Tollner už není a nebude poslancem

  15:12aktualizováno  15:12
Lidovecký poslanec Pavel Tollner se vzdal poslaneckého mandátu. Poslanci jej totiž zvolili za člena dozorčí rady České konsolidační agentury. Pavel Tollner už není ani na kandidátce Čtyřkoalice v příštích volbách do sněmovny. Tollner je znám svým odporem vůči homosexuálům. Jeho nástupcem bude ředitel střední školy Pavel Plánička z České Lípy.

Poslanci v dozorčí radě České konsolidační agentury, nástupce Konsolidační banky, v níž stát hromadí špatné úvěry bank z minulých let a provádí přes ni revitalizační program, na sebe upozornili poté, co si začátkem září schválili vysoké odměny. Dosahovat měly až sto tisíc korun vedle poslaneckých platů. Po kritice se rozhodli si odměny snížit.

Sněmovna však na své říjnové schůzi přijala zákon o střetu zájmů, který poslancům znemožňuje pobírat odměny za členství ve státních nebo polostátních firmách.

"Vzdal jsem se mandátu, protože si myslím, že to přispěje určitému klidu ve čtyřkoalici," řekl Tollner. Z politiky definitivně neodchází, protože hodlá pracovat jako poradce nebo asistent svých stranických kolegů.¨

"Nevylučuji také, že se do vyšší politiky vrátím. Chtěl bych zhodnotit letité zkušenosti a pracovat v evropských strukturách," řekl Tollner, který v tomto volebním období pracoval ve sněmovním zahraničním a petičním výboru.

Jeho nástupcem se stane pětačtyřicetiletý Pavel Plánička z České Lípy. Plánička je ředitelem místní Integrované střední školy technických řemesel a je předsedou lidovců v Libereckém kraji.

Do sněmovny kandidoval na druhém místě jejich kandidátky v dřívějším Severočeském kraji. Plánička by se mohl mandátu ujmout ještě odpoledne. Nyní je na cestě z České Lípy do sněmovny.

Pavel Tollner, 52 let, v parlamentu je od roku 1990
   Nejprve byl poslancem České národní rady, od června do prosince 1992 byl jejím místopředsedou. Poté byl místopředsedou Poslanecké sněmovny, a to až do října roku 1995. Do téhož roku byl členem Křesťanskodemokratické strany (KDS), poté přestoupil do KDU-ČSL.
   Pracoval v zahraničním a petičním výboru. V letech 1993 až 1996 byl předsedou vyšetřovací komise sněmovny pro objasnění některých represivních akcí komunistického režimu.
   Tollner předloni vzbudil velkou nevoli svými výroky na adresu homosexuálů. V březnu 1999 ve sněmovně při projednávání zákona o soužití homosexuálních párů řekl, že mediální kampaň k zákonu "vyúsťuje v nepřijatelnou apoteózu jednání homosexuálního, bisexuálního a jiných zvráceností". "Chtěl jsem říci prasečin, ale rozmluvili mi to," dodal.
   Letos v září Tollner oznámil, že v  adcházejících volbách už nehodlá do sněmovny znovu kandidovat.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Čeští egyptologové odkryli neznámé části obrovské hrobky Staré říše

Pohled na okénko vedoucí do místnosti se sochou hodnostáře Tije a výzdobu zdi...

Podle mnohých je to nejkrásnější z objevených hrobek z doby egyptské Staré říše. Unikátní je díky velikosti,...

Škola ve Sládkovičově prověří, zda Haškovi titul JUDr. udělila oprávněně

Bývalý hejtman Michal Hašek na akci platformy Zachraňme ČSSD

Slovenská soukromá vysoká škola ze Sládkovičova, kde exhejtman Michal Hašek získal titul JUDr., překontroluje úroveň...

Ministr Petříček si počíná v rozporu se zájmy země, tvrdí komunisté

Vedení KSČM informuje o tom, že se strana rozhodla podpořit menšinovou vládu...

Vedení KSČM vyhodnocovalo dosavadní toleranci menšinové vládě Andreje Babiše a usiluje o změny. „KSČM hodnotí dosavadní...

Najdete na iDNES.cz