IKEM transplantoval pět orgánů zároveň, poprvé v Česku tenké střevo

  10:04aktualizováno  12:48
Institut klinické a experimentální medicíny v unikátní operaci transplantoval šedesátiletému pacientovi před týdnem současně žaludek, tenké střevo, slinivku, slezinu a játra. Transplantace tenkého střeva proběhla v Česku poprvé. Stav pacienta je po operaci stabilní, nyní leží na resuscitačním oddělení.

Pacienta poslali do IKEM jako kandidáta na transplantaci jater. Lékaři mu totiž před pěti lety diagnostikovali cirhózu. Ukázalo se však, že poškození jsou mnohem rozsáhlejší a pacientovi bude nutné transplantovat více orgánů naráz.

„Měl uzavřené téměř všechny žíly v dutině břišní a krev byla odváděna žílami, které tam původně nejsou, nebo jsou drobné. Takového pacienta jsme ještě neměli,“ řekl v pátek novinářům přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk.

Fotogalerie

Stav pacienta se začal prudce zhoršovat, i obyčejná procházka pro něj byla náročná. „Lišil se od ostatních pacientů tím, že mu zbývalo velmi málo času života,“ uvedl Froněk.

Pacient musel každé dva dny docházet do nemocnice, kde mu doktoři odebírali vodu z dutiny břišní. Lékaři se jej proto rozhodli zařadit na seznam čekatelů k takzvané multiviscerální transplantaci, kdy se transplantuje více orgánů najednou.

Lékaře tlačil čas, orgány nesmí být dlouho mimo tělo

Froněk uvedl, že operaci nešlo naplánovat dopředu, protože lékaři nevěděli, kdy bude k dispozici dárce. Možnost získat orgány se objevila po osmi týdnech čekání. Všichni lékaři byli na sále ve svém volném čase a bez nároku na honorář.

Zákrok probíhal ve třech fázích. „Prvním zásadním krokem byl odběr všech orgánů od zemřelého dárce. Takový odběr nebyl dosud v Česku proveden. Všechny orgány bylo potřeba odebrat v excelentní kvalitě, promýt konzervačním roztokem a uložit do roztoku s ledovou tříští, “ uvedl zástupce přednosty Kliniky transplantační chirurgie Libor Janoušek.

Už odebrání orgánů muselo probíhat na klinice IKEM, protože lékaře tlačil čas. „Čím déle nejsou orgány prokrvované okysličenou krví, tím více trpí,“ upřesnil Froněk.  

Transplantace tenkého střeva

Tenké střevo měří u dospělého člověka dva až tři metry. Pro transplantaci je vhodné, aby byl dárce menší než příjemce, protože mnoho pacientů má břišní dutinu zmenšenou po předchozích operacích. Štěp se odebere od dárce celý, podle potřeb příjemce se pak zmenší. Obtížnost zákroku plyne z toho, že řada nemocných má za sebou mnoho operací v břišní dutině, která je tak plná srůstů, zmenšená a těžko přístupná. Tenké střevo je navíc největším imunitním orgánem těla, takže hrozí silná reakce organismu na darovanou tkáň.

V další fázi lékaři odebrali nemocnému muži téměř všechny orgány z dutiny břišní. „Kromě malého pahýlu žaludku nahoře u jícnu, ledvin a tlustého střeva dole nezbylo vůbec nic. Vzali jsme celý trávicí trakt,“ popsal průběh operace Froněk. Nakonec lékaři pacientovi vložili do dutiny žaludek, slinivku s dvanáctníkem, slezinu, játra a tenké střevo.

„Dutinu břišní jsme následně nechali provizorně uzavřenou a pacienta v umělém spánku,“ dodal Froněk. Dva chirurgické týmy pracovaly deset hodin.

„Pacient se zatím hojí uspokojivě. Je stabilní, dobře spolupracuje a rehabilituje,“ řekla k pooperační péči přednostka Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče Eva Kieslichová.

Pacient začal v pátek chodit a dostal trochu vody. Většinu výživy však zatím přijímá nitrožilně, aby se příliš nezatěžoval nový žaludek a tenké střevo. Minimálně tři týdny ještě zůstane na resuscitačním oddělení.  

Zákrok dostal IKEM mezi elitní evropskou desítku

Tímto zákrokem se pražské pracoviště dostává mezi elitní desítku evropských center, které dokážou tenké střevo transplantovat. Například v roce 2012 se v Evropě provedlo jen 34 transplantací tenkého střeva.

„Čísla jsou velmi malá, pokud to porovnáme s jinými transplantacemi, kterých probíhají ročně tisíce,“ řekl k výkonu chirurgů přednosta Transplantcentra IKEM Pavel Trunečka. Program multiviscerálních transplantací připravoval IKEM pět let. V současné době jsou na čekací listině na tento zákrok dva pacienti, IKEM plánuje provádět 2 až 5 podobných operací ročně.

Na konci listopadu provedli lékaři v IKEM ve spolupráci s kolegy z Fakultní nemocnice Motol jinou výjimečnou operaci. Mladý muž získal při jedné operaci nové srdce i plíce. Transplantace těchto dvou orgánů naráz se v Česku uskutečnila podruhé (více čtěte zde a zde).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Podvedení v kauze H-System čelí nové žalobě. Hrozí, že budou platit nájem zpětně

Večerní setkání bývalých klientů zkrachovalé společnosti H-Systém. Podle...

Správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josef Monsport podal žalobu na bytové družstvo Svatopluk o zaplacení 21...

Půjdu za Zemanem. Pokud to nevyřešíme teď, tak po prázdninách, řekl Babiš

Prezident Miloš Zeman (vpravo) přijal 11. července 2019 na Pražském hradě...

Pokud se situace na ministerstvu kultury nevyřeší na schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 24. července, pravděpodobně...

Žena začala kolabovat v tunelu Blanka. Řidič taxíku jí zachránil život

Řidič Uberu Jan Hajn zachránil život své pasažérce. V kritickém stavu ji dovezl...

Dramatickou situaci za volantem musel řešit na konci června řidič Uberu Jan Hajn. Při cestě tunelem Blanka s tříčlennou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz