Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 29. ledna 2022 Zdislava

Topolánek: Buď moje vláda, nebo nové volby

  10:36
Přestože výsledek voleb je patový a povolební situace velmi složitá, šéf vítězné ODS Mirek Topolánek říká: Buď vznikne moje vláda, nebo se musí strany domluvit na předčasných volbách.

Mirek Topolánek ve volebním štábu ODS | foto: Michal RůžičkaMF DNES

Přejít na speciál Hledá se vláda

Včera se poprvé od voleb sešli vyjednavači ODS a ČSSD. Jaké to bylo?
Bavili jsme se o tom, jestli a za jakých okolností podpoří náš koaliční koncept. Dozvěděli jsme se, že nikoliv, že v této chvíli setrvávají na svých pozicích. Trvalo to tři čtvrtě hodiny, do větší hloubky jsme nešli.

Proč se teď budete scházet jenom ve dvojici Topolánek-Paroubek?
Budeme se bavit o dalším postupu. Je tady dobrý zvyk posledních šestnáct let, minimálně od vzniku České republiky, že strana, která vyhrála volby, nakonec sestavila vládu. A bylo to respektováno. Hledá se mechanismus, který to umožní.

Můžete podpořit Jiřího Paroubka na post předsedy Sněmovny, když si nejste jist, že jeho ČSSD pak umožní vznik vaší vlády?
To se mě ptáte na něco, co ještě nemůže být jasné. Tady neexistuje žádný precedens, žádný nárok na to nemají.

Čili bez toho, aniž byste dopředu věděli, že ČSSD bude tolerovat vaši vládu, Paroubka coby šéfa Sněmovny nepodpoříte?
To jste správně odhadl.

Ještě k volbám: přesto, že jste se podle některých v kampani schovával, volby jste vyhrál. Jak je hodnotíte po opadnutí emocí?
Dosáhli jsme výborného výsledku, a byl by dokonce fantastický, kdyby neměl pachuť té remízy. Je to velký úspěch ODS a jsem rád, že je spojován i s mým jménem. Je to odpověď všem pochybovačům a pro mě velká satisfakce.

A důkaz, že jste se neschovával?
To byla součást dlouhodobé strategie a taktický manévr mých soupeřů. Moje prognóza, že Jiří Paroubek ve stylu, ve kterém nastoupil, může těžko v závěru ještě posílit, se ukázala jako správná. On byl velmi čitelný a dalo se jasně předvídat, s čím přijde a co bude říkat. Velel jsem před rokem k trpělivosti. Přesto mu musím blahopřát. I on dosáhl fantastického výsledku.

Jaké byly vaše bezprostřední pocity, když jste viděl nejdříve odhady, pak sčítání výsledků, poté dnes už "památný" projev premiéra a nakonec patové rozdělení mandátů?
Během minulé soboty jsem nepropadal ani euforii, ani pocitům hluboké beznaděje. Byl jsem jeden z mála ve štábu ODS, který ani po oznámení nám příznivých odhadů nejásal. Navíc se ukázalo, že už to nejsou jenom voliči komunistů, kteří se stydí, že volí tuto stranu, ale i sociální demokraté tajili svoji volbu. Skoro se jim nedivím.

Paroubka projev asi mrzí

Proč se jim nedivíte?
Někteří přirození voliči sociální demokracie nemohli souhlasit s kampaní své strany.

Co jste si pomyslel přesně v momentě, když jste zjistil, že levice má 100 mandátů a pravice se zelenými přesně tolik?
Prvním pocitem bylo samozřejmě zklamání. K tomu se přidala velká únava po náročné kampani.

Neměl jste nutkání také vystoupit s projevem jako Jiří Paroubek?
Naopak. Jeho projev byl úletem, který ho asi mrzí a mrzet bude. O mně se říká, že jsem hodně impulzivní. Zažil jsem ve svém padesátiletém životě mnoho krizových situací, ale v nich reaguji věcně. Udělali jsme si s kolegy hned krátkou analýzu situace, abychom věděli, jak reagovat. Možná to minulý víkend působilo na lidi, že jsem chladný, jenže já jsem už měl v hlavě to, co je potřeba v takové situaci udělat.

Jaký první politický krok jste učinil, když bylo jasné, jak volby dopadly?
Svolal jsem grémium ODS a pak jsem volal Miroslavu Kalouskovi a Martinu Bursíkovi. Chtěl jsem znát jejich bezprostřední názory, zda by do projektu vlády s ODS šli.

Řekli ihned ano?
Martin Bursík mi řekl, že nemá mandát své strany, aby to říkal, a je hloupé zveřejňovat informace z takzvaně tajného jednání.

Od toho jsem tady, abych to z vás dostal.
Neřeknu vám to, ale hned na začátku jsme si řekli, že za pokus to stojí a že podle toho budeme postupovat dál. Ale to žádné překvapení asi není.

Vyhrál jste v čele ODS čtvery volby za sebou, což se nikomu zatím nepodařilo. Někteří však říkají, že jste to vítězství utrpěl. Trpíte?
Vypadám tak snad? A dodávám, že jsme vyhráli s nejlepším výsledkem pro jednu stranu v historii České republiky.

