Romský pianista dobývá svět. I jako znevýhodnění můžete dojít daleko, říká

  12:31aktualizováno  12:31
Tomáš Kačo pochází z Nového Jičína, kde žil i se svou rodinou v jedné místnosti romského ghetta. Nyní je celosvětově úspěšným pianistou. Absolvoval prestižní Berklee College of Music v Bostonu a zahrál si i v newyorské Carnegie Hall. „Vzdělání je jediná cesta, jak si vydobýt respekt u gadžů,“ říká virtuos.

Pianista Tomáš Kačo se svou profesorkou Noemi Zárubovou | foto:  Michal Šula, MAFRA

Takhle nějak si člověk představuje americký sen. Tomáš Kačo z Nového Jičína má jedenáct sourozenců a pamatuje časy, kdy se s nezaměstnaným otcem a věčně těhotnou matkou tísnili v jediné místnosti romského ghetta. Dnes je z něj veleúspěšný pianista, absolvent prestižní Berklee College of Music v Bostonu. Hraje, skládá a učí v Los Angeles. 

„Můj otec byl obyčejný Romák, ale svým dětem chtěl dát vzdělání. Hudebně nadané jsou všechny, ti dospělí mají střední školu, ale já, v pořadí potomků číslo čtyři, jsem jeho zatím nejúspěšnější projekt. Když mi bylo jako vám teď, měl jsem sen a šel jsem za ním,“ vyprávěl Kačo o své cestě za uměleckou slávou na besedě s dětmi a mladými lidmi z vyloučených lokalit.

Sjeli se za ním do Prahy, na Hudební fakultu Akademie múzických umění. Právě odtud odcházel do Ameriky. Život v USA posluchače zajímá a mladý virtuos se ochotně rozpovídá. „V Americe není všechno super. První měsíce jsem trpěl. Stýskalo se mi, nechutnalo mi jídlo a taky je tam hodně draho. Půlroční školné přijde zhruba na půl milionu našich korun a já tam studoval dva roky. To nepočítám výdaje na živobytí. A vždycky mi pomohli gadžové.“

Peníze využívají na doučování i dopravu, šedesát Romů dostalo stipendium

Na mysli má hlavně profesorku HAMU Noemi Zárubovou, která ho propojila s nadacemi a sponzory. Tomáš Kačo začínal v pěti letech romskými písničkami na rozvrzaném klavíru od strýce. „Táta mi rtěnkou označil klávesu a dál už jsem si musel poradit sám,“ vypráví.

Zprvu u klavíru seděl z donucení, dělal karate, hrál fotbal, ale hudba ho nakonec chytla. Přestože do jedenácti let neznal noty a doma mu nikdo nevěřil, prosadil si studium na konzervatoři v Ostravě.

Z Ostravy do Hollywoodu

„Nejtěžší bylo vymanit se z rodiny, naši mě z domu nechtěli pustit. Báli se, že v Ostravě zvlčím a chytnu se třeba drog. Možná i trochu natruc jsem si umanul, že to zkusím.“

Z konzervatoře už vedla přímá cesta na pražskou HAMU a odtud na zmíněnou špičkovou školu v americkém Bostonu. Absolvoval ji za dva roky s červeným diplomem, poté natáčel v hollywoodských studiích a teď už rok působí v Los Angeles.

Když dostane otázku na výdělek, pianista zdůrazní, že peníze nikdy nebyly jeho cílem. Chce dle svých slov měnit svět – hudbou bojovat proti rasismu a inspirovat ostatní Romy. Od kohokoliv jiného by to znělo jako otřepaná fráze.

„Na Berklee College jsou studenti z osmdesáti zemí a nikdo neřeší barvu pleti,“ líčí.

Co Tomáši Kačovi pomohlo k úspěchu?

Odpovídá, že skromnost, věčná nespokojenost se sebou samým a soutěživost. Ambice mu prý nikdy nechyběly. „Vzdělání je jediná cesta, jak si vydobýt respekt u gadžů. I když jste znevýhodněni prostředím nebo původem, můžete dojít daleko,“ konstatuje.

Zřejmě v Přerově zůstanu. Čeští Romové by mi chyběli, říká fotografka

Důkazem jeho slov třeba může být, že když se ho v roce 2014 v Paříži u přijímacích zkoušek na americkou školu zeptali, kde se vidí za deset let, překvapil smělou odpovědí: 

„V bílém obleku u křídla ve vyprodané Carnegie Hall v New Yorku.“ V místech, kde se touží předvést řada světových umělců, si Tomáš zahrál přitom už letos v únoru. Jen s tím bílým oblekem se netrefil. „Nakonec jsem vystoupil v černé klasice,“ pokračuje ve vyprávění.

My home

Mluví k středoškolákům, které při studiu podporuje ve spolupráci s Člověkem v tísni nadace Albatros. „Přivezli jsme ale i mladší děti, kteří na střední školu teprve pomýšlejí. Ze Sokolova, Karlových Varů, Rokycan i z Moravy,“ vysvětluje Rut Veselá z Člověka v tísni, který setkání ve spolupráci s HAMU zorganizoval.

Po skončení je Tomáš v obležení. Mladí se s ním nadšeně fotí, každý mu chce stisknout ruku. „Vždycky se mi na něm líbilo, jak je pozitivní,“ komentuje dění profesorka Zárubová.

V úterý se virtuos představil posluchačům na vyprodaném koncertě v Anežském klášteře. Součástí dvou vystoupení je i křest debutového alba My home. U příležitosti stoletého výročí republiky v něm symbolicky figuruje i lidová píseň Ach synku, synku.

„Česko zůstává mým domovem a chtěl bych se sem z Ameriky vždycky alespoň na půl roku vracet,“ dodává Kačo.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Aby ženy i ve vězení zůstaly matkami. Pomoci jim má zvláštní program

Pro ženy je odloučení od potomků mnohem větší utrpení než pro muže, své o tom vědí trestankyně z ženské věznice v...

S trestním oznámením na aktéry OKD Zaorálek nesouhlasí. Chce věc přezkoumat

Ministr kultury Lubomír Zaorálek nesouhlasí s podáním trestních oznámení na aktéry sporné privatizace těžební...

Premium

Soudkyně omylem pustila obviněného z vraždy. Policie se obává, co udělá

Stačilo propásnout termín a muž, který vytáhl na partnerku nůž, mohl opustit vazbu. Vasil Z. zaútočil v hádce na...

První transport židů před 80 lety viděl i Eichmann, vlak vyjel z Ostravy

Byli bohatí a vzdělaní. Židé z Ostravska v prvních transportech neměli být, ale pak si nacisté uvědomili, kolik majetku...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz