Topolánkem svolaná schůzka o vládě byla komorní, pravice si notovala

  10:58aktualizováno  19:47
Na schůzku o mandátu vlády Jana Fischera, kterou svolal šéf ODS Mirek Topolánek, nakonec přišli jen Karel Schwarzenberg za TOP 09 a Cyril Svoboda za lidovce. Pravicové trio se na hodinovém jednání shodlo na společných prioritách, k nimž patří přijetí občanského zákoníku a boj proti korupci. Strany o nich ale budou jednat samostatně.

Fischerově vládě příští týden vyprší původní mandát. Jednání o novém ale vázne. | foto: ČTK

"Všechny tři strany mají několik společných priorit, které mohou být vtěleny do programového prohlášení, nebo do toho, co vláda bude prezentovat v Poslanecké sněmovně," prohlásil Topolánek.

Podle lídra občanských demokratů lze najít "celou řadu prvků", díky nimž bude možné říct, že vláda premiéra Jana Fischera bude mít podporu ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

Česká politická scéna nemá podle Schwarzenberga jinou možnost než se postavit za Fischerův kabinet. "Je nutné vládu podpořit, je to jediná, kterou máme," uvedl.

Lídr TOP 09 připojil k prioritám co nejrychlejší ratifikaci Lisabonské smlouvy, což je nyní v kompetenci prezidenta Václava Klause. Předseda lidovců Svoboda se zmínil o nutnosti boje proti hazardu a o prosazení občanského zákoníku.

"Nebylo cílem tady deklarovat nějaké spojenectví před páteční schůzkou," podotkl pak ještě předseda ODS Topolánek. Právě na poslední pracovní den tohoto týdne svolal schůzku o budoucnosti své vlády premiér Fischer.- o páteční schůzce čtěte více zde

Tribunál proti ČSSD, odmítl schůzku Paroubek

Původní plán setkání se rozpadl dominovým efektem. Jako první oznámil svou neúčast předseda ČSSD Jiří Paroubek. Jednání označil za "schůzku plaček nad bývalou koalicí a tribunál proti ČSSD".

Nepřišli ani zelení

Ondřej Liška

"Schůzka postrádá jasné zadání. Neříká, kdo dnes nese odpovědnost za současnou vládu," vysvětlil šéf zelených Ondřej Liška, proč se Topolánkovy schůzky neúčastní.

"Sociální demokracie žádné jednání neobstruuje, nespatřujeme nic důležitého na schůzce stran, které se odpovědnosti za vládu Jana Fischera neúčastní. (...) Vláda mandát má. Jsem připraven sejít se ze zástupci stran, které za ni nesou politickou odpovědnost," řekl Paroubek.

Lídr socialistů si ale umí představit i jinou variantu. Kdyby o mandátu vlády jednali i TOP 09 a lidovci, měly by se účastnit všechny parlamentní strany (tedy komunisté a Olga Zubová za Demokratickou stranu zelených), podotkl Paroubek. Lidovci totiž Fischerovu vládu na jaře - podobně jako komunisté - nepodpořili.

Po Paroubkově odřeknutí smysl jednání zpochybnil premiér Fischer, podle něhož bez ČSSD (ta ve Sněmovně disponuje 71 poslanci) postrádá schůzka smysl. Podobně se vyjádřil i úřadující šéf zelených Ondřej Liška.

Dnes ráno připustil nejistotu ohledně schůzky i Topolánek. "Zda schůzka bude, nebo ne, se odvíjí od toho, jestli se shodneme s předsedy ostatních stran, že stojí za to se potkat nad mandátem vlády. Protože tato vláda žádný mandát nemá. A sestavovat programové prohlášení vlády bez mandátu je nesmysl," řekl Radiožurnálu. Nakonec se ale politici sešli.

Zúčastnit se od začátku chtěla TOP 09. "Každá schůzka politických lídrů má smysl. Posláním politických lídrů je spolu jednat," myslí si její předák Miroslav Kalousek.

Pro byl i předseda lidovců Cyril Svoboda. "Já na tu schůzku jdu, protože jsme byli pozváni. Samozřejmě to bude úplně jiná schůzka, než se plánovalo, ale možná bude dobré, když se od Mirka Topolánka dozvíme strategii, kterou vlastně má," řekl iDNES.cz. "Bude možná dobré vědět, co je hlavní důvod všech těch plánů ODS," dodal.

Premiér Fischer chce do příštího týdne, kdy vyprší mandát původně překlenovací vlády, připravit její nový program. Vláda se také částečně obmění - zpátky do Evropské komise zamíří ministr životního prostředí Ladislav Miko. ODS navíc žádá odvolání šéfa vnitra Martina Peciny, vadí jí totiž jeho "nevratné kroky" . - čtěte Odchod Peciny je nutný, tvrdí ODS

InsertSingleAudio
Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

O víkendu se vrátí tropy. Bude ale dusno, čekejme i přeháňky a bouřky

Kvůli vlně veder bylo pražské koupaliště Petynka plné. (25. června 2019)

Období maximálních teplot do 25 stupňů končí. V závěru týdne se dočkáme třicítek. K vyšším teplotám se ale přidá vlhký...

Zřizování škol je třeba regulovat, říká ústavní soud. Návrh senátorů zamítl

Ilustrační snímek

Ústavní soud ve středu zamítl návrh skupiny osmnácti pravicových senátorů na zrušení části školského zákona. Je to...

Rybníky i remízky. Česko dá přes miliardu na zadržení vody v krajině

Zleva ministr zemědělství Miroslav Toman, ministr životního prostředí Richard...

Česko dá možná až 1,5 miliardy korun na projekty na zadržení vody v krajině. Většina peněz půjde z Operačního programu...

Najdete na iDNES.cz