Topolánková o ochranku nepřijde

  7:33aktualizováno  7:33
Ministerstvo vnitra včera nabídlo už třetí vysvětlení proč potřebuje manželka premiéra Pavla Topolánková státem placenou ochranku a auto s řidičem. Ministr Ivan Langer teď tvrdí, že je to součást ochranky předsedy vlády. Nic takového však v zákoně není. "O změně se neuvažuje," tvrdí přesto Langer.

Ozbrojený bodyguard vozí Topolánkovou už více než dva roky. | foto: Michal Šula, MF DNES

Ozbrojený bodyguard vozí Topolánkovou už přes dva roky, ačkoli není ústavní činitelka ani nedoprovází premiéra na žádné oficiální akce. Kdyby si takovou službu platila sama, přišla by ji na 1,2 milionu ročně. - čtěte Topolánková má auto s ochrankou, aby měl premiér klid

V minulosti už Ochranná služba policie zdůvodňovala utrácení státních peněz tím, že Topolánkovou obtěžují lidé na ulici otázkami. Ve středu šéf služby Lubomír Kvíčala uvedl, že Úřad vlády nařídil policejní doprovod proto, aby měl premiér naprostý klid a nemusel se bát o rodinu.

Bývalý ministr vnitra za ČSSD František Bublan ochranku pro Topolánkovou kritizuje. Vláda by podle něho měla zvážit její stažení. "Nevidím důvod, aby se o paní Topolánkovou musel někdo starat. Měla by na to právo, kdyby se objevila bezprostřední hrozba – třeba kdyby dostala anonym nebo někdo obcházel její dům," řekl Bublan.

Poslanec připomíná, že i u lidí, kteří dostali ochranný servis kvůli ohrožení, se pravidelně přezkoumává, jestli už hrozba nepominula. "Neměla by mít nárok na doprovod jen proto, že má za muže premiéra," míní Bublan.

Podobné to však bylo za vlády sociální demokracie, kdy ochranku přiděloval právě Bublan. I tehdy střežila policie Šárku Grossovou nebo Zuzanu Paroubkovou. Vždycky to vláda zdůvodnila nějakou výhrůžkou.

Jenom Viktorie Špidlová jezdila do práce do knihovny na vlastní náklady. Paradoxní je, že strážce nemá současná premiérova přítelkyně Lucie Talmanová.

Topolánková v rozhovoru pro Magazín MF DNES uvedla, že ona sama o ochraně nerozhoduje. Bodyguardy ale pochválila, že je s jejich službami spokojená.

Šéf ochranné služby Lubomír Kvíčala však zdůrazňuje, že Topolánková má jen bezpečnostní doprovod, ne klasickou ochranku. "Do doprovodu nasazujeme méně lidí," vysvětluje. Nižší stupeň ochrany také znamená, že policisté nemusí předem zkontrolovat prostor, kam Topolánková míří.

V Česku mají ze zákona policejní ochranku prezident, ministři vnitra, spravedlnosti a zahraničí, premiér, šéfové parlamentních komor, ale také vicepremiér pro EU. Ministryni obrany chrání vojáci. Strážci náleží také vybraným velvyslancům, například z Izraele.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Kvůli sesuvu na D8 dostalo ŘSD pokutu, dosud nedodalo potřebné důkazy

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Žádá miliardu, ale samo stále nedodalo potřebné důkazy. Ředitelství silnic a dálnic proto dostalo pokutu 50 tisíc, že...

Benešová dostane ještě čtvrt miliardy, hlavně na Vězeňskou službu

Ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešová přichází na schůzi vlády. (15....

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová vyjednala do rozpočtu svého úřadu na příští rok dalších 251 milionů korun....

Rodina čtyřčat má potíže s financováním pečovatelky, obrátila se na Maláčovou

Ministryně Jana Maláčová navštívila rodinu čtyřčat (22. srpna 2019).

Dvaadvacátá česká čtyřčata oslavila v červnu své první narozeniny. S péčí o celkem pět dětí rodičům pomáhá terénní...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz