Transparency International: Dejme lobbingu zákonná pravidla

  12:38aktualizováno  13:50
Česká pobočka organizace Transparency International vyzvala vládu a parlament, aby přijaly zákony vymezující lobbing. "Absence jakýchkoli pravidel vede k nekontrolovanému a neprůhlednému vlivu lobbistů na rozhodování exekutivy i legislativy a k opakovaným skandálům," uvedla TI.

Jeden z nejznámějších českých lobbistů Miroslav Šlouf, který má blízko k expremiérovi Miloši Zemanovi. | foto: ČTK

Stávající situace je podle české pobočky Transparency International (TIC) nadále neudržitelná. Inspirací by podle TIC mohla být podobná pravidla platná na úrovni EU nebo Spojených států amerických uzpůsobená na české podmínky.

"Cílem je zprůhlednit zprostředkovávání zájmů, ovlivňování veřejné politiky a komunikaci lobbistů se zákonodárci a představiteli vlády. Tento úkol je navíc uveden v protikorupční strategii vlády a měl by být naplněn," tlačí tisková zpráva Transparency International na kabinet.

Zásadní změny by podle TIC byly celkem dvě. Jednak by politici měli povinnost "otevřít diáře" veřejné kontrole, tedy zveřejňovat veškeré své schůzky a jednání s lobbisty včetně jejich témat, zadruhé by profesionální lobbista musel mít registraci. Nesplnění těchto povinností by zákon trestal sankcemi.

"Tato základní pravidla by prospěla i samotnému oboru, oddělila by zrno od plev a pomohla by jej zbavit pejorativního korupčního nádechu," citovala TIC předsedu své správní rady Václava Lásku.

Poslankyně ODS: Nejsem proti, ale chybí konkrétní návrh. A existuje i lepší cesta

"Nejsem proti tomu, aby se určila pravidla hry, ale neviděla jsem žádný konkrétní návrh, je to těžké na definování. Navíc v době, kdy se bavíme o snižování byrokracie, by se na tohle musel zavést nový úřad," komentovala návrh místopředsedkyně poslanců ODS Zdeňka Horníková.

Za vhodnější postup, jak zamezit plýtvání státními prostředky, považuje myšlenku na vznik jakéhosi registru "potřebných staveb".

"Máme v Královéhradeckém kraji obci, která vlastní čističku. Je tam spor mezi majitelem, obcí a třetí osobou a stát je proto schopen dát peníze na čističku novou, i kdyby viděl, že už stojící má 40procentní rezervu. Kdyby to bylo zanesené v registru, nemohl by stát ty peníze dát," zlobí se Horníková. Dnešní právní systém podle ní potřebné nástroje k dispozici má.

LOBBISTÉ V ČESKU

Ústav pro jazyk český definuje "lobby" jako "nátlakovou skupinu, která se snaží prosadit své zájmy".

Známým českým lobbistou je například Miroslav Šlouf, který byl dříve prominentním komunistou a šéfporadcem premiéra Miloše Zemana. Údajně se angažoval ve shánění hlasů pro to, aby byl prezidentem zvolen Václav Klaus.

Další je Marek Dalík, který podle opozice odloudil ČSSD poslance Pohanku a Melčáka, díky kterým vznikla středopravicová vláda premiéra Mirka Topolánka. Topolánek o něm mluví jako o "kamarádovi".

Polský lobbista Jacek Spyra zase bojoval za firmu Seta, která se chtěla dostat zpět do hry o privatizaci Unipetrolu. Premiérský tajemník Zdeněk Doležel si Spyrovi řekl o slavných "pět na stole v českých", soudu se ale nepodařilo prokázat, že by to byla žádost o úplatek, za kterou by mu hrozilo 12 let.

Elektrárenský obr ČEZ má lobbistky Janu Marcovou a Radmilu Kleslovou přímo v Poslanecké sněmovně. První je bývalou mluvčí ODS, druhá členkou ČSSD. Kritici firmy ČEZ často obviňují, že současná energetická legislativa je důsledkem právě jejího lobbingu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Česko trápí nedostatek lékařů. Řešením má být větší počet mediků

Ilustrační snímek

V Česku chybí podle České lékařské komory okolo dvou až tří tisíc doktorů. Navíc stárnou, z fakult jich do praxe...

Bez vstupu do NATO by byl z naší armády skanzen, řekl generál Šedivý

Ukázka z pořadu Rozstřel - Jiří Šedivý a Otakar Foltýn

Severoatlantická aliance je pro českou armádu zásadní. Tak to vidí v souvislosti s 20. výročím vstupu ČR do NATO...

Mosty u pražského metra Vltavská procházejí zkouškou, doprava je omezená

Na most v pražské Bubenské ulici u metra Vltavská se vrátila auta do 3,5 tuny. ...

Obyvatelé hlavního města musí tuto sobotu a neděli počítat s omezením dopravy kolem stanice metra Vltavská v Praze 7....

Najdete na iDNES.cz