"Ochrana lidských práv a svobody nejsou obchodovatelné žádným způsobem. Samozřejmě TOP 09 sdílí názory svého předsedy. Rozhodně se ale nedomnívám, že je to téma na koaliční rozmíšku. Spíše máme pocit, že to byly zbytečné věty," řekl v úterý iDNES.cz na Nečasovu adresu ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
"Umělé a falešné adorování takové záležitosti, jako je ruská skupina Pussy Riot, něco, co je vrcholem nevkusu, a v žádném případě něco, co symbolizuje svobodu a demokracii. Přesto se část politiků nechá unést touto módní vlnou, a má to potom dopad na toto exportní teritorium," řekl Nečas v pondělí při zahájení brněnského veletrhu (více zde). Dívčí skupina Pussy Riot byla v Rusku odsouzena na dva roky poté, co v pravoslavném chrámu v centru Moskvy zpívala "Bohorodičko, zbav nás Putina!"
Nečas kritizoval i přehnanou podporu dalajlamy, kterou označil za dalajlamismus. "Vzývání tohoto směru není podporou svobody a demokracie," podotkl Nečas. Podle něj se tím podporuje režim, který by pravděpodobně neměl demokratický, ale polofeudální, teokratický charakter se silnými autoritativními prvky.
Schwarzenberg je zděšen, Nečase kritizuje i expremiér Fischer
Schwarzenberg, který před časem podpořil Pussy Riot, slova předsedy vlády odsoudil v rozhovoru pro úterní Lidové noviny a TOP 09 ho v úterý podpořila.
"Je to úlet. Ale hrozivý! Pokud má vláda pokračovat v takovém stylu, mám z jejího dalšího vývoje a osudu velké obavy," řekl ministr zahraničí a předseda TOP 09. "Jsem z toho zděšený. Vždyť v otázce Tibetu se tam přebírá čínská propaganda," prohlásil šéf české diplomacie.
Nečas Schwarzenbergovi doporučil, aby si jeho projev přečetl celý. "Jasně jsem v něm řekl, že tyto názory na některé nikoli černobílé zahraniční jevy nejsou v žádném případě úvahou o tom, že máme vyměnit naši exportní politiku za politiku podpory lidských práv. Podpora lidských práv musí nadále zůstat klíčovou komponentou naší zahraniční politiky," zopakoval pro MF DNES premiér.
Ke kritice Nečase se v úterý přidal i kandidát na Hrad, bývalý premiér Jan Fischer. "Prosazování českých ekonomických zájmů je sice povinností vlády, nelze mu však obětovat starost o lidská práva ve světě. Byznys nemůže mít navrch nad svobodou. Navíc v sázce je i dobrá pověst a mezinárodní postavení České republiky. Důsledná obrana lidských práv, k níž nás vedou naše historické zkušenosti, je rodinným stříbrem české zahraniční politiky, zvyšuje náš význam ve světě a v konečném důsledku usnadňuje i navazování obchodních kontaktů," sdělil iDNES.cz Fischer.
Kuba se pustil do šéfa diplomacie, Peake premiéra chápe
Do Schwarzenberga se naopak pustil a předsedy ODS Nečase se v rozhovoru pro iDNES.cz zastal ministr průmyslu Martin Kuba. "Filozofie, že ministerstvo zahraničí je tu jenom kvůli zahraničním vztahům a nerespektuje, že reprezentuje zemi, která je tolik závislá na exportu, kdy podíl exportu k HDP je pomalu 80 procent, je nerozumná a snad si nechci představovat, že by to takto ministr Schwarzenberg myslel vážně," řekl iDNES.cz Kuba (rozhovor s ním najdete zde).
Porozumění pro Nečasova slova, která se musela líbit Putinovu režimu v Rusku i čínským komunistům, má i vicepremiérka Karolína Peake ze strany LIDEM.
"Není nutné, aby si Česká republika vždy hrála na mentora ostatních států. To se týká spíše té části o Pussy Riot. Na druhou stranu, pokud máme nějaké zásady, a já doufám, že máme, měli bychom je ctít, i když z toho výhody nekoukají. Jinak to nejsou zásady, ale prázdné proklamace. Není na škodu si třeba připomenout, jaký význam pro nás mělo přijetí Václava Havla francouzským prezidentem Mitterandem v Praze na konci osmdesátých let," sdělila iDNES.cz Peake.
Nechala bych politiky ODS a TOP 09, ať si to vyříkají. Nemyslím, že by v názorech "LIDEM, ODS a TOP 09 byl nějaký zásadní rozdíl ohledně lidských práv, samozřejmě se rozdíly mohou objevit v určitých konkrétních záležitostech. Lidská práva považuji za jeden z hlavních pilířů zahraniční politiky," uvedla Peake.
Dienstbier zdůraznil lidská práva, komunisté chápou Nečase
Podle místopředsedy ČSSD a senátora Jiřího Dienstbier by Česká republika vzhledem ke své historické zkušenosti neměla kvůli exportu rezignovat na ochranu či dodržování lidských práv.
"Chápu, že export je pro podporu ekonomiky důležitý, je to vytváření pracovních míst, nemůžeme se ale vždy držet principu, že účel světí prostředky. Pokud jde o Pussy Riot, nechci hodnotit, zda jejich vystoupení bylo vkusné. Podporu, které se jim dostalo, chápu ne jako schválení jejich činu, ale jako podporu proti státní mašinerii, která se je rozhodla semlít. V civilizované zemi se za toto na dva roky neodsuzuje do vězení," řekl iDNES.cz Jiří Dienstbier, jehož otec byl za komunismu disidentem a později prvním polistopadovým ministrem zahraničí.
Stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD kritizoval vládu kvůli tomu, že není schopna se domluvit na jednotné zahraniční politice.
Zato komunisté mají pochopení pro Nečase. "My také upřednostňujeme opatrnost vůči upřednostňování čisté holé ideologie před ekonomikou. Byl jsem svého času v Číně s poslaneckým výborem a naši podnikatelé nás prosili, ať proboha něco uděláme s tím, že zelení vyvěšují tibetskou vlajku na parlament, protože jim to velmi kazí obchod. Nedivím se premiérovi, že na to taky už přišel," řekl iDNES.cz šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik. Spor vidí jako součást kočkování mezi ODS a TOP 09. "Nevšiml jsem si, že by v době, kdy zelení vyvěšovali tibetskou vlajku na parlament, ODS nějak protestovala," řekl Kováčik.