Ale udělali jste v kampani nějaké chyby, které byste už neopakoval?
Budeme to ještě podrobně analyzovat. Ale je otázkou, proč jsme nebyli schopni oslovit více důchodců, aby pro nás hlasovali. U nich jsme zaznamenali slabší výsledek, a to možná rozhodlo volby. Byli zastrašeni negativní kampaní, protože jsou nejzranitelnější. Zamyslet bychom se měli i nad tím, proč se nám tolik nedaří na Moravě. Významně jsme naopak uspěli u prvovoličů.

Ještě mi řekněte o dalších vašich chybách v kampani.
Nejsem si vědom nějakých velkých chyb. Možná bych jenom několik málo věcí udělal jinak.

Volby měly být už loni

Kterých?
Asi jsem neměl tolik chodit do televizních debat. Bylo to nadbytečné.

Nevykopala nesmírně agresivní kampaň a všechny aféry, které ji provázely, až příliš hluboký příkop mezi dvěma největšími stranami?
Kampaň polarizovala českou společnost, a to velmi hluboce. To je špatně. Každý, kdo dává dohromady vládu, by se ho měl snažit zahrabat. V této souvislosti se ukazuje, že k předčasným volbám mělo spíše dojít po odchodu Grosse. Ten rok byl navíc a nic dobrého nepřinesl. Byl to rok plný skandálů, kdy na povrch vyplouvali všichni ti kostlivci z Grossovy skříně. Kdyby byly volby loni na podzim, byli bychom dál. Byl to ztracený čas. Podle všeho bychom si tím ušetřili tu vyhrocenou kampaň. Obávám se však, že strany se možná ani tolik nepodílely na té kampani.

Jak to myslíte? Kdo tu kampaň vyvolal?
Mám obavu, že část policie a dalších služeb se zcela vymkla z kontroly.

Naše civilizace je založena na silné oponentuře, na tom, že jsme schopni přijímat a respektovat i názory druhých. Jenže tady to vypadá v případě vlády a opozice pořád na souboj hluchých a slepých. Máme se toho obávat i do nejbližších let?
Nemyslím si to. Pořád je to standardní souboj mezi pravicí a levicí a jejich vizemi, jak by měla naše společnost a stát fungovat. To tady zůstane i nadále. Před volbami se to pouze o něco vyhrotilo.

Politika nulové tolerance ODS vůči vládám, které vedla ČSSD, byla také standardní?
Vždyť jsme ve Sněmovně schválili 40 procent všech zákonných norem, které vláda v tom období předložila. To není nulová tolerance. Nulová byla ke konceptům, které jsou škodlivé a pro nás programově příliš odlišné.

Očekáváte, že pokud budete vládnout, tak i vám opozice některé zákony schválí?
Nemíním předjímat, co bude, situace je nesmírně složitá. Nepřipadá mi korektní sdělovat partnerům pro jednání přes média, o čem se s nimi budeme bavit. Pokud má fungovat naše stovková vláda, tak musí najít nějaký model míry tolerance od opozice. A to nespekuluji o tom, že by to byl "systém Ploc".

A když vás nikdo nepodpoří?
Tak by to byl marný pokus, který by vedl k dalšímu zauzlení situace. Zřejmě bychom pak museli vytvořit vládu širší shody bez komunistů. Ta by měla připravit nové, předčasné volby. Jinak by měla politická nestabilita politické dopady. Situace není jednoduchá. Souhlasím s komentáři, že slabá vláda, přechodný mandát nebo úřednická vláda není to správné kafe.

Nebyl by řešením patových situací přechod na většinový volební systém?
Žádný volební systém není úplně spravedlivý. Ale zaznamenal jsem u všech stran snahu opravdu něco udělat tak, aby se patové situace neustále neopakovaly. Motáme se v bludném kruhu slabých vlád, které se tváří, jako by měly mandát silný, a podle toho se chovají. Voliči se po dvou či třech funkčních obdobích naučí s jiným volebním systémem pracovat. Ale podpořil bych většinový volební systém, zemi by to prospělo. Není však vůbec jednoduché k němu dospět. Cílem by mělo být, aby po volbách z vůle lidu vznikla stabilní vláda.

Takže my voliči generujeme nestabilní vlády. ODS včetně vás se na možný vstup do vlády připravovala léta. Jistě jste promýšleli různé varianty, ale měli jste připravené řešení i na ten podivuhodný pat?
Sestavujeme sice vládu, ale nelze s tou stovkou vládnout stabilně a dlouhodobě. Chci, aby naši voliči jasně slyšeli, že tato situace neumožňuje ODS stoprocentně naplnit svůj program. Dokonce vláda bude i jinak složena, než se původně předpokládalo.

Co tím myslíte?
Bude to kompromis tří stran i kompromis s opozicí. Podobná vláda se soustředí na věci, na nichž se shodnou všichni: boj proti korupci či zahájení některých reforem. Jenže to je jiná vláda, než kterou jsme v ODS léta připravovali.

