Topolánek: Jednou ráno vstanu a dám demisi

  21:44aktualizováno  3. října 12:48
Michaela Jílková jen pár hodin před klíčovým jednáním o důvěře vládě zpovídala premiéra Mirka Topolánka. Spoléhá šéf ODS na náhodu, nebo má promyšlený plán, jak získat většinu poslanců? A co má v záloze, když se mu to nepodaří?

Rozhovory Michaely Jílkové

Pane premiére, čeká vás velký den.
To nevím.

Hlasování o důvěře vládě. Udělal jste pro to maximum?
Určitě jsem udělal maximum, aby vláda předvedla, že je akceschopná. Sestavila přijatelné programové prohlášení, které není čistokrevná Modrá šance, je to kompromis.

Jenže nemáte ani těch sto hlasů, co má Jiří Paroubek.
To ale, paní Jílková, je trochu složitější problém. Strana zelených, i když těsně, rozhodla, že nám tu důvěru dá. To je odraz slušného chování dvou stran vůči sobě. Jiné je to u KDU-ČSL. Ta je v této chvíli před sjezdem. Neví, kam kráčí, neví, kdo ji bude reprezentovat. V tom klubu existují jak hlasy pro, tak hlasy proti, tak hlasy, které chtějí pouze odejít. Je strašně složité s nimi jednat, protože nevíte moc s kým.

A jdete na to správně?
Myslíte, že bych měl někomu nabídnout nějakou prebendu nebo nějaké korýtko? Nebo jak to myslíte?

Jestli to nehoníte na poslední chvíli, víte?
To se mýlíte. Já jsem od června neměl volné dva dny v kuse, protože po celou dobu se snažím ty lidi přesvědčovat.

Ale paní předsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL Parkanová prohlásila, že ne od vás, ale z ČTK se dozvěděla, že chcete navštívit jejich klub. Je to v pořádku, aby se o tak zásadní  věci dozvídala z ČTK?
To je právě ten problém, s kým v té straně jednat. Že chci přijít na klub, jsem nakonec dohodl s Janem Kasalem. Ono je velmi složité odhadnout, kdo zrovna je ten jejich vrcholný reprezentant.

A řeknete jim něco nového, co ještě neslyšeli?
Já si myslím, že jim řeknu to, co je pro ně výhodné, proč by to měli udělat.

Proč by měli podporovat vaši vládu, když nemají ty vládní funkce, které máte vy?
Já vás uklidním. Nabídka, aby provedli nominaci do vlády, ta jim celou dobu ležela na stole. To by KDU-ČSL nesměla provádět ty veletoče a musela by vědět, co chce. V naší vládě mají celou řadu úředníků a celou řadu náměstků. V tomto směru jsme žádné čistky neprováděli.

Tak řeknete jim něco nového, co jsme zatím netušili?
To něco nového, co vy byste zatím netušili, může být nové, netušené pouze v úterý na jejich poslaneckém klubu.

Pro zelené je důležité, abyste jim garantoval, že ani po senátních volbách neuzavřete s ČSSD velkou koalici. Jste připraven jim tento slib veřejně dát?
Řekl jsem to před volbami, po volbách a nebude mi dělat žádný problém říct to ve svém vystoupení před Poslaneckou sněmovnou.

Jenomže vy jste 18. září o velké koalici řekl: „Nevylučuji, že na kongresu ODS může dojít k poměrně významné změně.“
Já jsem řekl, že to nevylučuji. Ale kdyby se mě někdo ptal na pravděpodobnost, odpověděl bych, že to pokládám za velmi nepravděpodobné.

I po tom vašem listopadovém kongresu?
Samozřejmě.

Ale také jste řekl, že členská základna je proti spolupráci s Paroubkovou ČSSD. Kdyby nebyla Paroubkova, ale někoho jiného, tak by velká koalice nepřijatelná nebyla?
Zkusme si to shrnout znovu: v tomto funkčním období žádný politik ODS nedostane mandát k tomu, aby spolupracoval s touto ČSSD. To není jenom o Jiřím Paroubkovi. Měla jste vidět to pochechtávání sociálních demokratů nad věcí tak hrůznou, jako je 46 odposlouchávaných linek!

No a ubezpečil vás třeba ministr Tlustý, že v dohledné době neplánuje velkou koalici s místopředsedou ČSSD Škromachem?
Ano, ubezpečil, neplánuje.

Poslyšte, nebyla by situace dnes jednodušší, kdybyste rovnou sestavil poloúřednickou vládu?
Žádná poloúřednická vláda neexistuje. Existuje pouze vláda, kde si dosazují strany své reprezentanty možná bez špiček. Poloúřednická vláda je terminus technicus, který je v našem ústavním pořádku nesmyslný.

No ale předseda ČSSD, komunisté i úřadující šéf lidovců Kasal řekli, že poloúřednická vláda by zjednodušila cestu k předčasným volbám.
Opravdu? Ehm... No, každý si představuje, že v té takzvané úřednické vládě bude mít své ministry.

Demise? Možná až po komunálních volbách

Vy o ty předčasné volby ale usilujete. Jak je chcete tedy zařídit, když pro to potřebujete 120 poslanců?
Počet poslanců, kteří jsou nebo nejsou ochotni dát důvěru vládě, atěch, kteří jsou nebo nejsou ochotni podpořit předčasné volby, se liší. To si myslím, že není stejné číslo.

Podle vás by stranická disciplína u ČSSD a KSČM v této otázce nebyla tak pevná?
Já jsem nic takového neřekl.

No tak museli by být buď od komunistů, nebo od sociálních demokratů.
Komunisté několikrát deklarovali, že si předčasné volby sice nepřejí, ale dovedou si je představit.

Ale až po tom třetím pokusu.
Já jsem nic takového neslyšel.

Já ano. Prohlašují to veřejně.
To, co říkají veřejně, mě nezajímá už vůbec.

Pokud nezískáte důvěru, za jak dlouho podáte demisi?
Po dohodě s prezidentem, až se vrátí z cest, podáme demisi.

Tak podáte ji třeba do týdne?
V ústavě žádný takový termín není. Domnívám se, že vzhledem k tomu, že je před volbami, bylo by dobře přesunout to na dobu po komunálních a senátních volbách. Pokud se na tom shodne politická reprezentace s prezidentem, tak to bude takto.

A kdy to tak vidíte?
Já to vidím tak, že se jednou ráno vyspím a řeknu si: „Dneska by bylo dobré podat demisi.“ A podám ji.

Takže je možné, že demisi podáte až po komunálních volbách?
Je to docela možné.

Vláda po demisi zůstává ve funkci až do jmenování nové vlády. Dokdy odhadujete, že budete vládnout?
Neumím odhadnout. To po mně chcete něco, co neumím.

Do Vánoc?
Netuším. Já si dovedu představit, že po demisi vlády pověří prezident Václav Klaus obratem znovu Mirka Topolánka. Mirek Topolánek představí stejnou vládu. Nemusí se čekat 30 dnů a ta vláda může hned další týden jít ve druhém pokusu pro další hlasování o důvěře. Tím se celý ten proces urychlí. Tím pádem ten přechod k předčasným volbám může být rychlejší. Já neříkám, že to tak musí být, ale je to jedna z možností.

Pochopila jsem to dobře? Vy připouštíte možnost, že by prezident Klaus podruhé jmenoval vás premiérem?
A proč ne?

Takže třeba hned za týden byste si zase šli pro důvěru – tu byste nedostali. Tím by byl splněn druhý pokus, mohlo by se jít na třetí a máme tady předčasné volby.
Výborně! To je scénář, který je trochu riskantní v tom třetím pokusu. Nicméně by mohl vést k dohodě na nějaké překlenovací vládě v tom třetím pokusu a ta by skutečně přivedla zemi v dubnu, květnu, červnu k předčasným volbám. Je to jeden z možných scénářů, který neumím zařídit, ale – jak říkají politici – dovedu si ho představit.

A jednal jste o něm s někým?
Samozřejmě!

Ale neřeknete…
Samozřejmě.

Nějaký čas tedy budete vládnout. Co ve Sněmovně vůbec můžete prosadit? Vždyť jste nezvládli ani páteční jednání o odposleších. Dokonce jste byli komunisty a sociálními demokraty vyzváni k rezignaci.
To, co se stalo v pátek, má kořeny úplně někde jinde. Když Paroubek převzal vládu po Grossovi, začaly na něj padat nejrůznější kauzy: Krausovo kakao, Unipetrol, biopaliva, jedna za druhou. Ta politická odpovědnost jde jednoznačně za Paroubkovou vládou, za ministrem vnitra. Začalo být velmi nepříjemné před volbami tyto kauzy řešit. Ty kauzy ohrožovaly nejvyšší špičky sociální demokracie. A tehdy – 14 dní před volbami – přicházejí na útvar, který šetří tuto závažnou hospodářskou činnost a vazby na organizovaný zločin, pracovníci Inspekce ministra vnitra a zabavují počítače, zabavují spisy. Někde tam musel existovat ať už přímý nebo nepřímý pokyn.

Vy mluvíte o aféře Kubice...
To, že plukovník Kubice udělal velmi zoufalý krok, že si vyžádal jednání bezpečnostního výboru Sněmovny, je jenom důsledek toho postupu. To, že unikla ta zpráva, pokládám za velmi nešťastné. Spíše to pomohlo sociálním demokratům. Jiří Paroubek na mýtech o jeho pedofilii tu zprávu správně znevěrohodnil. Ale u závažných částí té zprávy to nebylo dobře.

Pane premiére, vraťme se k tomu pátku.
Co se stalo potom? Tři měsíce po úniku Kubiceho zprávy, v den, kdy nastupuje vláda Mirka Topolánka, je schváleno soudcem a dozorujícím státním zástupcem 46 odposlechů. 46 odposlouchávaných ve věci, která jednoznačně nepatří do pravomoci Inspekce ministra vnitra. Ta může vyšetřovat pouze policisty. Přitom jsou schváleny odposlechy prostorů Českého rozhlasu. To všechno je schválené, to znamená jakoby zákonné. A přitom tyto operativní prostředky se mají používat u trestných činů se sazbou osm let a více. Tam žádný takový nebyl! 20. září, kdy na základě upozornění novinářů Ivan Langer o té věci mluví, je 31 odposlechů dalších lidí – ne těch sedmi nebo osmi schválených – ukončeno. Vám to připadá normální? Jsou jednoznačné důkazy, že sice nebyl formálně porušen zákon, ale všechny postupy soudce, dozorujícího státního zástupce i ministerské inspekce byly minimálně nestandardní. A za této situace schválí sociální demokracie, že má odstoupit premiér. No to je skoro na zasmání.

Měl jsem zježené chlupy na zádech

Ale máte důkazy, že by si to „fízlování“ objednala ČSSD?
My jsme nikdy nic takového neřekli. Já jsem mluvil o fízlování mé osoby, o dračím vejci sociální demokracie v podobě neschválené novely, která upravovala odposlechy, to bylo to dračí vejce. A to fízlování? Za tím slovem si stojím! Vám připadá normální, že je odposloucháván takzvaně zákonně šéf opozice ve věci, s kterou nemá nic společného? Kdy nakonec i státní zástupce ty odposlechy označí za nezákonné?Vždyť dodnes nikdo ty odposlechy legálně nepřiznal, nikdo se mi neomluvil, a přesto ty odposlechy kolují mezi novináři! Vám připadá žití v takovém státě normální? Mně ne, prostě. To je normální praxe posledních let, zavedená podle mě nejpozději za Grossových vlád, nad kterou ta vláda mávla rukou. To je její odpovědnost. Nic jiného jsme neřekli, my jsme nikoho nejmenovali, nikoho neobvinili. My jsme jednoznačně řekli, že odpovědnost za to padá na minulou vládu, a to je pravda.

Když toto říkáte, tak o tom podle vás ta vláda věděla? Nebo nějaký ministr?
Chcete mi říct, že tady existuje Inspekce ministra vnitra a ministr neví, co se v ní děje? Chcete říct, že předseda vlády neví, co se děje? Že vláda neví, co se děje? Všichni o tom mluvili: Odposlechy, odposlechy. Co udělala vláda pro to, aby tyto šuškandy skončily? A teď je jednoznačný důkaz.

Pane premiére, ale oni argumentují, že ty odposlechy byly v souvislosti s vyšetřováním úniku Kubiceho zprávy.
Víte, jaká je sazba za trestný čin, z kterého obviňují plukovníka Kubiceho? Tři roky. Víte v jakých situacích se mají nasazovat operativní prostředky? U trestných činů osm a více let. Už v tomto byly ty odposlechy neoprávněné.

A to jako myslíte – kdybychom zůstali u té inspekce vnitra – že oni si tam jen tak sami můžou říct: Hele, budeme odposlouchávat toho a toho?
Chcete po mně, abych řekl víc, než v tuto chvíli říct mohu, neboť nevím, jestli to bylo na přímý pokyn.

Bývalý premiér Paroubek i exministr Bublan řekli, že oni o ničem nevěděli.
To je ale velmi smutné. To je ještě horší, než kdyby o tom věděli.

A co by to znamenalo, kdyby o tom nevěděli?
To by znamenalo, že tady existují útvary policie, skupiny lidí, kteří si mohou dělat, co chtějí.

A myslíte, že to tak je?
Já jsem byl na tajném jednání vlády. Měl jsem zježené chlupy na zádech a říkal jsem si – to všechno, čeho jsme se obávali a o čem se mluví, to všechno se potvrdilo. Takhle hrozně estébácky to u nás může chodit!


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

O vládní čtvrti se s primátorem nedá jednat, říká Babiš. Osloví radní

Premiér Andrej Babiš prohlíží s generální ředitelkou Úřadu pro zastupování...

Premiér Andrej Babiš nehodlá dál jednat s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem o vládní čtvrti v Letňanech. Místo toho...

Vražedkyni Janákovou neznásilnili dozorci, otcem jejího dítěte je vězeň

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Vražedkyni Petru Janákovou neznásilnili dozorci ve vazbě, jak tvrdila. Otcem jejího dítěte je jeden z trestanců. Uvedla...

Prezident Zeman jmenuje předsedu olomouckého vrchního soudu a další soudce

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě čtyřicet nových soudců. (10....

Prezident Miloš Zeman ve středu odpoledne jmenuje nového předsedu olomouckého vrchního soudu. Stane se jím jeho...

Najdete na iDNES.cz