Hamáček vyhrožuje, tvrdí Okamura. Vadí mu, že policie řeší nenávistné komentáře

  11:42aktualizováno  11:42
SPD se nelíbí postup ministra Jana Hamáčka (ČSSD) v souvislosti s teroristickým útokem v novozélandském městě Christchurch. Hamáček minulý týden na svém Twitteru uvedl, že policie se bude zabývat všemi aktivitami, které je možné vykládat jako schvalování trestného činu. Podle Okamury tím vyhrožuje lidem.

Tomio Okamura | foto: František Vlček, MAFRA

„Předsednictvo hnutí SPD zastává názor, že Ministerstvo vnitra a Policie ČR mají pomáhat a chránit, a nikoliv naše občany ústy ministra vnitra a policejního prezidenta zastrašovat a vyhrožovat jim,“ píše se v tiskové zprávě hnutí Tomia Okamury.

Podle stanoviska strany Hamáček zneužívá svůj post ministra vnitra a prosazuje multikulturní a islamizační politiku ČSSD.

„Teroristických útoků a kriminálních činů ze strany muslimů ve světě je obrovské množství a akce bohužel vyvolává reakci. Tento teroristický útok i teroristické útoky muslimů, které jednoznačně převládají, jsou bohužel důkazem toho, že sen „elit“ o multikulturní společnosti je nebezpečný,“ píše SPD.

„Jak já, tak policejní prezident jsme pouze upozornili na platné znění zákona České republiky, čímž pouze děláme svou práci. Zneužívat tragickou událost na Novém Zélandě k politickému boji pokládám od SPD za ubohé,“ uvedl pro iDNES.cz ministr Jan Hamáček (ČSSD).

Při útocích v novozélandském městě Christchurch zemřelo ve dvou mešitách skoro pět desítek lidí, další jsou v kritickém stavu. Policie po činu zadržela čtyři podezřelé, mezi kterými je i Australan Brenton Tarrant. Zadržený muž byl oficiálně obviněn z vraždy.

Tarrant si čin nahrával a před střelbou zveřejnil dlouhé prohlášení, ve kterém vysvětluje svou motivaci k útoku. Uvedl, že se inspiroval Andersem Breivikem, který v roce 2011 zabil 77 lidí, mezi nimiž byla většina dětí. 

Fotogalerie

Teroristický čin následně vyvolal velké diskuze na sociálních sítích. Někteří uživatelé ve svých komentářích chování Tarranta schvalovali. 

Například pod jedním z příspěvků o útoku napsala Lucie: „Víc takových lidí. Muslimové se tu nemají co roztahovat a cpát nám jejich víru.“ Lidé také video útočníka sdíleli s tím, že je to hrdina. „Tomu se říká statečnost,“ psal na sociálních sítích další uživatel.

Ministr vnitra Jan Hamáček následně uvedl, že policie tyto aktivity prošetřuje. 

„V souvislosti s teroristickým útokem na Novém Zélandu bych chtěl ujistit veřejnost, že Policie ČR se od včerejška věnuje všem aktivitám, které by se daly vykládat jako schvalování trestného činu, pečlivě je prověřuje a zajišťuje důkazy pro případné trestní řízení,“ uvedl šéf vnitra na svém Twitteru. 

16.března 2019 v 11:05, příspěvek archivován: 19.března 2019 v 10:57

V souvislosti s teroristickým útokem na Novém Zélandu bych chtěl ujistit veřejnost, že Policie ČR se od včerejška věnuje všem aktivitám, které by se daly vykládat jako schvalování trestného činu, pečlivě je prověřuje a zajišťuje důkazy pro případné trestní řízení.

Jeho slova následně potvrdil i policejní prezident Jan Švejdar, který dodal, že žádné projevy souhlasu s terorismem, extremismem nebo podněcováním nenávisti nebude policie tolerovat. 

§ 312e trestního zákoníku

Podpora a propagace terorismu

(1) Kdo veřejně podněcuje ke spáchání teroristického trestného činu, nebo kdo veřejně schvaluje spáchaný teroristický trestný čin nebo pro něj veřejně vychvaluje jeho pachatele, bude potrestán odnětím svobody na dvě léta až deset let.

Policie řešila nenávistné komentáře na internetu už dříve. Například za výroky, které se na podzim 2017 objevily na sociálních sítích pod fotografií žáků první třídy z teplické základní školy, policisté obvinili tři lidi. Do třídy chodily převážně romské, vietnamské a arabské děti. Diskutující v komentářích k fotce třídy navrhovali poslat prvňáčky do plynu nebo do třídy hodit granát. 

Policejní prezident Švejdar minulý týden připomněl, že kriminalita v kyberprostoru každým rokem roste. Zatímco v roce 2011 zaznamenali kriminalisté 1500 trestných činů spáchaných prostřednictvím internetu, loni už jich bylo téměř 7000. Největší meziroční nárůst byl registrován v oblasti mravnostních trestných činů. 

„V oblasti násilných a nenávistných projevů byly evidovány různé formy extrémních projevů na sociálních sítích, komunikačních platformách nebo na diskusních chatech zpravodajských serverů. Přibývá i tzv. hoaxů, tedy poplašných zpráv, které bývají spojeny i s phishingovými útoky,“ uvedla policie na webu

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Minus šest tisíc učitelů. Absolventi vysokých škol volná místa nezaplní

Ilustrační snímek

Školství čeká v příštích letech vlna odchodů do důchodu, učitelů je každým rokem méně. Už nyní jich chybí na školách...

Příští týden bude počasí jako na houpačce: v pondělí 26 stupňů, ve středu 16

Ilustrační snímek

V následující čtyřech týdnech začnou teploty pozvolna stoupat. Budou se však pohybovat na průměru obvyklém pro dané...

Šichta silničářů začíná o hodinu a půl později, než by mohla. A kdy končí

Ilustrační snímek

Na českých dálnicích probíhají rekordní opravy. Jak taková práce dělníků vypadá? Redakce MF DNES nyní měsíc sledovala...

Najdete na iDNES.cz