"Všichni bychom si přáli, aby Karel Schwarzenberg kandidaturu přijal, ale záleží na jeho rozhodnutí," řekl iDNES.cz první místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek.
"Pokud TOP 09 opravdu pana Schwarzenberga nominuje, budu na nejbližším jednání vedení Starostů a nezávislých prosazovat, abychom také jeho kandidaturu podpořili," uvedl šéf hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík, který je předsedou společného poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů.
O tom, že Schwarzenberga strana nominuje a že předseda kandidaturu přijme, mluvil již v úterý večer při neformálním setkání špiček TOP 09 s novináři vysoce postavený politik s tím, že to je informace pouze "off record", tedy taková, která zatím není určena ke zveřejnění.
Schwarzenberg dosud říkal, že by ho zajímala přímá volba
Schwarzenberg dosud říkal, že se prezidentských voleb zúčastní, jen když bude přímá volba. Zda bude s kandidaturou souhlasit i v případě nepřímé volby, chce ale oznámit až o víkendu na sněmu TOP 09. "Po pravdě řečeno se toho handlování trochu štítím. Jestli do toho půjdu i za tuto cenu, se však jako první dozvědí delegáti sněmu," řekl HN Schwarzenberg.
Rozložení sil pro nepřímou volbuPokud nebude prosazena přímá volba, potřebuje "prezidentská koalice" v parlamentu k jistotě prosazení svého kandidáta minimálně 141 hlasů ve třetím kole volby (z 200 poslanců a 81 senátorů). Sněmovna: Senát: |
Pokud by zůstala volba parlamentní, potřebuje koalice stran, která novou hlavu zvolí, minimálně 141 hlasů, aby měla jistotu, že ho prosadí nejpozději ve třetím kole volby. Strany vládní koalice mají nyní ve Sněmovně a v Senátu dohromady 145 hlasů, ale ještě příští rok na podzim se vymění třetina senátorů, což může zamíchat kartami. Není také vůbec jisté, že se koalice na společném kandidátovi (Schwarzenbergovi či někom jiném) shodne.
TOP 09 chce údajně Schwarzenberga nominovat co nejdřív také kvůli vyhroceným vztahům se současným prezidentem Václavem Klausem.
Poté, co týdeník Respekt popsal příběh policistky, která si údajně koupila prezidentovu milost, oznámila TOP 09, že chce prezidentské milosti do budoucna podrobit větší kontrole.
O svém kandidátovi na Hrad nemá zatím jasno ODS. Nejvíce se v této souvislosti mluví o místopředsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi, který už řekl, že když ho strana nominuje, prezidentské volby se zúčastní (o úmyslu Sobotky kandidovat čtěte více zde). Možnou kandidátkou občanských demokratů na Hrad je ale i šéfka Sněmovny Miroslava Němcová.
Sociální demokracie chce svého kandidáta vybrat na jaře příštího roku. Dosud politici této strany mluvili o různých jménech - například o ekonomovi Janu Švejnarovi, který byl soupeřem Václava Klause při volbě v roce 2008. Padlo i jméno šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského a podle informací iDNES.cz bude ČSSD zvažovat i jméno bývalého premiéra a eurokomisaře Vladimíra Špidly (více zde). Václavu Klausovi končí prezidentský mandát v březnu 2013.