Topolánek shání hlasy a láká do vlády hejtmany

  12:38aktualizováno  12:38
Měla to být jasná demonstrace vlastní síly. Za premiéra Mirka Topolánka si při ohlášení jeho kandidatury stoupla pozoruhodná směs lidí - všichni ministři za ODS, někteří náměstci, poslanci, senátoři, ale i režisér Filip Renč či herečka Daniela Šinkorová. Topolánek už také začal objíždět Česko, aby získal své další volitele.

Premiér Mirek Topolánek ohlásil, že bude na kongresu obhajovat post předsedy ODS. (2. listopadu 2008) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Chtěli jsme předvést, že premiér rozhodně není osamocen a že má stále velkou podporu," řekl jeden z topolánkovců, pražský poslanec Marek Benda.

Soupeři o nového šéfa ODS začali shánět hlasy uvnitř strany a společné "family foto" na Žofíně ukazuje, o koho se může opřít Topolánek. Třeba ministr vnitra a vlivný místopředseda strany Ivan Langer s sebou přivedl i dva náměstky, aby zástup za premiérem byl početnější.

Premiér už také začal objíždět republiku, aby získal na svou stranu další volitele, kteří se na Mikuláše zúčastní kongresu ODS. V pondělí se zastavil v Karviné.

Pravděpodobně se na svou stranu ještě pokusí získat některé hejtmany, kteří neuspěli v krajských volbách a na jejichž podporu sází Topolánkův soupeř, pražský primátor Pavel Bém.

kdo stojí za topolánkem

Topolánek neúspěšně lákal do své vlády končícího středočeského hejtmana Petra Bendla a podle informací MF DNES nadále pro chystanou rekonstrukci vlády počítá s tím, že by mohl křesla nabídnout i dalším hejtmanům.

Právě to by mu mělo pomoci získat podporu těchto lidí a jejich nejbližších spojenců ve straně. "O takové možnosti jsem neslyšel, mně to premiér nenabídl," řekl končící jihočeský hejtman Jan Zahradník, jeden z těch, kteří by mohli být ve hře.

Zahradník nechtěl přímo prozradit, zda podpoří Topolánka, či Béma, ale udělal to nepřímo, když řekl: "Umím si představit rozdělení funkcí předsedy strany a vlády." To je koncept, ke kterému se přihlásil pražský primátor.

Půjde Bendl až na předsedu?
Bendl zlehčoval to, že za Topolánka se postavili všichni ministři za ODS. "Samozřejmě v situaci, kdy premiér uvažuje o rekonstrukci vlády, by z pohledu ministrů nebylo právě taktické, kdyby se na Žofíně neobjevili," řekl.

Středočeský hejtman překvapil. Na otázku MF DNES totiž nevyloučil, že by nakonec mohl kandidovat i na předsedu strany, nejen na místopředsedu. "Možné je v tuto chvíli všechno. Já se hlavně v tuto chvíli obávám, aby se ODS nerozpadla," sdělil Petr Bendl.

Končící hejtman Evžen Tošenovský z Moravskoslezského kraje i včera váhal, zda se přidá do souboje o předsedu. "Nevím," odpověděl v SMS. K tomu, aby se rozhodl, ho nepřiměla ani kandidatura Topolánka.

K podrážděné reakci pražského primátora Pavla Béma na žofínský sraz topolánkovců se nepřidal. Podle Béma šlo o setkání "fanklubu", který vzniká vedle oficiální struktury ODS, a to ve finále může vést až k jejímu rozpadu.

"Není to navoněný politik s falešnou tváří, ale férový chlap a také jediné účinné kladivo na Paroubka a komunisty," řekl režisér Renč k tomu, proč podpořil Topolánka.

Renč pro ODS točil volební spoty a na zakázku vlády i reklamu varující před nebezpečnou jízdou.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Další podezření z plagiátorství. Čelí mu vládní protidrogová koordinátorka

Národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

Jarmila Vedralová, vládní protidrogová koordinátorka, čelí podezření z plagiátorství. Opsat měla část své bakalářské a...

Daňová kobra zasahovala po celé zemi kvůli daňovým únikům, zadržela 22 lidí

Ilustrační snímek

Policisté a celníci ze speciálního týmu Daňová kobra zasahovali přibližně na šedesátce míst po celém Česku. Mají...

Pokud Babiš padne, půjdu do politiky, řekl Jiří Ovčáček v Rozstřelu

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v diskusním pořadu Rozstřel.

Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Miloše Zemana, bude od posledního srpnového týdne moderovat vlastní zábavní pořad na TV...

Advantage Consulting, s.r.o.
SYSTEM TESTER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz