Topolánek: ODS má mnoho silných osobností

  12:46aktualizováno  12:46
Šéf ODS Mirek Topolánek chce na nadcházejícím kongresu získat silný mandát a vyhrát příští volby. Předseda strany není překvapen tím, že se nenašel ani jeden vyzývatel, který by se s ním utkal o předsednické křeslo. Strana má sice řadu silných osobností, míní Topolánek, utkat se o post předsedy ale vyžaduje přípravu.

Mirek Topolánek | foto: Kateřina ŠulováČTK

Vážený pane předsedo, řekl jste, že chcete, aby si na kongresu "hlasitě řekli o slovo" nové tváře v ODS. Jak si jejich vystoupení představujete?
Už dnes představím široký tým lidí, kteří se podílejí na formulaci vize 2020 pro Českou republiku. Blížící se kongres musí dát veřejnosti jasnou zprávu, co ODS nabízí nejen pro nejbližší rok, ale pro delší období. Právě po takovém výhledu volají nejen členové ODS, ale i česká veřejnost. Zároveň budou tito lidé připravovat program pro příští volby. Budou mezi nimi i nové a také málo známé tváře.

Kritika Topolánka sílí

Občanští demokraté ale nemají nikoho lepšího

Nepřipadá Vám zvláštní, že ve straně s třicetitisícovou členskou základnou se nenajde ani jediný silný vyzývatel, který by se s vámi utkal o předsednické křeslo (narážím na možnost mimořádného kongresu počátkem příštího roku)? Není to obraz určité personální krize?
Ta situace je ale přece jiná. Ten kongres přece neměl a nemá být volební. Nikdo v dostatečném předstihu na úrovni místních ani oblastních sdružení neuvažoval o kandidátovi. Pracovali jsme na předvolební kampani a potom se vyrovnávali s totální změnou politické situace. Právě s ní také souvisí současné napětí a řada vyhroceně kritických ohlasů. Jsem přesvědčen, že je silných osobností ve straně celá řada. Utkat se o post předsedy ale vyžaduje elementární přípravu a také projít nominacemi a diskusemi od místní, přes oblastní a regionální sněmy až po samotný kongres.

Čekat, že se bez toho, z ničeho nic, objeví třeba jen dva skvělí kandidáti na předsedu největší pravicové strany, se vší zátěží a odpovědností této funkce, není reálné. Uvědomuji si ale, že na kongresu musíme sáhnout do vnitřních pravidel strany, aby nás tolik nezatěžovaly například účelové nábory členů a různé nepolitické vlivy, a naopak posilovalo zdravé konkurenční prostředí.

Po vaší rezignaci na mandát je nejviditelnějším pravicovým rétorem ve Sněmovně Kalousek. Nevidíte zpětně vzdání se mandátu jako chybu? Mnozí straničtí kolegové Vás za to kritizují.
K aktuálním tématům se vyjadřuji standardně na tiskových konferencích, a to i ve Sněmovně. Nemusím reagovat na spoustu nesmyslných a nekonečných parlamentních debat. A zabránit jim bohužel nelze.

Od začátku jsem vysvětloval, že ten krok má dva základní důvody. První je symbolické odříznutí od politiky Jiřího Paroubka, kdy totální názorové obraty několikrát v letošním roce poškodily politickou scénu. A druhý důvod je, že vidím jako potřebnější věnovat se komunikaci uvnitř strany a přípravě na volby.

Jsem také přesvědčen, že veškerá politika se neodehrává ve Sněmovně. Obávám se, že skutečné politiky tam bude v nejbližších měsících pomálu. K jednotlivým tématům a smysluplným zákonům se budu samozřejmě vyjadřovat dále. Konečně volební výsledek ukáže, jestli to bylo správné, nebo špatné rozhodnutí.

Řekl jste, že chcete od listopadového kongresu silný mandát. Jak to má vypadat, když kongres nebude volební?
Připravuji projev, zároveň předložím svou představu o Vizi 2020 a programu strany. Na konečné podobě tohoto dokumentu bude kongres pracovat. Podpora této vize ukáže jednoznačně na sílu mého mandátu.

Na poslaneckém klubu ODS jste nedávno (podle svědectví několika poslanců) řekl větu: "Jsme strana pinglů a stavebních firem." Je to pravda? A pokud ano, jak z takové situace ven?
To se mýlíte. Tak jsem se nevyjádřil. Členové ODS jsou většinou úspěšní, aktivní a přemýšliví lidé. Kritizuji černé nábory, které ODS infikují. A kongres se tímto problémem musí zabývat.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Česko bude pomáhat v řešení migrace, řekl Petříček. Kvóty však odmítá

Kandidát ČSSD na ministra zahraničí Tomáš Petříček v diskusním pořadu Rozstřel...

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD se Česko chce podílet na společném evropském řešení migrace. Uvedl, že...

Další schůzka s prezidentem. Zeman přijme Babiše 24. července v Lánech

Prezident Miloš Zeman (vpravo) přijal 11. července 2019 na Pražském hradě...

Vyjednávání o podobě vlády premiéra Andreje Babiše ve spolupráci s ČSSD bude pokračovat i v následujících dnech....

ANALÝZA: Teď záleží na Zemanovi, zda chce vyhnat ČSSD z Babišovy vlády

Prezident Miloš Zeman se v Lánech sešel s premiérem Andrejem Babišem a...

Je další „konečné datum“ 31. července konečné pro řešení vládní krize, nebo už teď, když sociální demokraté dveřmi ve...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz