TOP 09 má slušnou šanci, že se dostane do Sněmovny

  7:32aktualizováno  7:32
Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg jsou na dobré cestě do Poslanecké sněmovny. Průzkum agentury Median pro MF DNES ukázal, že má jejich TOP 09 slušnou šanci překonat na podzim kritickou pětiprocentní hranici.

Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg na tiskové konferenci strany TOP 09 v Praze (11. června 2009) | foto:  David Neff, MAFRA

Na první pohled to tak nevypadá. Skalních sympatizantů má "Topnuladevítka" jen 4,3 % a těch vlažných, na které se nedá spolehnout, 11,2 %.

Přesto se dá říct, že kdyby se všichni příznivci nové Schwarzenbergovy strany dostavili na podzim k volbám, stačilo by to k tomu, aby se z TOP 09 stala parlamentní strana.

"V průzkumu se totiž ptáte všech lidí, i těch, kteří k volbám nemají vůbec v úmyslu jít," vysvětluje šéf společnosti Factum Invenio Jan Herzmann. Volební výsledek strany tak může být vyšší, protože je zřejmé, že k volbám nedorazí všichni voliči. Tím pádem budou mít odevzdané hlasy pro Schwarzenberga větší váhu.

Do voleb je ještě daleko

TOP 09 může získat až 7 procent. "Kdybych měl udělat svůj vlastní odhad - věštit z křišťálové koule - tak to má TOP 09 téměř doma. Pokud se tedy nedopustí nějaké zásadní chyby, protože do voleb ještě přece jen zbývají tři měsíce," upozorňuje Herzmann.

Tří měsíců, které zbývají do podzimních voleb, se obává i šéf strany Schwarzenberg. "Do voleb je ještě spousta času a události můžou vše změnit," myslí si Schwarzenberg.

Stejně opatrný je v hodnocení i Kalousek. "Na to, že jsme zaregistrovaní týden, je to dobré a vážíme si zájmu voličů. Určitě to však nemůžeme vnímat jako preference. Je dobré, že jsou tu lidé, u kterých jsme vzbudili zájem, ale teď je ještě musíme dostat k těm urnám," říká k tomu Kalousek.

Žádná Unie svobody

Podle Herzmanna může TOP 09 pomoci i spolupráce s hnutím Starostové a nezávislí, které má podle něj nečekaný potenciál. "Vyšlo nám to z našeho interního průzkumu," říká Herzmann.

Průzkum, kterého se účastnilo 582 respondentů, boří některé mýty o nové straně. Tak třeba ten, že je strana alternativou pro bývalé voliče Unie svobody - mladé vysokoškoláky z Prahy. Ke straně se ve skutečnosti hlásí spíš starší vysokoškolsky vzdělaní lidé z venkova.

Schwarzenberg má za to, že může za důvěru těchto lidí poděkovat své rodině. "Teď jsem nedávno dostal velmi milý dopis od jednoho pána. Líčil mi v něm, jak se můj strýc staral za mobilizace o své vojáky," vypráví Schwarzenberg.

To, že se straně zatím nepodařilo získat mladé lidi, považuje za největší deficit. Podle Herzmanna za to může sebeprojekce, kterou voliči podvědomě trpí. "Lidé volí podle sebe," myslí Herzmann.

"Proto je Paroubek tak oblíbený, somatotypů, jako je on, najdete v každé české hospodě spoustu," říká sociolog. Z toho důvodu si podle něj nepříliš výrazní "pánové v kravatách" nenašli dost příznivců mezi mladými lidmi.

Taktika hraje pro TOP 09

Výsledky průzkumu Medianu by měly zároveň varovat politiky ODS. Téměř třetina jejich voličů koketuje s myšlenkou volit Schwarzenberga.

Téměř osm procent příznivců ODS prohlásilo, že je jim TOP 09 sympatická, a dalších dvacet procent zaškrtlo variantu "spíše sympatická".

Podle Herzmanna se letos bude volit takticky. Ne úplně skalní voliči ODS by mohli dát letos přednost TOP 09, aby měli jistotu, že hlasy pro Schwarzenberga nepropadnou a ODS bude mít po volbách s kým jít do koalice.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

David Rath žaluje svého bratra. Vadí mu výroky, že krade a podvádí

Pravomocně odsouzený bývalý hejtman David Rath podal žalobu na svého bratra Michala. Od sourozence žádá omluvu za...

Poslanci odsoudili tureckou invazi v Sýrii jako porušení mezinárodního práva

Poslanecká sněmovna v úterý odsoudila tureckou invazi do Sýrie jako porušení mezinárodního práva. Premiér Andrej Babiš...

Třetina učitelů tápe v sexuální výchově. Jako pomůcky volí okurky a banány

Děti přemítají o významu antikoncepce, používání kondomu, menstruačním cyklu žen nebo prevenci proti pohlavním...

Ústavní soud se postavil proti zdanění náhrad v církevních restitucích

Ústavní soud v úterý rozhodl o zrušení daně uvalené na finanční náhrady v církevních restitucích. Spornou část zákona...

Najdete na iDNES.cz