Ví, kolik piv vypiješ. TOP 09 se na táccích směje Babišově evidenci

  11:54aktualizováno  11:54
Pivní tácky s upraveným Andrejem Babišem využívá nyní opoziční TOP 09 ve své kampani proti elektronické evidenci tržeb. „Tvoje žena neví, kolik piv tu vypiješ. Andrej áno. Díky elektronické evidenci,“ píše na jedné ze sad pivních tácků, které začala opoziční strana prodávat ve svém e-shopu.

Kampaň TOP09 proti elektronické evidenci tržeb | foto: TOP09

„Kampaň nemusí být jenom volební,“ odvětila mluvčí TOP 09 Martina Macková na dotaz, jestli se snad její strana chystá na nějaké volby, když vytáhla novou kampaň. Pět pivních tácků s ministrem financí a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem upraveným jako žena nabízí opoziční strana za 29 korun. Kromě toho začala strana motiv šířit na sociálních sítích.

Na dalších verzích pivních tácků je třeba půllitr piva s nápisy: „Pivo před Babišem: Chmel, slad, voda“ a „Pivo po Babišovi: Chmel, slad, voda, registrační pokladna. Náklady na registrační pokladny se odrazí v ceně piva.“

TOP 09 tím reaguje na vládou předložený návrh zákona o elektronické evidenci tržeb, podle nějž chce koaliční vláda nařídit v prvé řadě restauracím a hotelům, aby hlásily on-line své tržby, a až poté, co by tržba byla zaregistrována správcem daně, by mohly vydat účtenku. „Zvažujeme i případně plakátky do hospod, samolepky a další věci,“ řekla Macková.

Vládní koalice je přesvědčena, že zákon o evidenci tržeb, který se má v druhé vlně dotknout velkoobchodů a maloobchodů, pomůže zvýšit výběr DPH - ročně podle ministerstva financí o více než 12 miliard korun. Zároveň jako kompenzace v restauracích klesne sazba daně z přidané hodnoty u prodeje jídla z 21 na 15 procent. Alkoholických nápojů se to týkat nebude. (více o vládou navrženém zákonu zde)

Na kampaň TOP 09 upozornily Lidovky.cz, které uvedly, že opoziční TOP 09 už sbírá podpisy v rámci akce „Desatero proti EET“ (elektronická evidence tržeb - pozn. redakce). Podpisů má už přes 3 300.

Opoziční TOP 09 a ODS se chystají blokovat přijetí zákona

Opoziční strany TOP 09 a také ODS se chystají na to, že budou ve Sněmovně všemi způsoby, včetně obstrukce jednání, blokovat schválení zákona o elektronické evidenci tržeb.

„Ministr financí teď začíná nabírat stovky úředníků na obsluhu registračních pokladen. Domnívám se, že to je mimořádné, mimořádně nehospodárné nakládání s rozpočtovými prostředky, protože oni budou mít co dělat, až ten zákon bude nejenom platný, ale bude také účinný. A já vám chci slíbit, že nikdy účinný nebude. A že ty lidi zase vyhodíme a ten zákon ne že zrušíme, ten prostě nedovolíme přijmout. Je to prostě zbytečná snaha, marná. Nedělejte to,“ řekl při květnové schůzi Sněmovny exministr financí a šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Parlamentní obstrukce při schvalování zákonů je přitom relativně snadná. Pro konečné hlasování o zákonech jsou vymezeny jen středa a pátek od 9 do 14 hodin. Dvě strany mohou vetovat, aby se hlasovalo i jindy.

Zároveň má každá strana ve Sněmovně právo na dvě hodiny porady na jednání klubu. Když tuto možnost obě strany využijí, dokáží ukrojit čtyři z pěti hodin vymezených ve středu i pátek pro schvalování zákonů. A kdyby se k obstrukci přidal i Úsvit, mohly by tři opoziční strany přestávkami teoreticky blokovat celou dobu určenou pro schvalování zákonů. Aniž by jejich poslanci museli k řečnickému pultu. Jak přesně ale bude snaha zablokovat přijetí zákona o elektronické evidenci tržeb, opoziční politici zatím neřekli.

Ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš nechápe, proč opoziční pravicové strany hájí ty, kdo podle něj řádně neplatí daně, a bojují pro evidenci tržeb. „Je to zásadní věc, která pomůže vylepšit výběr daní. Hlavně už si konečně musíme říci, že bychom měli začít být pyšní na to, že platíme daně, a ne, že jsme podvedli stát, tudíž sami sebe,“ prohlásil ministr financí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Nepovinnou vakcínu proti meningokokovi budou hradit pojišťovny

očkování

Ministerstvo zdravotnictví plánuje, že některé nepovinné vakcíny budou hrazeny pojišťovnou. Jako první by to mohl být...

S firmou ale bez domova. Tisíce „podnikatelů“ mají trvalé bydliště na radnici

Ilustrační snímek

Přestože vlastní realitní kancelář, která pomáhá lidem najít nový domov, on sám úředně žádný nemá. Trvalé bydliště má...

VIDEA TÝDNE: Letící kus ledu, podezřelí ve vazbě a zavřené Richtrovky

Z dodávky odlétl kus ledu a poškodil protijedoucího

Nejpopulárnějším videem tohoto týdne se na iDNES.tv stal dramatický záběr z palubní kamery, který zachytil letící kus...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz