Topolánek a Paroubek zřejmě vysloví nové vládě důvěru, výhrady ale mají

  12:44aktualizováno  15:25
Předseda ČSSD Jiří Paroubek bude k hlasování o důvěře kabinetu Jana Fischera "přistupovat vlídně", i když tam podle něj několik témat chybí. I šéf ODS Mirek Topolánek připustil, že důvěru vládě příští neděli vysloví. Současně uvedl, že přesvědčit některé poslance ODS nebude jednoduché.

Předsedové dvou nejsilnějších stran to řekli v Otázkách Václava Moravce.

"Já pro stabilitu v zemi důvěru zřejmě vyslovím," uvedl Topolánek.

Podle Paroubka je naprostá většina bodů v programu vlády přijatelná. Připouští ale, že je tam "možná několik věcí", s nimiž poslanci ČSSD nesouhlasí. Jde podle něj například o závazek upravit státní rozpočet na rok 2009 a závazek k reformě policie.

Překlenovací vláda předala svoje prohlášení poslancům v pátek. O důvěře budou poslanci hlasovat na konci příštího týdne po skončení evropských voleb. O osudu vlády Jana Fischera rozhodnou zejména hlasy ODS a ČSSD, které mají v dolní komoře parlamentu pohodlnou většinu. - více čtěte zde

Předseda ČSSD Jiří Paroubek v Otázkách Václava Moravce. (31.5.2009)Předseda ODS Mirek Topolánek v Otázkách Václava Moravce. (31.5.2009)

Debata o důvěře se točila především kolem nového ministra vnitra Martina Peciny. Topolánek připomenul, že Pecina stále nerezignoval na funkci šéfa antimonopolního úřadu. Z vedení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže by měl odejít 7. června. Původně měl funkci složit do konce května.

U tématu hlasování o důvěře si předseda ODS neodpustil poznámku k tomu, v jakém období se Paroubek rozhodl vyslovit nedůvěru jeho vládě, tedy během předsednictví České republiky v EU.

"Socialisté v celé evropě pozvedli obočí nad tím, co byla sociální demokracie schopna v době státních bankrotů v některých zemích, v době, kdy jsme řídili půl miliardu lidí. Myslím, že tomuto kroku nikdo nerozuměl," uvedl expremiér Topolánek.

Podle Paroubka k žádnému zvedání obočí nedošlo. "Pády vlád se v demokracii prostě stávají a je potřeba také dodat, že k tomu pádu došlo ve spolupráci s vašimi poslanci," reagoval na Topolánkovu připomínku Paroubek.

Mirek Topolánek a Jiří Paroubek v Otázkách Václava Moravce. (31.5.2009)

Narážel na to, že nedůvěru vládě Mirka Topolánka vyslovily i dvě zelené rebelky, Olga Zubová a Věra Jakubková. "Kdyby pan Bursík neudělal čistku ve svých řadách a nevypudil dvě poslankyně Strany zelených, tak by to třeba dopadlo jinak," konstatoval Paroubek.

hlídkující Policie

Nedělní debata předsedů ODS a ČSSD zaměstnala také osm policistů, kteří se těsně před koncem Otázek Václava Moravce objevili u jednoho z vchodů České televize, kterým měl Jiří Paroubek a Mirek Topolánek po debatě odejít. "Stálo tady šest státních policistů a dva pochůzkáři a také ochranka České televize," informovala z místa reportérka MF DNES. Jiří Paroubek MF DNES řekl, že s tím nemá nic společného. "To je určitě schválnost policejního ředitele," uvedl.

My svojí odpovědnost neseme a myslím si, že jsme se zachovali dobře," dodal šéf ČSSD.

Paroubek "ocenil" práci Topolánka v čele EU

Debata dvou politických protivníků, kteří se v televizním studiu sešli po třech letech, proběhla vcelku poklidně, předsedové se očividně nechtěli pouštět do přímých střetů. Aktuální téma vajíčkových ataků, z nichž se ODS a ČSSD navzájem obviňují, naťukli jen okrajově. - o pražském mítinku, který se proměnil ve vaječnou střelnici, čtěte zde

Moderátor musel zasahovat jen ve chvíli, když Topolánek ke konci pořadu opět připomenul, že Jiří Paroubek vyslovením nedůvěry poškodil republiku. Paroubek se dožadoval reakce s tím, že jeho jedna věta bude "velmi oceňující pro pana předsedu".

"Pane předsedo, já dokonce oceňuji vaši práci v čele Evropské rady, protože se od vás prostě nic nečekalo, takže jste tam odvedl celkem slušnou práci," řekl Paroubek.

Živější byla také debata kolem toho, jestli by se Topolánek a Paroubek mohli stát eurokomisaři, pokud neuspějí v předčasných volbách na podzim. Šéf ODS to označil za spekulace. "Mojí ambicí je vyhrát předčasné volby a být premiérem České republiky, nikoli komisařem Evropské komise," řekl. 

Tato odpověď ale moderátorovi Otázek nestačila. "Čekáte od politiků jasné slovo, nikdy se ho nedočkáte," zareagoval Topolánek.  

Jiří Paroubek odpověděl na tu samou otázku jasněji. "Ode mě můžete očekávat rozhodné slovo, já tam skutečně nechci jít," řekl šéf ČSSD.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

Karel Janeček v Show Jana Krause

Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou...

Bývalý uhlobaron Koláček u soudu prováděl duchovní cvičení

Někdejší spolumajitel Mostecké uhelné společnosti Antonín Koláček u soudu,...

Pouhé modlení už nestačí. Bývalý uhlobaron a buddhista Koláček, který si změnil křestní jméno z Antonína na Antonio,...

Ford Focus 1.6 TDCi...
Ford Focus 1.6 TDCi...

r.v. 2010, naj. 130 393 km, diesel
133 333 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz