Pacienta poslali do IKEM jako kandidáta na transplantaci jater. Lékaři mu totiž před pěti lety diagnostikovali cirhózu. Ukázalo se však, že poškození jsou mnohem rozsáhlejší a pacientovi bude nutné transplantovat více orgánů naráz.
„Měl uzavřené téměř všechny žíly v dutině břišní a krev byla odváděna žílami, které tam původně nejsou, nebo jsou drobné. Takového pacienta jsme ještě neměli,“ řekl v pátek novinářům přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk.
Stav pacienta se začal prudce zhoršovat, i obyčejná procházka pro něj byla náročná. „Lišil se od ostatních pacientů tím, že mu zbývalo velmi málo času života,“ uvedl Froněk.
Pacient musel každé dva dny docházet do nemocnice, kde mu doktoři odebírali vodu z dutiny břišní. Lékaři se jej proto rozhodli zařadit na seznam čekatelů k takzvané multiviscerální transplantaci, kdy se transplantuje více orgánů najednou.
Lékaře tlačil čas, orgány nesmí být dlouho mimo tělo
Froněk uvedl, že operaci nešlo naplánovat dopředu, protože lékaři nevěděli, kdy bude k dispozici dárce. Možnost získat orgány se objevila po osmi týdnech čekání. Všichni lékaři byli na sále ve svém volném čase a bez nároku na honorář.
Zákrok probíhal ve třech fázích. „Prvním zásadním krokem byl odběr všech orgánů od zemřelého dárce. Takový odběr nebyl dosud v Česku proveden. Všechny orgány bylo potřeba odebrat v excelentní kvalitě, promýt konzervačním roztokem a uložit do roztoku s ledovou tříští, “ uvedl zástupce přednosty Kliniky transplantační chirurgie Libor Janoušek.
Už odebrání orgánů muselo probíhat na klinice IKEM, protože lékaře tlačil čas. „Čím déle nejsou orgány prokrvované okysličenou krví, tím více trpí,“ upřesnil Froněk.
Transplantace tenkého střevaTenké střevo měří u dospělého člověka dva až tři metry. Pro transplantaci je vhodné, aby byl dárce menší než příjemce, protože mnoho pacientů má břišní dutinu zmenšenou po předchozích operacích. Štěp se odebere od dárce celý, podle potřeb příjemce se pak zmenší. Obtížnost zákroku plyne z toho, že řada nemocných má za sebou mnoho operací v břišní dutině, která je tak plná srůstů, zmenšená a těžko přístupná. Tenké střevo je navíc největším imunitním orgánem těla, takže hrozí silná reakce organismu na darovanou tkáň. |
V další fázi lékaři odebrali nemocnému muži téměř všechny orgány z dutiny břišní. „Kromě malého pahýlu žaludku nahoře u jícnu, ledvin a tlustého střeva dole nezbylo vůbec nic. Vzali jsme celý trávicí trakt,“ popsal průběh operace Froněk. Nakonec lékaři pacientovi vložili do dutiny žaludek, slinivku s dvanáctníkem, slezinu, játra a tenké střevo.
„Dutinu břišní jsme následně nechali provizorně uzavřenou a pacienta v umělém spánku,“ dodal Froněk. Dva chirurgické týmy pracovaly deset hodin.
„Pacient se zatím hojí uspokojivě. Je stabilní, dobře spolupracuje a rehabilituje,“ řekla k pooperační péči přednostka Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče Eva Kieslichová.
Pacient začal v pátek chodit a dostal trochu vody. Většinu výživy však zatím přijímá nitrožilně, aby se příliš nezatěžoval nový žaludek a tenké střevo. Minimálně tři týdny ještě zůstane na resuscitačním oddělení.
Zákrok dostal IKEM mezi elitní evropskou desítku
Tímto zákrokem se pražské pracoviště dostává mezi elitní desítku evropských center, které dokážou tenké střevo transplantovat. Například v roce 2012 se v Evropě provedlo jen 34 transplantací tenkého střeva.
„Čísla jsou velmi malá, pokud to porovnáme s jinými transplantacemi, kterých probíhají ročně tisíce,“ řekl k výkonu chirurgů přednosta Transplantcentra IKEM Pavel Trunečka. Program multiviscerálních transplantací připravoval IKEM pět let. V současné době jsou na čekací listině na tento zákrok dva pacienti, IKEM plánuje provádět 2 až 5 podobných operací ročně.
Na konci listopadu provedli lékaři v IKEM ve spolupráci s kolegy z Fakultní nemocnice Motol jinou výjimečnou operaci. Mladý muž získal při jedné operaci nové srdce i plíce. Transplantace těchto dvou orgánů naráz se v Česku uskutečnila podruhé (více čtěte zde a zde).
17. prosince 2014 |