Mladý pacient byl již delší dobu pozorován kvůli diagnóze primární plicní hypertenze, která je způsobena vysokým krevním tlakem v plicních cévách. Samostatná transplantace plic ani srdce by nebyla účinná a tak doktoři přistoupili k provedení kombinované transplantace obou orgánů.
„Program transplantace srdce a plic je v České republice dostupný od roku 2014, od té doby bylo provedeno osm takových operací u dospělých pacientů,“ říká přednosta III. chirurgické kliniky v Motole, Robert Lischke.
Transplantace srdce a plic u dítěte je však historická událost, která v České republice nastala poprvé. Operace byla technicky velmi náročná, provedení se výrazně liší od běžné transplantace srdce. Klíčová proto byla perfektní koordinace a spolupráce lékařského týmu.
V Česku čeká na transplantaci přes tisíc lidí, téměř polovina na novou ledvinu![]() |
„Je zde jiný přístup, který umožňuje transplantaci plic a také jiná technika našívání srdce. Nejdříve se napojí plíce, což provedl pan profesor Lischke a poté pokračuje našívání samotného srdce,“ vysvětluje průběh operatér Petr Bukovský z dětského kardiocentra motolské nemocnice.
Pacient bude nadále sledován na Pediatrické klinice ve spolupráci s Dětským kardiocentrem, operace může být nadějí i pro další děti. „Jsme velmi rádi, že se tento výkon podařil a věříme, že to přinese naději i dalším pacientům na čekací listině,“ uzavírá ošetřující lékařka pacienta Tereza Doušová z pediatrické kliniky nemocnice v Motole.