Šnajdr a Tluchoř nebudou souzení za trafiky. Z vazby se dostane i Fuksa

  17:13aktualizováno  19:35
Exposlanci ODS Marek Šnajdr a Petr Tluchoř patrně nebudou souzeni za údajné dohody o rezignaci výměnou za "trafiky". Nejvyšší soud je podle mluvčího Petra Knötiga v úterý vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Ivan Fuksa, třetí z vazebně stíhaných exposlanců, se na Nejvyšší soud neobrátil, přesto i on opustí vazební věznici.

Exposlanci Marek Šnajdr (první zleva) a Petr Tluchoř (druhý zleva) zřejmě uniknou trestu za trafiky. Na snímku z loňského roku s dalšími rebelujícími poslanci. | foto: Michal DoležalČTK

"Rozhodnutí zastavuje trestní stíhání pro nepřípustnost. Čekali jsme, že přijde dříve, ale jsme spokojeni a tím příběh končí," řekl iDNES.cz Tluchořův advokát Marek Nespala.

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan je jiného mínění. Podle něj z rozhodnutí Nejvyššího soudu nevplývá, že by nebylo možné dál vést trestní stíhání. "Tímto aktem trestní stíhání rozhodně zastaveno není," řekl ČTK Ištvan.

Mluvčí policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták rozhodnutí nekomentoval, jen zopakoval, že právo informovat o celé věci si vymínilo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu

"Za projev učiněný v poslanecké sněmovně je namístě pokládat i jednání poslance v souvislosti s jeho politickou činností a tedy také jednání vedoucí k politickým dohodám, kompromisům či politickým rozhodnutím, ať už v rámci jedné či více politických stran či jejich koalic. Jde tak stručně řečeno o vyjádření postojů v rámci politické soutěže probíhající nepochybně i v poslanecké sněmovně, a to i ze strany jednotlivých poslanců."

Zdroj: Lidovky.cz

Bývalý poslanec ODS Petr Tluchoř byl obviněn stejně jako exposlanci Marek Šnajdr a Ivan Fuksa ze zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku v kauze, ve které figuruje i Jana Nagyová, někdejší šéfka Nečasova kabinetu a jeho milenka.

"Rozhodnutí soudu znamená, že se na Marka Šnajdra a Petra Tluchoře vztahuje poslanecká imunita a jsou vyjmuti z pravomoci orgánů činných v trestním řízení a to řízení nebude v jejich případě pokračovat," popsal mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig s tím, že rozhodnutí není možné nijak zvrátit (rozhovor s Knötigem čtěte zde).

Politici půjdou z vazby

Šnajdra a Tluchoře by proto měla vězeňská služba co nejdříve propustit z vazby. Spolu s nimi se z ní dostane také bývalý ministr zemědělství Fuksa. Jeho obhájce Tomáš Gřivna se sice na Nejvyšší soud neobrátil, MF DNES však řekl, že státní zástupce už rozhodl o Fuksově propuštění, protože rozhodnutí se vztahuje i na něj. Byl obviněn ze stejných trestných činů a za stejných okolností jako Šnajdr a Tluchoř.

Kdy všichni opustí vazbu, není jasné. Na svobodu se dostanou, až žalobci vypracují a doručí do věznice příkazy k jejich propuštění. To by mohlo být ještě v úterý.

Obhájce Šnajdra Lukáš Trojan o půl osmé večer iDNES.cz řekl, že jej právě vpouští do ostravské vazební věznice. "Kdy bude propuštěn, zatím nevím," uvedl.

"Očekávám, že k propuštění dojde zítra ráno, ale nevylučuji, že to bude dříve," domnívá se Jiří Brátka, jenž patří do týmu obhájců Petra Tluchoře. "I kdyby trestní stíhání pokračovalo, neznamená to, že bude pokračovat i vazba. Naopak, vzhledem k zúžení skutku se dá předpokládat, že klient téměř jistě bude propuštěn z vazby," doplnil.

Datové schránky nešly, rozhodnutí soud doručoval po pracovní době

Nejvyšší soud o návrhu obhájců Tluchoře a Šnajdra rozhodl v úterý odpoledne. Nespala rozhodnutí obdržel faxem po 16. hodině. "Jsem mírně neklidný z toho, že dosud nemám informaci, že by klient opustil brány věznice," dodal hodinu poté.

Podle Ištvana přišel verdikt faxem po pracovní době, pouze však výrok bez odůvodnění.

iDNES.cz zjistil, že proces o hodinu zdržela skutečnost, že v úterý nefugovaly datové schránky ministerstva spravedlnosti. Soud proto doručoval rozhodnutí až po pracovní době faxem. Výpadek postihl také web justice.cz, přes který lze nahlížet do obchodního rejstříku či insolvečního rejstříku.

Obhájci Šnajdra a Tluchoře podali návrh o vyjmutí z trestního řízení k Nejvyššímu soudu hned po zatčení obou politiků. "Podali jsme jej, protože se na ně vztahuje poslanecká imunita a jedná se o akci, která se uskutečnila na půdě Poslanecké sněmovny za účelem politického rozhodnutí a to nemá co dělat s trestním právem," vysvětlil Nespala.

Politici skončili v poutech v polovině června. Policisté tehdy provedli rozsáhlou razii, po které obvinili kromě politiků a Nagyové také bývalé šéfy Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a Milana Kovandu, příslušníka Vojenského zpravodajství Jana Pohůnka, ale také exnáměstka ministrů Romana Bočka.

V kauze jde jednak o nabídnutí míst v polostátních firmách za odchod ze Sněmovny, ale také o úkolování Vojenského zpravodajství Nagyovou. Policisté už požádali v této souvislosti Sněmovnu také o vydání expremiéra Petra Nečase. Ten v úterý vyzval k odejmutí kauzy státnímu zastupitelství v Olomouci. Míní, že žalobci Ištvan a Rostislav Bajger mají rezignovat.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Aby ženy i ve vězení zůstaly matkami. Pomoci jim má zvláštní program

Pro ženy je odloučení od potomků mnohem větší utrpení než pro muže, své o tom vědí trestankyně z ženské věznice v...

Neshodli se, co je to krása. Festival spisovatelů v Praze začal rozpačitě

Zda krása spasí svět, jak zní motto letošního ročníku Festivalu spisovatelů Praha, se řečníci neshodli. Jedné z...

Premium

Soudkyně omylem pustila obviněného z vraždy. Policie se obává, co udělá

Stačilo propásnout termín a muž, který vytáhl na partnerku nůž, mohl opustit vazbu. Vasil Z. zaútočil v hádce na...

Topíme se v ozónu, plyn trápí hlavně astmatiky a zvyšuje riziko úmrtí

Každý ho pozná podle docela příjemné svěží vůně. Jenže jeho účinky na lidské tělo už zdaleka tak příjemné nejsou....

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz