"Jsem vážně znepokojen nárůstem extremismu v České republice, jehož nejnebezpečnějším projevem jsou přímé útoky na zdraví a životy," uvedl Topolánek ve svém nedělním prohlášení.
"Proto jsem se rozhodl, že postup proti extremismu zařadím jako mimořádný bod na zítřejší jednání vlády," dodal.
Odsoudil případ z Vítkova na Opavsku, kde v noci neznámí pachatelé vhodili zápalné láhve do domu obývaného romskou rodinou. Při následném požáru byli zraněni rodiče i dvouletá holčička, která utrpěla popáleniny na více než 80 procentech těla. - čtěte Dům na Opavsku zapálily Molotovovy koktejly“, malé dítě je v kritickém stavu
K tragickému případu se ve stejnou dobu vyjádřil i prezident Václav Klaus.
"Nedávno jsem v městě Vítkov uctil památku Jana Zajíce a setkání se zdejšími milými lidmi bylo pro mne velkým zážitkem. O to více jsem zděšen surovým odporným zločinem, který se tu stal. Co za lidi mohou chtít upálit malé dítě? Tento zrůdný čin musí být vyšetřen a tvrdě potrestán," vzkázal Klaus novinářům přes svého tiskového mluvčí Radima Ochvata.
Ke Klausovi s Topolánkem se přidal i odcházející ministr financí Miroslav Kalousek. "Pokud někdo vhodí zápalnou lahev někam, kde jsou lidé a děti, tak je to prostě teroristický zločin," řekl podle ČTK s tím, že bude podporovat nejtvrdší přístup proti takovým projevům extremismu.
S extremisty je třeba bojovat
K důslednému vyšetřování vyzval i Topolánek. "...věřím, že policie a státní zastupitelství pro to učiní vše, zejména že objasní, zda tento případ má rasový podtext," uvedl.
Podle odstupujícího premiéra to však nestačí a je nutné bojovat s "ideologickým extremistickým podhoubím", z něhož se podle něj rodí podobné útoky.
Premiér vidí souvislost mezi "politickou aktivizací extremistů" a násilím vůči lidem. "Tuto spirálu zla je zapotřebí včas rozetnout," sdělil Topolánek.
V souvislosti s politickou mobilizací extremistů se nejvíce skloňuje jméno Dělnické strany (DS). Podle pražské policie ji personálně ovládli neonacisté. Šéf DS Tomáš Vandas to odmítá a u soudu vyhrál spor s ministerstvem vnitra, které navrhlo stranu rozpustit.
Poslední pochod pravicových extremistů se konal v sobotu. Asi pět stovek neonacistů si v Ústí nad Labem údajně připomínalo oběti 2. světové války, podle ochránců práv ale spíše slavili 120 výročí narození Adolfa Hitlera. Policie na ochranu města vyčlenila 1 500 mužů a zabránila násilnostem. - čtěte Neonacisté prošli Ústím nad Labem, policie zatýkala jejich odpůrce
Romové premiérovi nevěří
Útok už vyvolal reakci mezi romskými iniciativami. Hnutí romského odporu podle ČTK vyzvalo k vytvoření romských hlídek a znovu také vybídlo k emigraci do Kanady, pokud na to romské rodiny mají peníze.
Hnutí vyzvalo romské komunity, aby si připravily možné únikové cesty z místa, kde bydlí nebo pobývají. Nemají prý také za žádnou cenu nechávat starce, ženy a děti samotné bez "početné romské ochrany".
"Je to jediné, co mohou Romové v rámci svých možnosti učinit," konstatuje hnutí.
K pondělnímu mimořádnému projednávání postupu proti extremismu vládou, které ohlásil premiér Topolánek, vyjádřilo romské hnutí "naprostou nedůvěru".