Lékaři výjimečnou operaci provedli na konci listopadu na půdě Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), kde pracuje služebně starší Jan Pirk. Za ním sem přijel tým lékařů z Fakultní nemocnice Motol, kde je přednostou Robert Lischke.
„Transplantaci podstoupil 34letý muž s cystickou fibrózou. Za běžných okolností těmto pacientům transplantujeme jen plíce, ale tři procenta z nich má postižené i srdce, a to byl i jeho případ. Měl velmi špatnou funkci levé komory, a tím pádem by transplantaci plic nezvládl,“ řekl iDNES.cz Lischke.
Cystická fibrózaZávažné genetické onemocnění, které postihuje převážně dýchací a trávicí soustavu. Podle Klubu nemocných cystickou fibrózou se onemocnění projevuje opakovanými infekcemi dýchacích cest, které postupně způsobují poškození plic. Nemocní také špatně tráví potravu, protože jim nefunguje správně slinivka břišní, vylučující trávicí enzymy. Častou komplikací je cukrovka, cirhóza jater, osteoporóza a další. Udává se, že s cystickou fibrózou se narodí jedno z 2 500 až 4 tisíc dětí. Choroba je bez transplantace nevyléčitelná. |
Nutnost transplantovat oba orgány je výjimečná. Podle Lischkeho v Česku jsou v podobné situaci jako operovaný muž ročně jeden až dva pacienti.
Výjimečná je ale i spolupráce mezi IKEM a Motolem. Obě pracoviště jsou pražská. IKEM je proslulý transplantacemi srdce, Motol transplantacemi plic - tradici zde založil Pavel Pafko, který v Česku tuto operaci provedl vůbec poprvé.
Jenže obě instituce zatím na této operaci nespolupracovaly. Nejspíš v tom je trochu rivality, ale i to, že sama operace i práce dvou týmů je náročná na koordinaci.
„V Česku jde o druhou takovou transplantaci. První jsme provedli v IKEM přesně před sedmi lety a sedmi dny před tou druhou. Tehdy šlo o transplantaci srdce a plic ženě, která dodnes žije,“ popsal pro iDNES.cz Jan Pirk.
Listopadový zákrok podle Pirka trval déle než osm hodin. Oba orgány pocházely od stejného dárce. Pacient na toho vhodného čekal 2,5 roku.
Před operací musel být trvale připojen na dýchací přístroj. Podle Lischkeho by stačila sebemenší infekce a mohl zemřít.
Nyní už je od dýchacích přístrojů odpojen, zatím ale zůstává v nemocnici, kde rehabilituje. Lékaři se ale u něj potýkají s infekcí. Podle Lischkeho jsou plíce problematičtější. Pirk doplnil, že na rozdíl od srdce právě plíce přicházejí do kontaktu s okolím, protože se do nich dostává vzduch. Jsou tedy i ve větším riziku infekce.
Spolupráce mezi IKEM a Motolem bude podle obou chirurgů pokračovat. „Spolupráce je lepší, protože Motol má experty na transplantaci plic,“ říká Jan Pirk.
„Spolupráce byla velmi příjemná a jejím smyslem je, že když se dvě nemocnice dokáží domluvit na poměrně složité věci, která se bude konat třeba jen jednou ročně, užitek z toho má pacient,“ dodal Lischke.
IKEM i FN Motol ve středu připravily společnou tiskovou konferenci, kde zveřejní detaily zákroku i plány na další spolupráci.