Topolánek se vzdal poslaneckého mandátu, odsoudil blokování voleb

  11:51aktualizováno  14:24
Mirek Topolánek se na jednání Sněmovny vzdal postu poslance. Na tiskové konferenci zároveň vyzval vládu, aby předložila protikrizový rozpočet. Když s ním získá důvěru, může vládnout do června. "Nebudu přebírat odpovědnost za další možné kroky Sněmovny. Volby v červnu považuji za velmi špatné řešení," vysvětlil MF DNES Topolánek.

ČSSD otočila, volby chce až v červnu

Dění ve Sněmovně jsme sledovali v on-line reportáži

Topolánek to oznámil dnes ve Sněmovně. Poslanci měli od 14:00 jednat mimo jiné i o svém rozpuštění. Neodhlasovali si ale program a rozešli se.

Předseda ODS Mirek Topolánek hovoří na tiskové konferenci. (15. září 2009)"Již minulý týden, protože Paroubka znám a jeho názorový veletoč jsem předpokládal, jsem se rozhodl rezignovat na mandát poslance Parlamentu ČR," prohlásil Topolánek.  

Podobně se šéf ODS vyjádřil ještě před tiskovou konferencí pro MF DNES: "Nebudu přebírat odpovědnost za další možné kroky Sněmovny. Volby v červnu považuji za velmi špatné řešení."

Podle Topolánka jde o nepochopitelnou politickou hru ČSSD. "Dnes u sociálních demokratů zvítězil zájem o vlastní rychlé blaho, zachování poslaneckých platů a výhod. Nedali prostor voličům, aby sami rozhodli o dalším směrování země. Nechtějí podstoupit riziko volební porážky," prohlásil šéf ODS.


Topolánek jako Jánošík

Komentář politologa Josefa Mlejnka k rezignaci Topolánka

Výrok Mirka Topolánka, že skládá mandát, lze považovat spíše za momentální nepromyšlenou emotivní reakci. Ničeho tím bezprostředně nedosáhne, za něj pak nastoupí náhradník (další z pořadí na kandidátce ODS). Pokud by se tím chtěl předseda ODS pasovat do role Jánošíka, který s touto - "prohnilou" - Sněmovnou nechce mít už nic společného a do volebního boje potáhne jakoby zcela zvenčí, šlo by opět o spíše emotivně zvolenou a nepromyšlenou strategii. Mirek Topolánek dosud sázel na to, že je ten rozumnější a zodpovědnější než Jiří Paroubek, a tímto by o tuto pozici přišel. Až vychladnou hlavy, bude mluvit jinak.

"Možná se teď Jiří Paroubek bude snažit své rozhodnutí zdůvodnit zájmem státu a schválením rozpočtu. Žhář ale nemůže dělat hasiče," dodal.

Topolánek na tiskové konferenci také zdůraznil, že jeho strana podpoří návrh na rozpuštění Sněmovny. Reagoval tím na dopolední prohlášení ČSSD, která oznámila, že chce volby v řádném termínu, tedy v červnu příštího roku, a nehodlá hlasovat pro rozpuštění. Poslanci si však dnes neodhlasovali ani program schůze a po pár minutách opustili Sněmovnu.

Topolánek eurokomisařem?

Tím, že se vzdal poslaneckého mandátu, Mirek Topolánek podle KSČM naznačil, že se chce stát eurokomisařem.

"Hraje na to, aby byl kandidován na eurokomisaře," komentoval Topolánkův krok předseda komunistů Vojtěch Filip.

O tom, že má současný šéf ODS, ambici stát se eurokomisařem, se už několik měsíců spekuluje. Sám Topolánek to ale nikdy oficiálně nepotvrdil

Topolánek zároveň vyzval vládu premiéra Jana Fischera, aby předložila Sněmovně protikrizový balíček a spojila s ním hlasování o své důvěře. Pokud nebude polovina opatření na výdajové straně, vláda si prý vládnout nezaslouží.

