V Praze odkryli masový hrob. Skrývá kosti umučeného kněze Toufara?

  14:29aktualizováno  15:15
Antropologové vyzvedli ostatky z jednoho z hromadných hrobů na pražském Ďáblickém hřbitově. Vědci mezi nimi chtějí nalézt ostatky umučeného kněze Josefa Toufara. Exhumace je součástí Toufarova blahořečení.

Farář Josef Toufar z Číhoště zemřel 25. února 1950 na následky mučení ve valdické věznici. | foto: archiv Miloše Doležala

Na informaci upozornila ČTK, pro iDNES.cz ji potvrdila pražská radní Eva Vorlíčková. „Exhumace proběhla, vyzvednuté ostatky budou dále antropologicky analyzovány,“ řekla Vorlíčková s tím, že další podrobnosti budou zveřejněny na tiskové konferenci po víkendu.

Číhošťský zázrak

Komunistická StB obvinila kněze Toufara ze zinscenování takzvaného číhošťského zázraku. V prosinci 1949 se v číhošťském kostele při Toufarově kázání údajně několikrát pohnul kříž na oltáři. Dodnes neobjasněný úkaz se prý později ještě opakoval. Vyšetřovatelé chtěli, aby se kněz přiznal, že pohyb kříže zinscenoval. Toufar byl zatčen a zemřel na následky mučení 25. února 1950 v Praze.

Z hrobu byly vyzvednuty ostatky řady zemřelých. Hovoří se o tom, že v šachtě může být až 200 koster. Není však jisté, zda mezi nimi jsou i ostatky kněze Josefa Toufara. Ten zemřel v únoru roku 1950 na následky mučení.

Řada ostatků na jednom místě

Na konkrétní místo přivedl úřady Toufarův životopisec Miloš Doležal. Ten upozornil na kopii z polohové knihy mrtvol. V ní stojí, že tělo Josefa Zoukala (Toufar byl pohřben pod fiktiním jménem) leží v šachtě XVI (více o pátrání po ostatcích čtěte zde).

Šachta, v níž by se ostatky faráře měly nacházet, má dle zachovaného dokumentu čtyři patra. V každém leží deset „rakví“. V některých jsou kosterní pozůstatky jednoho člověka, v jiných popel i více než dvaceti lidí. Toufarovo tělo by mělo být v truhle samotné.

Nejsou zde však jen oběti režimu. Leží zde i ostatky z patologie, lidé, kteří zemřeli v nemocnicích a k nimž se nikdo nehlásil, předčasně narozené a zemřelé děti, lidské plody.

Proti exhumaci je část politických vězňů

Exhumace je akcí hlavního města a královéhradecké diecéze, která má na starosti přípravu Toufarova blahořečení. Podle ČTK je právě kvůli ní exhumace nutná.

Práce na hřbitově začaly před několika dny. Podílejí se na nich archeologové, antropologové a genetici.  Bádání na hřbitově zatím neskončilo. „Na místě ještě probíhají archeologické práce,“ podotkla Vorlíčková.

Fotogalerie

Práce antropologů, kteří budou ověřovat, zda jsou mezi ostatky i ty pátera Toufara, potrvá další měsíce. Už nyní je jisté, že identifikace ostatků se nestihne do února, kdy bude výročí Toufarova úmrtí.

Práce na Ďáblickém hřbitově provází mlčení, hřbitov hlídají strážníci. Mimo jiné proto, že ne všichni s odkrýváním hromadného hrobu souhlasí. Proti vyzvednutí ostatků se postavilo sdružení bývalých politických vězňů, které to považuje za necitlivé a neetické (více o protestu čtěte zde).

Naopak Konfederace politických vězňů České republiky s exhumací souhlasila a vyjádřila přesvědčení, že se tím nenaruší úcta ke všem ostatním obětem komunismu, jejichž pozůstatky se nacházejí v blízkosti těch Toufarových.

Měl by být Josef Toufar blahořečen?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 11. listopadu 2014. Anketa je uzavřena.

Ano 3225
Ne 1562
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Jak vzpomíná na rok 1989? Hostem Rozstřelu bude písničkář Jaroslav Hutka

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

Jeho písničky se staly jedním ze symbolů sametové revoluce. Hostem Rozstřelu bude písničkář, ale také prozaik, básník a...

VIDEA TÝDNE: Krejčířova vila v plamenech, sražený chlapec a skandál Netanjahuové

Vilu v Černošicích, kterou vlastnil miliardář Radovan Krejčíř, zasáhl požár....

Rozsáhlý požár tento týden zasáhl vilu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích. Je možné, že ji někdo...

Albánské dobrodružství ČEZ končí, podezření z údajné korupce se neprokázalo

Ilustrační snímek

Vyšetřování převodu více než 200 milionů korun z účtů energetické společnosti ČEZ na konto kosovského lobbisty Nue...

Najdete na iDNES.cz