TOP 09 si vynutila jednání špiček koalice. Kvůli veřejným zakázkám

  15:43aktualizováno  15:43
Premiér Petr Nečas vyhověl TOP 09 a hned po jeho návratu z USA se příští týden uskuteční jednání špiček koalice kvůli změně zákona o veřejných zakázkách. "V žádném případě nehodláme ustoupit od toho, že by vítěz zakázky, včetně subdodavatelů, musel rozkrýt kompletní vlastnickou strukturu," řekl iDNES.cz šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík.

TOP 09 prosadila podle šéfa poslanců Petra Gazdíka jednání špiček vládní koalice. Strana trvá na tom, že vítězové veřejné soutěže. i subdodavatelé, musí rozkrýt kompletní vlastnickou strukturu. | foto: Jan Karásek, MAFRA

"Bude to jednání ve formátu K9 po dvou měsících. Jsme rádi, že premiér jednání na naši žádost svolal," uvedl Gazdík.

Zákon o zadávání veřejných zakázek má Sněmovna schvalovat na schůzi, která začíná již tento týden. Ještě před konečným hlasováním se sejdou lídři tří vládních stran, aby vyřešili spor, kdy má TOP 09 odlišný názor než její koaliční partneři ODS a Věci veřejné.

"Rozkrýt vlastnickou strukturu by podle našeho názoru museli nikoli uchazeči o veřejnou zakázku, ale ti, kdo ji vyhrají. Jinak by nemohla být smlouva podepsána," vysvětlil postoj TOP 09 a Starostů Gazdík.

Změnu podporuje Nadační fond proti korupci. Marvanová je zvědava, co udělají ODS a Věci veřejné

Veřejné zakázky na dosah

Registrujte i vy svou firmu na Českézakázky.cz a mějte přístup do největší databáze veřejných zakázek!

Za jediné správné řešení to považuje i Nadační fond proti korupci. "Na tahu jsou teď ODS a Věci veřejné. Dostojí závazkům deklarovaným nejen v programech svých stran, ale i v dodatku ke koaliční smlouvě, a zvednou ruku pro toto výrazně protikorupční ustanovení?" napsali v tiskové zprávě předseda správní rady fondu Karel Janeček a členka občanského sdružení Veřejnost proti korupci Hana Marvanová.

Návrh koaličního partnera  již kritizuje ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský z Věcí veřejných. Označil ho za polotovar, který neřeší problémy jako celek. Podle něj ani není zřejmé, o kolik se zvednou náklady státní správy, kdo je bude platit a kde by se na ně vzaly peníze ve státním rozpočtu.

Právník a předseda platformy pro transparentní zakázky Daniel Weinhold nedávno uvedl, že změna, kterou navrhuje TOP 09, by kromě velkých bank způsobila problémy také průmyslovým podnikům a dalším dodavatelům, kteří bez svého zavinění nedokážou rozkrýt úplnou strukturu svých menšinových akcionářů.

Návrh zákona, který připravil ministr Jankovský, má mimo jiné zajistit, aby bylo co nejvíce podkladů o veřejné zakázce zveřejněno na internetu - smlouvy a jejich dodatky, členové hodnotících komisí, předběžné oznámení veřejné zakázky i písemné zprávy zadavatele. "Jedno z opatření, které bude zrušeno, je možnost losovat vítěze zakázky," uvedl již dříve Jankovský (více zde).

Původní vládní návrh, který se ještě může významně změnit kvůli velkému množství pozměňovacích návrh, počítá také mimo jiné s tím, že pokud se zjistí, že se zájemci o zakázku předem tajně dohodnou, budou moci být umístěni na "černou listinu", takže by se už příště o podobnou zakázku ucházet nemohli. Novými pravidly pro veřejné zakázky může podle vlády stát ušetřit až desítky miliard korun ročně.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Tři mimořádné události na železnici za týden. Na vině jsou technika i lidé

RegioShark na karlovarském nádraží.

Pravděpodobně technické problémy a lidské chyby způsobily v tomto týdnu už tři mimořádné události na české železnici....

Poslední záchvěv zimy a pak loučení, pokračovat bude nadprůměrně teplé počasí

Počasí se v lednu zbláznilo. Vyšší teploty způsobují pučení stromů a probouzení...

Nadprůměrné teploty budou pokračovat nejméně do poloviny března, proti předchozím týdnům bude ale více srážek. Vyšší...

Mosty u pražského metra Vltavská procházejí zkouškou, doprava je omezená

Na most v pražské Bubenské ulici u metra Vltavská se vrátila auta do 3,5 tuny. ...

Obyvatelé hlavního města musí tuto sobotu a neděli počítat s omezením dopravy kolem stanice metra Vltavská v Praze 7....

Najdete na iDNES.cz