Topolánek se straníkům omluvil za chyby, Klaus se od ODS odstřihl

  7:25aktualizováno  16:11
Projev prezidenta na kongresu ODS splnil očekávání - překvapil. Václav Klaus se vzdal titulu čestného předsedy strany, protože se nemůže identifikovat s jejím směřováním. Ještě před ním mluvil předseda Mirek Topolánek. Přiznal svůj díl viny na neúspěších a omluvil se za chyby.

"Je pro mě nemalým problémem identifikovat se s celou řadou postojů, kterou ODS - nebo snad její vedení - zastává. Je to tak již delší dobu, ne od katastrofálně prohraných krajských a senátních voleb," řekl Václav Klaus na kongresu.

sledujte zde on-line reportáž

dění na kongresu ODS sledujeme minutu po minutě

"Tato politika není tou, se kterou jsem ODS zakládal a dlouhá léta vedl. Abych probíhající přeměně ODS ze strany pravicově občanské ve stranu středovou nestál v cestě, rozhodl jsem se poděkovat za titul čestného předsedy a rozhodl jsem se vzdát se tohoto titulu," oznámil prezident.

Václav Klaus účast na kongresu dlouho takticky tajil, rozhodl se na poslední chvíli. Už předem avizoval jeho mluvčí, že řeč bude zásadní. Jinak by totiž do pražských Vysočan hlava státu nezavítala. Po projevu sklidil Klaus potlesk ve stoje a jednání opustil. - více o prezidentově rozhodnutí čtěte zde

Topolánek: Omlouvám se za chyby

Mirek Topolánek stejně jako včera jednací den kongresu zahájil. Ve svém projevu chtěl především analyzovat volební porážku. "Nepřinesli jsme vlastní témata do kampaně, v lepším případě jsme se bránili kampani ČSSD, v horším případě jsme mlčeli. Přijímám podíl na všech chybách kromě vířivky," vyjmenoval Mirek Topolánek v narážce na kauzu Morava s kompromitujícími fotkami rebelujícího poslance Vlastimila Tlustého. - vše o kauze Morava čtěte zde

"Možná udělám jednu chybu, kterou by politik standardně dělat neměl," řekl Topolánek a na několik okamžiků se odmlčel. "Já se za své chyby omlouvám," řekl.

"V minulých dvou letech jsme nezvládli transformaci z opoziční na vládní stranu a to se nám vymstilo. Musíme se vrátit k politice 'tvrdé jádro, měkký obal'", vyzval.

Čtěte také: Klausův sebevražedný atentát?

Komentář Martina Komárka

Velkou chybou strany podle něj bylo, že se reformy rozplynuly v koaličním kompromisu a zůstaly pouze na papíře.

"Stát není ani tak malý a efektivní, ani tak silný a spravedlivý, jak jsme slibovali. Neuměli jsme naše reformy dostatečně obhájit. Na tomto selhání se podílela jak vláda, tak ODS. Naši ministři se věnovali 90 procent času práci a 10 procent její propagaci, což je v demokratických podmínkách nedostatečné. Doslova nám ujel vlak," přiznal Topolánek.

"Nikdy jsem nevěřil, že by někdo mohl uvěřit prázdným tlachům bez obsahu. Mýlil jsem se. Pořád platí, že stokrát opakovaná lež se stane pravdou. Samotná ODS dlouho nevedla komunikaci vůbec. Přesto jsme nedokázali vzdorovat totální vyhlazovací propagandě ČSSD," dodal.

Kongres očima blogerů

Přečtete si, co si o kongresu ODS myslí blogeři iDNES.cz

Topolánek během svého projevu mluvil také o zahraniční politice a radaru. Slíbil, že se po letních volbách do Evropského parlamentu zasadí o vznik nové evropské pravicové frakce. "Potřebujeme v Evropě realismus a ne doktrinářství, hájení národních zájmů, ne národovectví," uvedl.