Voliči si to mohou vyložit jako zradu. Něco jste jim před volbami slíbili - a teď zase nic.
Tak to není! Za stávajícího stavu musíme jít na programové, ale podle všeho i personální kompromisy.

Jaké konkrétní personální kompromisy?
To vám neřeknu ani náhodou.

Prezident Václav Klaus nedávno v rozhovoru pro MF DNES zopakoval, že bude tlačit na vznik většinové vlády. Po premiéru Grossovi a Paroubkovi chtěl, aby mu dokonce přinesli písemně, že tu většinu mají. To už změnil názor, že po vás to nechce?
Jenže on se tím snažil zabránit tomu, aby u nás vznikla vláda podporovaná komunisty. O tom jsem hluboce přesvědčen. On by bránil do posledního dechu pozici, aby nevznikla vláda sociální demokracie s podporou komunistů, i když ústava mu k tomu moc možností nedává.

Opoziční smlouva nebude

Takže po vás prezident nic písemně chtít nebude?
Pokud dopadne naše vyjednávání s lidovci a zelenými, tak předpokládám, že mě pověří sestavením vlády a budeme vyjednávat o případné podpoře s opozicí. To je po patové situaci jediné možné řešení. Nechci tu situaci natahovat, lidé by se mohli ještě více obrátit proti politice.

A když ten současný pokus s KDU-ČSL a Stranou zelených selže?
Velkou koalici či obdobu opoziční smlouvy vylučuji. Ale jsme povinni se pokusit sestavit vládu, abychom nepromarnili silný mandát od našich voličů.

Zrekapituluji to: pokud žádný pokus o sestavení vlády nevyjde, spějeme k rychlým předčasným volbám?
To vyplývá z ústavy. Nikoho by to samozřejmě netěšilo. Ale při stejném volebním systému by se mohl opakovat současný pat.

Máte za sebou několik prvních jednání o sestavování vlády. Setkal jste se u nich s nějakým zásadním překvapením?
A víte, že setkal? Při jednáních se Stranou zelených. Ale to vám radši nebudu ani říkat.

Vy to sice vylučujete, ale o možnosti vzniku velké koalice ODS a ČSSD se pořád spekuluje. Před volbami ji obě strany naprosto vylučovaly.
Já ji vylučuji i dnes. Nemyslím si, že v ODS i ČSSD jsou nějaké větší skupiny, které by po velké koalici toužily. U nás by podobné uspořádání vedlo ke kongresu, který by odvolal stávající vedení a totálně změnil směřování strany. Neočekávám to, protože naši voliči i členové tento koncept odmítají.

Myslíte, že ve funkci premiéra vydržíte delší dobu?
Premiérem pravděpodobně budu, ale jak dlouho, na to dnes odpovědět neumím.

Bartoš: Pro Kalouska ve VZP jsem ruku nezvedl, manželství pro všechny se nevzdáme

  • Nejčtenější

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Krejčířová zastavila prodej slavné vily, nová majitelka už přitom zaplatila

Premium Vše se zdálo jasné: známou vilu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích koupila v dražbě na osmý pokus...

Začne očkování „vakcínou pro odmítače“. První zájemci dostanou Novavax v únoru

Premium Naočkováno některou z vakcín proti covidu-19 je v Česku tři čtvrtě dospělé populace, ale nalákat a přesvědčit další,...

Téměř všichni nakažení mají omikron. Šíří se skandinávská podvarianta

Varianta koronaviru omikron byla v posledním týdnu v 95 procentech vyšetřených vzorků, uvedl Státní zdravotní ústav...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejtěžší hřích. Západ začíná litovat, že Ukrajině slíbil členství v NATO

Premium Máme se stále ještě tvářit, že Ukrajina skutečně má šanci na vstup do NATO? Nebo by měla vyhlásit neutralitu? Alianční...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

STALO SE DNES: Za Instagram Schillerové platil resort, EMA schválila paxlovid

Evropská komise schválila použití antivirální pilulky proti covidu. Několik poslanců dostalo falešnou SMS o povinné...

Chybovost antigenních testů roste. Falešnou pozitivitu ukázaly ze 41 procent

Po pondělním povinném testování se PCR metodou potvrdilo 16 627 případů nákazy covidem ve školách. Je to více než...

Jsme vděčni i za morální podporu a solidaritu, řekl velvyslanec Ukrajiny

Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis poděkoval za pomoc, kterou schválila vláda Petra Fialy Ukrajině. „Je to velmi...

Okamurova klička? Gratuluji, vysmíval se SPD šéf poslanců TOP 09 Jakob

Zavedení možnosti korespondenční volby měli v pátek projednávat poslanci. Šéf klubu TOP 09 Jan Jakob se kvůli tomu ráno...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se Dinklage do Disney kvůli Sněhurce

Plán natočit novou verzi Sněhurky a sedmi trpaslíků příliš nepotěšil amerického herce Petera Dinklage. Obvinil...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Tereza Ramba prozradila pohlaví i jméno druhého miminka

Herečka Tereza Ramba (32) a tanečník Matyáš Ramba (32) se před pár dny stali rodiči. Novinku se jim podařilo utajit a...