Další možná pochybení v Národní galerii. Netýkají se pouze Fajta

  11:28aktualizováno  20:28
Organizace Transparency International ČR zaslala ministerstvu kultury svá zjištění o údajných porušeních zákona v případě uzavírání smluv v Národní galerii Praha. Smlouvy údajně vykazují snahu obcházet zákon o registru smluv nebo zadávání veřejných zakázek. V některých případech může jít o střet zájmů.

Národní galerie v Praze | foto: Jiří Podrazil

Transparency International (TI) na základě zjištění vyzvala k dalším kontrolám v Národní galerii Praha (NGP). Dopis TI je datován 13. května, ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) odvolal ředitele NGP Jiřího Fajta 18. dubna. Ředitel TI David Ondráčka uvedl, že podezřelá zjištění jeho organizace evidovala ještě před Fajtovým odvoláním.

Fotogalerie

Ondráčka uvedl, že TI eviduje podezření nad rámec těch, která Staněk uváděl jako důvody toho, proč se Fajta rozhodl odvolat. „Možná pochybení se také netýkají jen (odvolaného ředitele) Fajta, jsou tam možné střety zájmů, které se týkají i dalších lidí,“ řekl.

V dopise ministerstvu kultury se píše, že TI nijak „nepodporuje ani naopak nezpochybňuje proběhlé personální kroky, pouze pro účely efektivního prověření hospodaření NGP upozorňuje na další možné nesrovnalosti, které by měly být prověřeny“.

Fajta spolu s ředitelem Muzea umění Olomouc Michalem Soukupem odvolal Staněk 18. dubna. V obou případech svůj krok zdůvodňoval hospodářskými pochybeními, u Fajta kritizoval zejména autorskou smlouvu na více než milion korun, které si tehdejší ředitel vyplatil za kurátorskou práci na výstavách a expozicích.

Staněk na Fajta podal dvě trestní oznámení. Fajt od začátku případná pochybení odmítá a avizoval právní kroky vůči Staňkovi, podle něj bylo jeho odvolání politickým krokem. Staněk minulý týden kvůli kritice za odvolání ohlásil rezignaci.

Varovné signály ve smlouvách

Podle Ondráčky „existuje několik varovných signálů, které mohou nasvědčovat porušování zákona, zejména ustanovení zákona o rozpočtových pravidlech, týkajících se například čtyř příkazních smluv uzavřených se společnostmi Individual s.r.o. a Projektové řízení s.r.o.“

„Je patrné, že předmětné smlouvy jsou uzavírány na podobná plnění a vždy v částce do 50 000 korun, což může svědčit o snaze obcházet nejen zákon o registru smluv, ale též základní zásady zákona o zadávání veřejných zakázek, především zásadu transparentnosti,“ uvedl Ondráčka.

Obavy ze Zemana. Prezident může ČSSD zkomplikovat výměnu ministra kultury

Podezření je podle něj podpořeno především zásadním střetem zájmů, který v daných situacích vzniká kvůli tomu, že ve společnosti Individual s.r.o. je společníkem Vladimír Mallát, ředitel ekonomicko-provozní sekce NGP, a jednatelem jeho bratr Radek Mallát. V případě společnosti Projektové řízení s.r.o. je pak společníkem a jednatelem Radek Mallát. 

Vladimír Mallát uvedl, že v NG pracoval od poloviny loňského listopadu. Střet zájmů odmítá. „Všechny práce mých firem pro Národní galerii byly ukončené předtím, než jsem v ní začal pracovat. Od té doby už mé firmy žádnou práci pro galerii nedělaly, ani neuzavíraly žádné smlouvy,“ řekl serveru Aktuálně.cz. Jeho firmy prý postupovaly transparentně. Své funkce v NGP se vzdal 13. května.

Fajt tvrdí, že s Mallátem pracoval na nápravě „neblahého dědictví předchůdců“. „Jistě si každý vzpomene na pivní špeluňku v přízemí paláce Kinských, která sloužila jako místo nezřízených pitek anglické omladiny, nebo Salmovský palác, kde restaurace byla klasickou pastí na turisty. V klášteře sv. Anežky České zase sídlila cateringová firma, která zde vyráběla jídlo i pro své akce mimo areál kláštera,“ řekl Fajt.

TI také upozorňuje na fakt, že ačkoli NGP disponuje vlastním právním oddělením, objednala si právní služby u advokátní kanceláře Koutník & Partner, které od listopadu 2017 NGP pod vedením Jiřího Fajta vyplatila z prostředků NGP přes 3,7 milionu korun. Za rok 2018 tyto vyplácené částky překročily limit pro zakázku malého rozsahu, aniž zároveň bylo možné na to aplikovat výjimku. Žádné zadávací řízení na tuto zakázku nadto nelze podle Transparency International dohledat.

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Trolejbusy se vracejí do módy, městům se hodí při boji s emisemi

Setkání trolejbusových generací v Opavě.

Dopravní podniky postupně nahrazují klasické autobusy vozy s alternativními zdroji paliva. Redakce iDNES.cz oslovila ty...

První podzimní týden přinese teploty kolem dvacítky, přibudou místní srážky

Teplo a příjemné počasí přes den, ráno se drží mlhy a nízká teplota. Ranní mlha...

V prvním podzimním týdnu se podle meteorologů výrazně neochladí. Babí léto tak bude pokračovat až do konce září....

Z Bruselu do Afriky nebo k sekačce. Co dělají bývalí europoslanci?

Europoslanec Pavel Telička z politického hnutí Hlas sleduje v pražském štábu...

MF DNES zjišťovala, co dělají bývalí europoslanci, kteří po letošních volbách skončili ve funkci. Například Miroslav...

Resuscitace v rytmu Rolniček. Naučte se zachránit zraněného

Ilustrační snímek

Záchranná služba provedla v minulém roce celkem 7 937 resuscitací, nepřímých srdečních masáží a umělých plicních...

Najdete na iDNES.cz