Topka jako ODA 2.0 neboli staré víno v novém měchu

  14:37aktualizováno  14:56
Ustavující sněm strany TOP 09 žádné velké překvapení nepřinesl. Obě hlavní postavy, Karel Schwarzenberg i Miroslav Kalousek, byly hladce zvoleny do předpokládaných funkcí předsedy a prvního místopředsedy. U nově vznikající strany ani nelze předpokládat, že by na ustavujícím sjezdu došlo k ostrému boji křídel, ten nastane případně až později.

Karel Schwarzenberg a Miloslav Kalousek na ustavujícím sněmu TOP 09 (27.11.2009) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Pokud jde o obsazení dalších funkcí, to nejzajímavější se patrně odehrálo již před samotným sjezdem: v čele naprosté většiny krajských organizací stojí někdejší členové KDU-ČSL.

Což ale též není příliš překvapivé, neboť lidovci mají partajničení a vnitrostranické hrátky v krvi. Ostatně v době, kdy se hovořilo o případném sloučení ODS a KDU-ČSL, patřil k nejpádnějším argumentům proti ten, že do půl roku od "svatby" zasednou ve vedení ODS skoro samí lidovci, neboť v bludišti vnitrostranického zákulisí, jak se říká, umějí chodit a je jich zhruba třikrát víc než občanských demokratů.

Sňatek ODS a KDU-ČSL se nekonal, jeho hlavní propagátor Miroslav Kalousek se s mateřskou stranou nakonec rozvedl a založil si TOP 09. Avšak právě pro ni byl, je a bude naprosto klíčovým vztah k občanským demokratům.

Když Miroslav Kalousek na jaře oznámil vznik nové strany, přijala tuto zprávu velká část voličů situovaných od středu doprava s velkými nadějemi, neboť doufala, že se tak zrodí "klacek na Paroubka" neboli strana, která v součtu s ODS obsadí po volbách většinu křesel v parlamentu a vytvoří stabilní vládní koalici.

Šlo o vizi velmi lákavou, a většina voličů byla kvůli ní ochotna Miroslavu Kalouskovi šmahem odpustit jeho hříchy z minulosti, zvlášť, když se za to přimlouvala morální ikona TOP 09, Karel Schwarzenberg.

Optimismus však vycházel z falešné představy vzájemné harmonie, kterou již první sociologické průzkumy vyvrátily. Není tomu tak, že by si dva pravicoví hajní Topolánek a Schwarzenberg přátelsky vykolíkovali své revíry, aby tak maximalizovali součet zajíců střelených oběma mysliveckými spolky. Nikoliv, mezi "topáky" a ODS ihned propukl ostrý boj o voliče a právě ex-voliči ODS tvoří zdaleka největší skupinu voličů nové strany.

Maximalizaci součtu hlasů by prospělo, kdyby se TOP 09 profilovala nalevo od ODS. Ona však činí pravý opak. Poplatky u lékaře, školné na vysokých školách a další podobné body ji činí programově "modřejší" než ODS.

Ze strany se tak klube druhá ODA neboli ODA 2.0. Není divu, předseda Karel Schwarzenberg i například Vlasta Parkanová působili již v původní verzi, a Miroslav Kalousek byl duší vždy spíše klasický "ódéesák", volající po omezení přerozdělování a snížení daňové zátěže, než křesťanský demokrat, spojující sociální cítění s prosazováním morálních hodnot.

S pomocí parafráze novozákonního příměru tak lze konstatovat, že TOP 09 je staré víno v novém (či spíše jen v oprášeném) měchu. Personálně i programově. A právě v tom spočívá jeho největší slabina.

Neboť podobně jako v devadesátých letech ODS a ODA naplňuje i "topka" obsah slova konzervativní minimálním státem a volným trhem, a prodává tak pod lehce inovovanou konzervativní nálepkou čistý liberalismus. Z hodnotového konzervatismu používá zatím pouze floskule, jimž má dodat na životnosti postava předsedy Karla Schwarzenberga. Což by bylo dost málo i v případě, pokud by "kníže Schwarzenegger" byl skutečně výkonným předsedou, nikoliv spíše obchodní značkou, něčím, čím je dnes tvář Harlanda Sanderse pro fast-foodový řetězec Kentucky Fried Chicken.

Ani v devadesátých letech nedaly ODS a ODA dohromady parlamentní většinu. A ODA nakonec doplatila na spíše klubový (či elitní), nikoliv masový charakter členské základny, na neprůhledné financování a na to, že zatímco programově byla "modřejší" než ODS, její voliči se osobně vymezovali spíše světle než tmavě modře. Nic a nikdo není na této zemi navěky. Až bude, dříve či později, někdo psát nekrolog na TOP 09, patrně vyjmenuje podobné choroby, na něž skonala původní ODA.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Ostravský obvod sleduje kouř z huti kamerou, chce dokázat úniky škodlivin

Ostrava - Černé srdce republiky - Ostrava. V sousedství huti Mittal

Komíny ostravské huti ArcelorMittal jsou pod dohledem kamery obvodu Radvanice a Bartovice. Po dobu půl roku pořídí...

Slíbené závory na přejezdech chybí. A Češi po střetech s vlaky dál umírají

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

Přejezd přes železnici v Černožicích u Hradce Králové byl už v srpnu 2016 na seznamu sedmdesáti nejnebezpečnějších...

Unikátní část Šumavy znali jen vojáci, chystaná stezka ji přiblíží turistům

V rekreačním středisku Olšina má vzniknout nová stezka a informační centrum.

Sedmdesát let nepřístupnou přírodu kolem rybníka Olšina na Šumavě budou moci návštěvníci obdivovat z nové zážitkové...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz