IKEM transplantoval pět orgánů zároveň, poprvé v Česku tenké střevo

  10:04aktualizováno  12:48
Institut klinické a experimentální medicíny v unikátní operaci transplantoval šedesátiletému pacientovi před týdnem současně žaludek, tenké střevo, slinivku, slezinu a játra. Transplantace tenkého střeva proběhla v Česku poprvé. Stav pacienta je po operaci stabilní, nyní leží na resuscitačním oddělení.

Pacienta poslali do IKEM jako kandidáta na transplantaci jater. Lékaři mu totiž před pěti lety diagnostikovali cirhózu. Ukázalo se však, že poškození jsou mnohem rozsáhlejší a pacientovi bude nutné transplantovat více orgánů naráz.

„Měl uzavřené téměř všechny žíly v dutině břišní a krev byla odváděna žílami, které tam původně nejsou, nebo jsou drobné. Takového pacienta jsme ještě neměli,“ řekl v pátek novinářům přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk.

Fotogalerie

Stav pacienta se začal prudce zhoršovat, i obyčejná procházka pro něj byla náročná. „Lišil se od ostatních pacientů tím, že mu zbývalo velmi málo času života,“ uvedl Froněk.

Pacient musel každé dva dny docházet do nemocnice, kde mu doktoři odebírali vodu z dutiny břišní. Lékaři se jej proto rozhodli zařadit na seznam čekatelů k takzvané multiviscerální transplantaci, kdy se transplantuje více orgánů najednou.

Lékaře tlačil čas, orgány nesmí být dlouho mimo tělo

Froněk uvedl, že operaci nešlo naplánovat dopředu, protože lékaři nevěděli, kdy bude k dispozici dárce. Možnost získat orgány se objevila po osmi týdnech čekání. Všichni lékaři byli na sále ve svém volném čase a bez nároku na honorář.

Zákrok probíhal ve třech fázích. „Prvním zásadním krokem byl odběr všech orgánů od zemřelého dárce. Takový odběr nebyl dosud v Česku proveden. Všechny orgány bylo potřeba odebrat v excelentní kvalitě, promýt konzervačním roztokem a uložit do roztoku s ledovou tříští, “ uvedl zástupce přednosty Kliniky transplantační chirurgie Libor Janoušek.

Už odebrání orgánů muselo probíhat na klinice IKEM, protože lékaře tlačil čas. „Čím déle nejsou orgány prokrvované okysličenou krví, tím více trpí,“ upřesnil Froněk.  

Transplantace tenkého střeva

Tenké střevo měří u dospělého člověka dva až tři metry. Pro transplantaci je vhodné, aby byl dárce menší než příjemce, protože mnoho pacientů má břišní dutinu zmenšenou po předchozích operacích. Štěp se odebere od dárce celý, podle potřeb příjemce se pak zmenší. Obtížnost zákroku plyne z toho, že řada nemocných má za sebou mnoho operací v břišní dutině, která je tak plná srůstů, zmenšená a těžko přístupná. Tenké střevo je navíc největším imunitním orgánem těla, takže hrozí silná reakce organismu na darovanou tkáň.

V další fázi lékaři odebrali nemocnému muži téměř všechny orgány z dutiny břišní. „Kromě malého pahýlu žaludku nahoře u jícnu, ledvin a tlustého střeva dole nezbylo vůbec nic. Vzali jsme celý trávicí trakt,“ popsal průběh operace Froněk. Nakonec lékaři pacientovi vložili do dutiny žaludek, slinivku s dvanáctníkem, slezinu, játra a tenké střevo.

„Dutinu břišní jsme následně nechali provizorně uzavřenou a pacienta v umělém spánku,“ dodal Froněk. Dva chirurgické týmy pracovaly deset hodin.

„Pacient se zatím hojí uspokojivě. Je stabilní, dobře spolupracuje a rehabilituje,“ řekla k pooperační péči přednostka Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče Eva Kieslichová.

Pacient začal v pátek chodit a dostal trochu vody. Většinu výživy však zatím přijímá nitrožilně, aby se příliš nezatěžoval nový žaludek a tenké střevo. Minimálně tři týdny ještě zůstane na resuscitačním oddělení.  

Zákrok dostal IKEM mezi elitní evropskou desítku

Tímto zákrokem se pražské pracoviště dostává mezi elitní desítku evropských center, které dokážou tenké střevo transplantovat. Například v roce 2012 se v Evropě provedlo jen 34 transplantací tenkého střeva.

„Čísla jsou velmi malá, pokud to porovnáme s jinými transplantacemi, kterých probíhají ročně tisíce,“ řekl k výkonu chirurgů přednosta Transplantcentra IKEM Pavel Trunečka. Program multiviscerálních transplantací připravoval IKEM pět let. V současné době jsou na čekací listině na tento zákrok dva pacienti, IKEM plánuje provádět 2 až 5 podobných operací ročně.

Na konci listopadu provedli lékaři v IKEM ve spolupráci s kolegy z Fakultní nemocnice Motol jinou výjimečnou operaci. Mladý muž získal při jedné operaci nové srdce i plíce. Transplantace těchto dvou orgánů naráz se v Česku uskutečnila podruhé (více čtěte zde a zde).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Po pádu etiopského boeingu zemřelo všech 157 lidí, včetně čtyř Slováků

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo...

Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo krátce po startu z hlavního města Addis Abeby. Na palubě bylo...

Další z rubriky

ANO a ČSSD řeší spor o penze. Zda vzrostou o devět stovek, či méně

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Urychlenou dohodu vládní koalice ANO a ČSSD o tom, jak vzrostou penze v příštím roce, požaduje ministryně práce a...

Babiš je pro růst penzí o devět stovek, ale ministři na to musí ušetřit

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (13. března 2019)

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš se ohradil proti tomu, že ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD...

Jarní prázdniny 2020

Sníh - děti - sáňky - volný čas - zábava

Týdenní jarní prázdniny jsou na základních a středních školách v roce 2020 rozloženy v termínech od 3. února do 15....

Najdete na iDNES.cz