Ví, kolik piv vypiješ. TOP 09 se na táccích směje Babišově evidenci

  11:54aktualizováno  11:54
Pivní tácky s upraveným Andrejem Babišem využívá nyní opoziční TOP 09 ve své kampani proti elektronické evidenci tržeb. „Tvoje žena neví, kolik piv tu vypiješ. Andrej áno. Díky elektronické evidenci,“ píše na jedné ze sad pivních tácků, které začala opoziční strana prodávat ve svém e-shopu.

Kampaň TOP09 proti elektronické evidenci tržeb | foto: TOP09

„Kampaň nemusí být jenom volební,“ odvětila mluvčí TOP 09 Martina Macková na dotaz, jestli se snad její strana chystá na nějaké volby, když vytáhla novou kampaň. Pět pivních tácků s ministrem financí a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem upraveným jako žena nabízí opoziční strana za 29 korun. Kromě toho začala strana motiv šířit na sociálních sítích.

Na dalších verzích pivních tácků je třeba půllitr piva s nápisy: „Pivo před Babišem: Chmel, slad, voda“ a „Pivo po Babišovi: Chmel, slad, voda, registrační pokladna. Náklady na registrační pokladny se odrazí v ceně piva.“

TOP 09 tím reaguje na vládou předložený návrh zákona o elektronické evidenci tržeb, podle nějž chce koaliční vláda nařídit v prvé řadě restauracím a hotelům, aby hlásily on-line své tržby, a až poté, co by tržba byla zaregistrována správcem daně, by mohly vydat účtenku. „Zvažujeme i případně plakátky do hospod, samolepky a další věci,“ řekla Macková.

Vládní koalice je přesvědčena, že zákon o evidenci tržeb, který se má v druhé vlně dotknout velkoobchodů a maloobchodů, pomůže zvýšit výběr DPH - ročně podle ministerstva financí o více než 12 miliard korun. Zároveň jako kompenzace v restauracích klesne sazba daně z přidané hodnoty u prodeje jídla z 21 na 15 procent. Alkoholických nápojů se to týkat nebude. (více o vládou navrženém zákonu zde)

Na kampaň TOP 09 upozornily Lidovky.cz, které uvedly, že opoziční TOP 09 už sbírá podpisy v rámci akce „Desatero proti EET“ (elektronická evidence tržeb - pozn. redakce). Podpisů má už přes 3 300.

Opoziční TOP 09 a ODS se chystají blokovat přijetí zákona

Opoziční strany TOP 09 a také ODS se chystají na to, že budou ve Sněmovně všemi způsoby, včetně obstrukce jednání, blokovat schválení zákona o elektronické evidenci tržeb.

„Ministr financí teď začíná nabírat stovky úředníků na obsluhu registračních pokladen. Domnívám se, že to je mimořádné, mimořádně nehospodárné nakládání s rozpočtovými prostředky, protože oni budou mít co dělat, až ten zákon bude nejenom platný, ale bude také účinný. A já vám chci slíbit, že nikdy účinný nebude. A že ty lidi zase vyhodíme a ten zákon ne že zrušíme, ten prostě nedovolíme přijmout. Je to prostě zbytečná snaha, marná. Nedělejte to,“ řekl při květnové schůzi Sněmovny exministr financí a šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Parlamentní obstrukce při schvalování zákonů je přitom relativně snadná. Pro konečné hlasování o zákonech jsou vymezeny jen středa a pátek od 9 do 14 hodin. Dvě strany mohou vetovat, aby se hlasovalo i jindy.

Zároveň má každá strana ve Sněmovně právo na dvě hodiny porady na jednání klubu. Když tuto možnost obě strany využijí, dokáží ukrojit čtyři z pěti hodin vymezených ve středu i pátek pro schvalování zákonů. A kdyby se k obstrukci přidal i Úsvit, mohly by tři opoziční strany přestávkami teoreticky blokovat celou dobu určenou pro schvalování zákonů. Aniž by jejich poslanci museli k řečnickému pultu. Jak přesně ale bude snaha zablokovat přijetí zákona o elektronické evidenci tržeb, opoziční politici zatím neřekli.

Ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš nechápe, proč opoziční pravicové strany hájí ty, kdo podle něj řádně neplatí daně, a bojují pro evidenci tržeb. „Je to zásadní věc, která pomůže vylepšit výběr daní. Hlavně už si konečně musíme říci, že bychom měli začít být pyšní na to, že platíme daně, a ne, že jsme podvedli stát, tudíž sami sebe,“ prohlásil ministr financí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

V mešitách vraždil Australan. Tohle je odplata za útoky v Evropě, napsal

Fotografie z videozáznamu útočníka, který střílel v mešitě v novozélandském...

Při útocích v novozélandském městě Christchurch zemřelo ve dvou mešitách pět desítek lidí. Policie po činu zadržela...

Další z rubriky

Na magistrátu Švachulu nechtěli, na radnici Brna-střed jej ANO nechalo

V první předvolební debatě v hotelu International se střetli lídři devíti...

Když začali policisté odkrývat kauzu machinací kolem veřejných zakázek na jedné z brněnských radnicí, bývalý primátor...

Babiš podpoří žádost Velké Británie o odklad odchodu z Evropské unie

Premiér Andrej Babiš na druhém kolokviu o budoucnosti automobilového průmyslu v...

Premiér Andrej Babiš podpoří za Českou republiku na jednání Evropské rady žádost Velké Británie o odklad odchodu...

Horník přežil výbuch ve Stonavě, čtvrt roku po tragédii už rehabilituje

Těžce popálenému polskému havíři se daří lépe

Zdravotní stav těžce popáleného polského horníka zraněného před třemi měsíci při výbuchu metanu v Dole ČSM ve Stonavě...

POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy
POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy

Odborníci se shodují na tom, že časté vysedávání dětí u internetu a používání mobilních telefonů může vést k závislosti. Nadužívání digitálních technologií má negativní dopad na jejich zdraví i psychiku. Jaké jsou varovné příznaky a jak situaci řešit?

Najdete na iDNES.cz