Podle šéfa opoziční ČSSD Jiřího Paroubka musel být Topolánkovým projevem zklamán ten, kdo by čekal hlubší sebereflexi, přiznání arogance ODS i vlády jako celku, neschopnost naslouchat lidem a pochopit jejich problémy.

"Místo toho Mirek Topolánek předvedl obvyklé slohové cvičení plné marketingových floskulí, kde forma převládá nad obsahem, a kde se občan jako hlavní téma politiky ztrácí zcela. Opět jsme svědky tvrdých slov a urážek na adresu ČSSD, opět jsme svědky politiky postavené na obrazu nepřítele, jehož nebezpečí omlouvá všechny chyby," reagoval Paroubek.

Bém: Havarovali jsme

V poledne se ke slovu dostal také pražský primátor Pavel Bém, který se zítra bude ucházet o křeslo předsedy. Mluvil dramaticky, pomalu a procítěně. Divil se, proč delegáti netleskali, když Mirek Topolánek ve svém projevu zmiňoval úspěchy strany: "Chtěl bych poděkovat této vládě. Je nekonečně lepší než všechny ty, které tady byly osm let předtím."

"Je strašně snadné podlehnout atmosféře slov. Jestli slyšel projev Mirka Topolánka Václav Klaus, nemohl říci nic jiného - snad s výjimkou pasáže o národních zájmech - než že podepisuje každé jeho slůvko. I přesto tu pupeční šňůru trhá," podivil se Pavel Bém.

Situaci v ODS přirovnal k dopravní nehodě. "Havarovali jsme," řekl Bém. Podobně jako Topolánek i Bém připouští, že ODS má "pobouranou karoserii" - tedy že strana podcenila marketing. "Musí být hezká a modrá," přeje si.

Varoval, že při volbách za dva roky občanští demokraté obhajují 18 senátorů, zatímco ČSSD nulu. To by podle něj mohlo hrát rozhodující roli například při budoucí volbě prezidenta.

Bém ve svém projevu odmítl, že by se současná ODS měla rozštěpit podobně jako při "sarajevském atentátu" v roce 1997. Stranu podle svých slov štěpit nechce.

Hlavní program bude v neděli

V neděli delegáti kongresu zvolí předsedu strany. Proti současnému Mirku Topolánkovi se postaví právě Pavel Bém, který má mimo jiné Klausovy sympatie. Zastává totiž prezidentovy odmítavé názory k Lisabonské smlouvě o fungování EU, zatímco Topolánek její ratifikaci bere jako nutné zlo.

Zahájení druhého dne kongresu ODS (6. 12. 2008)

Václav Klaus vzbudil minulý týden pozornost tím, že naznačil možnost, že stranu opustí. Řekl, že by podpořil vznik nové pravicové euroskeptické strany, a nevyloučil, že by se stal i jejím členem. - čtěte Václav Klaus podpoří vznik nové strany. Neví, zda zůstane v ODS

Kongres strany zahájil včera svým proslovem Mirek Topolánek, v něm vyzval především k jednotě a očištění strany. Varoval také před vytunelováním ODS. Předseda občanských demokratů mluvil přísně a snažil se působit jako lídr, který má vše pevně v rukou. - celý Topolánkův projev čtěte zde

Páteční program pokračoval debatou o změnách stranických stanov, mezi nimi byla například i možnost vyloučit člena strany, který se provinil proti některému stranickému usnesení. Na žádné změně se ale delegáti neshodli. - o včerejším průběhu kongresu čtěte zde

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Za budovy Transgasu nabídla Praha málo, proti demolici se protestovalo

U budov Transgasu v Praze se sešla asi stovka jejích zastánců a řečníci ze...

Vedení Prahy odešlo ze schůzky s majitelem Transgasu bez dohody, která by brutalistní komplex budov na Vinohradech...

Návrh Pirátů by mohl přinést do státní kasy stovky milionů. Od prostitutek

V Praze byl otevřen sex klub "amsterdamského" typu. Dívky se prostituují přímo...

Legalizace prostituce, kterou prosazují Piráti, by podle ministerstva financí mohla do veřejného rozpočtu přinést...

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz