které odborná komise projednala
201213
201347
2014112
201588
2016108
2017117
2018125

S tím souhlasí i předseda Sexuologické společnosti České lékařské společnosti Jaroslav Zvěřina. „Výskyt v praxi je daný tím, že se o tom teď víc mluví, má to velkou publicitu a to myslím, že je hlavní důvod,“ uvedl. 

Šikanu kvůli své genderové identitě zažily více než dvě třetiny (72 procent) respondentů. Čtvrtina (25,1) dotazovaných měla negativní zkušenost s odborníky v pomáhajících profesích, jako jsou lékaři a lékařky, psychologové, sexuologové či kněží. „Ve 24 procentech to byla diskriminace, šikana nebo ponižující chování ve škole a ve 21 procentech od blízkých či známých osob. V osmi procentech bylo uváděno toto chování od neznámých lidí například na ulici, na WC, v obchodech, barech a tak dále,“ uvádí zpráva.

Nejtěžší je coming out

Podle psychoterapeuta z Centra psychologicko-sociálního poradenství Středočeského kraje a člena sdružení Proud Jiřího Procházky to způsobuje postoj společnosti. „Lidé, kteří se genderově odlišují, třeba anatomicky, ty normativní představy narušují a znejišťují okolí. Naše společnost je obecně maximálně tak tolerující k odlišnosti, ale kvůli nedostatečné zkušenosti nejsme na úrovni skutečného respektu,“ vysvětlil. 

Fotogalerie

Karel P., který je členem Trans*Parent a který výzkum zpracoval, považuje za nejtěžší samotný coming out. Když se jeho rodiče dozvěděli, že se necítí jako žena, nepřijali to dobře. „Mamka říkala, abych se vrátil do Opavy do blázince, že tam mě z toho vyléčí,“ vzpomíná. Na druhé straně to však chápe. „Narodí se jim chlapeček nebo holčička, žijí v tom domnění dvacet nebo třicet let a teď to mají najednou v hlavě nějak přetransformovat. A současně mají spoustu obav - jak to vezmou lidi, strach o toho člověka,“ domnívá se.

Jako muže ho rodiče přijali až po deseti letech. „Měli největší strach, jak na to bude reagovat okolí. Nakonec zjistili, že to mě přijímá v pohodě. Ve větším klidu, než oni,“ nastínil.

Podle výzkumu reagují právě rodiče na svěření translidí nejhůř - především otcové (pozitivně reagovalo jen 28 procent). Nejlépe informaci přijímají přátelé (73 procent), potom také partneři – pozitivně reagovali v 61,8 procentech případů.

Občanka s M a nové rodné číslo

Člověk, který se rozhodne změnou pohlaví projít, musí nejdříve přesvědčit lékaře. „Máme i falešné diagnózy, že teprve po roce po dvou kontaktu s tím člověkem nakonec dospějeme k tomu, že on vlastně nechce změnu pohlaví, že má úplně jiný sexuální zájem,“ vysvětlil Zvěřina. Musí také projít ročním „real life“ testem, kdy je člověk v roli druhého pohlaví. Samotná přeměna pohlaví pak trvá rozdílně dlouho.

Sexuologická péče je podle Procházky dobře dostupná, pokulhává podle něj však ta psychologická a psychoterapeutická. „Dostatečně citlivý nemusí být ani přístup v rámci medicínské pomoci,“ uvedl. Když se člověk rozhodne, že cyklus absolvuje, nejdřív bere hormony. Pak předstoupí před komisi, která mu schválí chirurgické výkony směřující ke změně pohlaví. 

Karel začal s přeměnou okolo dvacítky. „Měl jsem to v tomto případě jednoduché, protože jsem působil dost klukovsky i předtím,“ vysvětlil. Na operaci šel o dva roky později. „Když mi bylo 23, tak jsem měl občanku s tím M a s novým rodným číslem,“ zakončil.

V průběhu změny pohlaví se podle výzkumu necelá třetina lidí (29,1 procent) nejvíce obávala reakcí okolí. Druhá nejčastější obava (23,5 procent) panovala v souvislosti s operacemi v rámci přeměny pohlaví – strach z bolesti, z možných komplikací, zda a jak se povedou.

Podle Karla i Procházky se vztah společnosti k translidem otáčí k větší toleranci. „Samozřejmě nastal jistý průlom v rámci toho, že se o tom začalo hodně mluvit, ale upřímně řečeno ty debaty jsou hodně podobné v tom smyslu, že spousta lidí to bere za duševní poruchu nebo za něco, co by se mělo léčit,“ vysvětlil Karel. Podle Procházky je pak problém i v tom, že existuje normativní přístup určující, jak by měl „správný“ muž či žena vypadat a chovat se.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Klaus slaví 78. narozeniny. Nekuřáckému oslavenci daroval Zeman dýmku

Nekuřák Václav Klaus přebírá od kuřáka Miloše Zemana jako dárek k 78....

Bývalý prezident Václav Klaus slaví 78. narozeniny. Na středeční oslavu přijela řada známých osobností. Stejně jako...

Na Libavé nuceně přistál vrtulník s pěti vojáky, stroje Mi-24 nesmí létat

Bojové vrtulníky Mi-24 Vzdušných sil Armády České republiky (ilustrační snímek)

Ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá na Olomoucku musel nuceně přistát bojový vrtulník české armády Mi-24 s pěti...

Nové centrum má pomoci chránit hranice. Rozstřel poodhalí jeho fungování

Činnost Národního situačního centra ochrany hranic a cizinecké  policie

Národní situační centrum ochrany hranic ŘSCP má urychlit práci cizinecké policie a celníků. Jak to bude fungovat v...

Najdete na iDNES.cz