Lidovci: Změna postoje ČSSD je vrcholem cynismu

Lidovci ještě před polednem na tiskové konferenci prohlásili, že ČSSD nepodpoří. "Změna postoje ČSSD a Jiřího Paroubka je vrcholem cynismu a sobectví," řekl předseda strany Cyril Svoboda.

Svoboda vyjmenoval čtyři události, které způsobil Jiří Paroubek a jeho strana. "Byl to Jiří Paroubek, který za pomoci komunistů a přeběhlíků shodil vládu. Byl to Jiří Paroubek, který společně s Topolánkem a Kalouskem hlasoval pro protiústavní způsob vyvolání předčasných voleb," uvedl.

Šéf lidovců dále připomněl, že to byl Jiří Paroubek, který chtěl předčasné volby 9. a 10. října za každou cenu, a byl to Jiří Paroubek, který se zaštiťoval zájmem celého státu.

Komentář politologa pro iDNES.cz

Paroubek brzdí mašinu, píše Josef Mlejnek mladší

"A je to nyní Jiří Paroubek, který destabilizuje naší zemi, působí hospodářské ztráty a tím prohlubuje ekonomickou krizi," ukončil Svoboda výčet s tím, že vyzval všechny strany, aby rozpuštění Sněmovny podpořily.

TOP 09: Česko se opět zesměšnilo před celým světem

I TOP 09 bude hlasovat pro rozpuštění, oznámil na tiskové konferenci zakladatel strany Miroslav Kalousek s tím, že prodlužování současné situace poškozuje zemi.

Zleva Pavel Severa, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek 15. září na tiskové konferenci.Kalousek označil rozhodnutí ČSSD za nezodpovědné a účelové. Prohlásil také, že pokud budou volby skutečně odloženy na červen, měla by se sociální demokracie chovat odpovědně a schválit protikrizový balíček ministra financí Eduarda Janoty jako celek.

"Ještě v pátek Jiří Paroubek zdůrazňoval, jak nezbytné je, aby co nejdříve měla ČR politickou vládu. Ještě v pátek se Jiří Paroubek vysmíval zeleným, kteří volby nechtěli. Zdá se, že přes víkend sociální demokracie pochopila, že ta ‘ještě chvilka’ je výhodná pro sociální demokracii, otočila o 180 stupňů a dnes nám řekla, že odmítá předčasné volby," konstatoval Kalousek.

Ke Kalouskovi se připojil předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Zesměšnili jsme se zase před celým světem, před celou Evropou, co tady vyvádíme... Nikdo nepochopí, jak se tu politika dělá. A to mě jako bývalého ministra zahraničí opravdu bolí." řekl Schwarzenberg s tím, že nový způsob rozpuštění Sněmovny je podle něho ústavně čistý.

Schwarzenberg také zaspekuloval o pro Paroubka "vítaném vedlejším efektu" odkladu voleb na červen, který oslabí malé strany. Ty totiž mají méně finančních prostředků na kampaň.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

V Česku opět přituhlo, v Krkonoších klesly teploty až k minus 15 stupňům

Sněžení komplikovalo dopravu na Vysočině u Větrného Jeníkova. (4. února 2019)

Počasí trápí řidiče na několika místech republiky. Situace na D1 se už uklidnila, ale sníh leží na silnicích v...

Poslední záchvěv zimy a pak loučení, pokračovat bude nadprůměrně teplé počasí

Počasí se v lednu zbláznilo. Vyšší teploty způsobují pučení stromů a probouzení...

Nadprůměrné teploty budou pokračovat nejméně do poloviny března, proti předchozím týdnům bude ale více srážek. Vyšší...

Proruský výklad moderních dějin? Zprávu BIS odmítají historici i učitelé

Ilustrační snímek

Podle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby je výuka především moderních dějin poplatná ruskému úhlu pohledu....

Najdete na iDNES.cz