TOP 09 nabízí deset svých poslanců-lékařů na pomoc v krizi

  14:50aktualizováno  15:18
První politická strana se odhodlala nabídnout své lékaře na pomoc, pokud Česko po 1. březnu bude čelit nedostatku lékařů. V nemocnicích by mohlo pomoci deset poslanců TOP 09. Někteří z nich nicméně už nyní lékařské povolání vykonávají zároveň s poslaneckým.

Mezi zákonodárci TOP 09 je řada lékařů - na snímku poslankyň této strany k nim patří Gabriela Pecková (sedící, první zleva), Jitka Chalánková (sedící, třetí zleva) a Patricie Kotalíková (stojící, druhá zleva). | foto:  Michal Růžička, MAFRA

"Jsme poslanecký klub s největším procentuálním zastoupením lékařů, tudíž i s nejvíce kumulovanou lékařskou odborností. A v případě, že by na začátku března neměl v některých nemocnicích kdo léčit, jsme připraveni poskytnout jim našich deset lékařů na pomoc," oznámil šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

POSLANCI-LÉKAŘI

Z politických stran se nejvíce lékaři mezi poslanci může chlubit TOP 09 - web Sněmovny uvádí, že jich je deset (TOP 09 hovoří o jedenácti), včetně ministra zdravotnictví Leoše Hegera. ČSSD podle webu Sněmovny reprezentuje šest lékařů, ODS tři, komunisté a Věci veřejné po jednom.

Někteří lékaři v barvách TOP 09 nicméně svá původní pracoviště neopustili.

"Zůstala jsem na plný úvazek v nemocnici," řekla iDNES.cz loni v listopadu například Patricie Kotalíková, primářka kadaňské nemocnice. "Je to časově náročné," komentovala tehdy souběh práce primářky a poslankyně.

"Pokud její oddělení nebude nejohroženější, může jít pomoci, pokud vytížené bude, tak samozřejmě zůstane na svém místě. Ale prostě panu ministrovi nabízíme, že lékaři z vlastního poslaneckého klubu budou těmi prvními, kteří pomohou," řekl iDNES.cz Gazdík.

"V kadaňské nemocnici žádné snížení stavu nebude. Bylo několik výpovědí, ale lékaři je všechny vzali zpět. Pokud by bylo třeba, tak mohu pomoci, případně uvolnit někoho z kadaňských lékařů," nastínila dnes iDNES.cz Kotalíková.

S ostatními sněmovními kluby TOP 09 svou iniciativu neřešila. "Slyším o tom od vás poprvé, tak bych se k tomu nerad vyjadřoval," řekl iDNES.cz místopředseda poslaneckého klubu ČSSD a dětský lékař z Chomutova Jaroslav Krákora.

"Mně to přijde jako samozřejmost, takže jsme žádné takové politické rozhodnutí nedělali. Prostě když je potřeba, tak každý vystudovaný lékař podle Hippokratovy přísahy musí pomoci, není nutné to takto teatrálně dávat najevo," řekl Boris Šťastný z ODS.

Do akce Děkujeme, odcházíme, jíž se lékaři snaží domoci vyšších platů, se podáním výpovědi zapojilo 3 800 doktorů. Někteří už vzali výpověď zpět, jsou jich ale zatím jen desítky. Vláda souhlasí s tím, aby lékaři dostali přidáno o pět až osm tisíc měsíčně, původní požadavky odborářů ale byly vyšší. (čtěte Lékaři uvidí návrh nových tarifních tabulek už příští týden)

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

NKÚ: Sociální služby se nezlepšily, ministerstvo plány nedotáhlo do konce

Ve všech pokojích jsou přichystané přistýlky pro případ, že by návštěva chtěla...

Ministerstvu práce a sociálních věcí se nedaří dotáhnout plánované změny na zlepšení úrovně sociálních služeb. Vyplývá...

V ČR padaly teplotní rekordy, zaznamenala je více než polovina stanic

Zlátnoucí listí kaštanů ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Teplotní rekordy padaly na více než polovině meteorologických stanic v Česku. V Hejnicích na Liberecku naměřili v...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Najdete na iDNES.cz