Ví, kolik piv vypiješ. TOP 09 se na táccích směje Babišově evidenci

  11:54aktualizováno  11:54
Pivní tácky s upraveným Andrejem Babišem využívá nyní opoziční TOP 09 ve své kampani proti elektronické evidenci tržeb. „Tvoje žena neví, kolik piv tu vypiješ. Andrej áno. Díky elektronické evidenci,“ píše na jedné ze sad pivních tácků, které začala opoziční strana prodávat ve svém e-shopu.

Kampaň TOP09 proti elektronické evidenci tržeb | foto: TOP09

„Kampaň nemusí být jenom volební,“ odvětila mluvčí TOP 09 Martina Macková na dotaz, jestli se snad její strana chystá na nějaké volby, když vytáhla novou kampaň. Pět pivních tácků s ministrem financí a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem upraveným jako žena nabízí opoziční strana za 29 korun. Kromě toho začala strana motiv šířit na sociálních sítích.

Na dalších verzích pivních tácků je třeba půllitr piva s nápisy: „Pivo před Babišem: Chmel, slad, voda“ a „Pivo po Babišovi: Chmel, slad, voda, registrační pokladna. Náklady na registrační pokladny se odrazí v ceně piva.“

TOP 09 tím reaguje na vládou předložený návrh zákona o elektronické evidenci tržeb, podle nějž chce koaliční vláda nařídit v prvé řadě restauracím a hotelům, aby hlásily on-line své tržby, a až poté, co by tržba byla zaregistrována správcem daně, by mohly vydat účtenku. „Zvažujeme i případně plakátky do hospod, samolepky a další věci,“ řekla Macková.

Vládní koalice je přesvědčena, že zákon o evidenci tržeb, který se má v druhé vlně dotknout velkoobchodů a maloobchodů, pomůže zvýšit výběr DPH - ročně podle ministerstva financí o více než 12 miliard korun. Zároveň jako kompenzace v restauracích klesne sazba daně z přidané hodnoty u prodeje jídla z 21 na 15 procent. Alkoholických nápojů se to týkat nebude. (více o vládou navrženém zákonu zde)

Na kampaň TOP 09 upozornily Lidovky.cz, které uvedly, že opoziční TOP 09 už sbírá podpisy v rámci akce „Desatero proti EET“ (elektronická evidence tržeb - pozn. redakce). Podpisů má už přes 3 300.

Opoziční TOP 09 a ODS se chystají blokovat přijetí zákona

Opoziční strany TOP 09 a také ODS se chystají na to, že budou ve Sněmovně všemi způsoby, včetně obstrukce jednání, blokovat schválení zákona o elektronické evidenci tržeb.

„Ministr financí teď začíná nabírat stovky úředníků na obsluhu registračních pokladen. Domnívám se, že to je mimořádné, mimořádně nehospodárné nakládání s rozpočtovými prostředky, protože oni budou mít co dělat, až ten zákon bude nejenom platný, ale bude také účinný. A já vám chci slíbit, že nikdy účinný nebude. A že ty lidi zase vyhodíme a ten zákon ne že zrušíme, ten prostě nedovolíme přijmout. Je to prostě zbytečná snaha, marná. Nedělejte to,“ řekl při květnové schůzi Sněmovny exministr financí a šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Parlamentní obstrukce při schvalování zákonů je přitom relativně snadná. Pro konečné hlasování o zákonech jsou vymezeny jen středa a pátek od 9 do 14 hodin. Dvě strany mohou vetovat, aby se hlasovalo i jindy.

Zároveň má každá strana ve Sněmovně právo na dvě hodiny porady na jednání klubu. Když tuto možnost obě strany využijí, dokáží ukrojit čtyři z pěti hodin vymezených ve středu i pátek pro schvalování zákonů. A kdyby se k obstrukci přidal i Úsvit, mohly by tři opoziční strany přestávkami teoreticky blokovat celou dobu určenou pro schvalování zákonů. Aniž by jejich poslanci museli k řečnickému pultu. Jak přesně ale bude snaha zablokovat přijetí zákona o elektronické evidenci tržeb, opoziční politici zatím neřekli.

Ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš nechápe, proč opoziční pravicové strany hájí ty, kdo podle něj řádně neplatí daně, a bojují pro evidenci tržeb. „Je to zásadní věc, která pomůže vylepšit výběr daní. Hlavně už si konečně musíme říci, že bychom měli začít být pyšní na to, že platíme daně, a ne, že jsme podvedli stát, tudíž sami sebe,“ prohlásil ministr financí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Na západ a severozápad Čech se ženou prudké bouřky, varují meteorologové

Blesky nad Prahou (12. srpna 2019)

V nedělních pozdních večerních a nočních hodinách zasáhnou intenzivní bouřky západ a místy i severozápad Čech. Částečně...

Každý pátý mrtvý na silnici je chodec. Mapa míst, kde umírají nejčastěji

Ilustrační snímek

Nejnebezpečnější pro chodce jsou rovné silnice. Vloni na místech, která jsou na první pohled přehledná, zemřelo 79...

Pomáhá zbrojařům v obří zakázce. Přitom ho čeká soud v korupční kauze

Německá zbrojovka Rheinmetall nabídne do tendru vozidlo Lynx.

Bývalý náměstek ministra obrany a exposlanec ODS Michael Hrbata zastupuje německý zbrojařský koncern Rheinmetall v...

Najdete na iDNES.cz