TOP 09 navrhuje zvýšit mateřskou i pro ženy s vyššími příjmy

  10:54aktualizováno  14:06
Vysokoškolská pedagožka s platem 31 tisíc korun by mohla mít mateřskou o tisícovku vyšší než dosud, přesně 21 530 korun, a třeba hlavní účetní s pětatřicetitisícovým platem by na mateřské brala místo 22 200 korun o 2 100 korun víc. Taková je alespoň představa opoziční TOP 09, která to navrhla.

Běžně se v ostrovské porodnici rodí kolem 50 dětí měsíčně. V červenci jich ale bylo 89, v srpnu už 37. Mezi nimi jsou i (zleva) Víťa, Deniska, Páťa, Míša a Sárinka. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Mnoho žen v dnešní době založení rodiny odkládá, mimo jiné i ze strachu z výrazného poklesu životní úrovně. Proto navrhuji zrušení nespravedlivé regulace mateřské,“ řekla místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.

Pražská poslankyně Markéta Adamová na volebním sněmu TOP 09

Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová

O tom, kolik bude žena dostávat na mateřské dovolené od státu, rozhoduje denní základ její mzdy. Obvykle se tato pomoc pohybuje na hranici 70 procent platu. Ale to platí jen u žen s menšími výdělky. Pokud žena vydělá více než 28 tisíc korun měsíčně, příspěvek pro ni stát výrazně krátí. Návrh poslankyně Markéty Adamové by takové krácení mateřské odstranil.

Podle propočtů opoziční TOP 09 by spravedlivější výpočet peněžité pomoci v mateřství mohl pomoci více jak dvaceti tisícům rodin a stát by to vyšlo na přibližně 800 milionů korun.

Třeba vrchní sestra v nemocnici s měsíčním hrubým příjmem 43 tisíc korun by v případě schválení návrhu na mateřské dostávala 29 850 korun a polepšila by si tak oproti současnosti o 4 750 Kč. A ředitelka reklamní agentury, která si teď vydělává 66 tisíc korun by nově dostávala mateřskou 45 800 namísto dosavadních 29 910 korun.

TOP 09 tím zřetelně cílí na voličskou skupinu lidí s vyššími než průměrnými příjmy. „Můj návrh podporuje ty aktivní, aniž by to ale bylo na úkor kohokoliv jiného. Tyto ženy se před tím, než se rozhodnou založit rodinu, mnoho let vzdělávají, pak pracují a odvádějí nemalé částky na daních a do pojistných systémů. Jediné období, kdy od státu očekávají pomoc, je pak právě v počátcích mateřství. Měli bychom jim poskytnout mateřskou stejně spravedlivě jako všem ostatním,“ uvedla Adamová.

„Já s tím principiálně souhlasím, protože myslím, že matky si to zaslouží. Je smutné, když dítě má způsobit ženě velký pokles příjmů. Nicméně musím říci i to, že když se rozhlédneme do Evropy, tak tam nejméně polovina států má sto procent příjmů během mateřské dovolené, ale u všech platí, že mateřská dovolená je kratší až o deset týdnů,“ řekla iDNES.cz ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD. „Kdybychom měli prudce zvýšit mateřskou a ponechat celou dobu, tak je to rozpočtově velice náročné,“ uvedla po jednání vlády Marksová.

S návrhy, jež mají pomoci rodinám, strany před volbami nešetří

Strany se s blížícími se podzimními krajskými a senátními volbami předhánějí v návrzích, jimiž by se blýskly před voliči. Marksová chystá návrh o zálohovém výživném pro samoživitele, jimž partner nevyplácí soudem přiznané alimenty, i takzvanou otcovskou, kdy by otec mohl zůstat s matkou a dítětem v prvních šesti týdnech po porodu sedm dní doma, aniž by si musel brát dovolenou či neplacené volno. Dostal by za oněch sedm dní částku obdobnou mateřské. (o chystané otcovské najdete více zde)

Lidovci zase ve vládní koalici tlačí na to, aby se výše odvodů na sociální pojištění odvíjela od toho, kolik má rodina dětí. (více zde)

A už tento týden poslanci budou schvalovat zvýšení daňového zvýhodnění na druhé, třetí a další dítě. Ministr financí Andrej Babiš z ANO má také již připravený návrh na další růst slev na dani na další děti pro rok 2017. (viz zde)

Opoziční ODS stejně jako lidovci usiluje o to, aby OSVČ, které uplatňují výdajové paušály, mohly znovu uplatňovat daňovou slevu na dítě i na manželku.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Další z rubriky

Prahou na elektrokoloběžce. Na silnici není bezpečná, říká reportér

Reportér MF DNES projel Prahu na elektrokoloběžce (13. září 2019).

Turisté i našinci, kteří kličkují Prahou mezi chodci na zelenobílých elektrických koloběžkách firmy Lime, pijí krev...

Českou vesnicí roku 2019 se stala Lipová na Děčínsku

Kostel svatého Šimona a Judy v Lipové na Děčínsku, která byla 14. září 2019 v...

Na přehlídce Jarmark venkova byla vesnicí roku 2019 vyhlášena obec Lipová na Děčínsku v Ústeckém kraji. Druhá se...

V některých krajích učí i z deseti procent nekvalifikovaní učitelé, řekl Plaga

Ministr školství Robert Plaga (4.4.2019)

Nedostatek učitelů v Česku podle Roberta Plagy přetrvává. „Jsou školy, kde měli problém sehnat učitele i v průběhu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz