U lidí se zdravou imunitou probíhá infekce často bez příznaků. Zhruba u pěti procent nakažených se objeví příznaky podobné chřipce, například zvýšená teplota, malátnost, bolest hlavy či svalů. Objevit se mohou také nebolestivé otoky uzlin.
Po akutní fázi přechází toxoplazmóza do klidové fáze, člověk pak vůči ní získá doživotní imunitu. U lidí se sníženou imunitou ale může zanechat závažné následky, jako je zánět srdečního svalu či poškození nervového systému.
Parazit, který mění tvar vašeho obličeje. Má ho třetina Čechů |
Definitivním hostitelem toxoplazmózy je kočka domácí a další kočkovité šelmy. Mezihostitelem jsou například ptáci či savci. „Jako slepá větev se do toho může připlést i člověk, který se nakazí omylem,“ uvedl vedoucí Národní referenční laboratoře pro toxoplazmózu SZÚ Petr Kodym.
Lidé se mohou nakazit z prostředí kontaminovaného infekčními stadii parazita, které se vylučují s kočičím trusem, popsal Kodym. Často se podle něj jedná o hlínu, písek z pískovišť či neomytou zeleninu. „Vyzdvihl bych písek z dětských pískovišť, který často kočky trusem zcela nekontrolovatelně znečišťují. Na nich si pak děti za asistence svých rodičů hrají, a tím se vystavují vysokému riziku infekce,“ vysvětlil Kodym.
Nečekaný vedlejší efekt: muži nakažení parazitem raději drsnější sex |
Smrtelná může být toxoplazmóza podle Ladislava Machaly z Kliniky infekčních nemocí 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Bulovka pro pacienty po transplantacích nebo s AIDS. „U všech těchto pacientů je nutné na možnost reaktivace latentní toxoplazmózy myslet,“ řekl.
Nemoc se může projevit i na očích. „Léze na sítnici mohou způsobit poruchy zraku, méně často oslepnutí,“ řekl přednosta Oční kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Pavel Studený. V oku se po dříve prodělané infekci mohou znovu aktivovat cysty a sítnice se může poškodit.
Na začátku 90. let byla nahlášena nákaza více než 2000 lidí, od té doby počty klesají. V posledních letech se pohybují kolem stovky. Podle Kodyma se nejčastěji vyskytuje na severu Moravy a v jižních a severovýchodních Čechách. Naopak nejméně případů hlásí severní a střední Čechy.
Symptomy má jen čtvrtina nakažených
Jednou z nejohroženějších skupin pro nakažení toxoplazmózou jsou těhotné ženy. Podle Markéty Geleneky z Kliniky infekčních nemocí 3. lékařské fakulty UK a FN Bulovka se příznaky projevují pouze u čtvrtiny nakažených pacientek.
„Velmi záleží na tom, ve kterém období se žena nakazila. Pokud se nakazila v prvním trimestru, může dojít k potratu či k vrozeným vývojovým vadám. To neumíme žádnou léčbou ovlivnit,“ uvedla Geleneky. Pokud je nákaza zjištěna včas, lze podle Geleneky nasazenou léčbou riziko přenosu na plod snížit či úplně potlačit některé symptomy.
Pro diagnostiku podle Geleneky stačí odběr krve či plodové vody. K rychlému odhalení infekce pomáhá také prenatální screening. Ten ale není povinný. „Čím dříve problém zjistíme, tím lepší je prognóza onemocnění,“ uvedla Geleneky. Screening patří mezi doporučená vyšetření, u gynekologa je hrazeno pojišťovnou.
Konec kočičích jatek. V USA přestanou zabíjet mláďata pro vědecké účely |
Pokud gynekolog vyšetření provede, je hrazeno pojišťovnou. Ženy se mohou vyšetření uhradit i samy, v komerčních laboratoří stojí podle Geleneky kolem tisíce korun.
Klinka infekčních nemocí FN Bulovka proto v lednu 2020 založila Centrum pro vrozené nákazy a infekce v těhotenství. Ta pacientkám a jejich dětem poskytuje komplexní péči. „Léčba má smysl. Umíme léčit, máme zbraně a umíme je použít,“ doplnila Geleneky.
Centrum za tři roky fungování ošetřilo 80 těhotných žen s akutní toxoplazmózou a 18 novorozenců. Při záchytu infekce v prvním trimestru se podle Geleneky narodilo jen jedno dítě s vrozenou toxoplazmózou, v současné době je stále bezpříznakové. Všechny případy těžkého postižení byly diagnostikovýny až kolem porodu či po narození.
Nemoc poprvé popsal český lékař
Jako první popsal toxoplazmózu český lékař Josef Janků v roce 1913. „Článek uveřejněný v českém jazyce v Časopise lékařů českých obsahoval detailní popis očního nálezu u chlapečka s enormním hydrocefalem, který v 11 měsících zemřel na dosud neznámou parazitární infekci, pravděpodobně přenesenou ještě před narozením od matky,“ uvedl Kodym.
Syrové maso nebo sex? Jak se vdané ženy nakazí nebezpečným parazitem |
„Po smrti dítěte se profesor Janků zúčastnil pitvy a získal oba bulby, z nichž zhotovil sérii histologických řezů. Při mikroskopickém vyšetření nalezl několik typických pseudocyst s parazitárními útvary. Janků pak případ popsal a jako příčinu určil parazita na sítnici, což byl ve své době jeden z nejvýznamnějších lékařských objevů,“ popsal Studený.
Josef Janků byl v roce 1957 vyznamenán Medailí Jana Evangelisty Purkyně za celoživotní dílo a za svou světově významnou prioritní práci.