To má Dienstbier tak velký byt? Chovanec odmítl přijetí 15 tisíc uprchlíků

  15:37aktualizováno  16:22
Je to nesmysl, netuším, kde to vzal, odmítl ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD vyjádření ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera, že by Česko i bez kvót mohlo přijmout sedm až patnáct tisíc uprchlíků. „Osobní iniciativa pana kolegy. Jen jsem nevěděl, že má tak velký byt,“ uvedl pro iDNES.cz Chovanec. Podle šéfů vládních stran jde teď o systém, ne o číslo.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Na dotaz, zda to nemůže podrážet jeho vyjednávací pozici s ministry vnitra zemí Evropské unie, kdy Česko hájí pozici, že s povinným kvótami nesouhlasí, Chovanec odvětil: „A otřást důvěrou lidí, že máme nějaký plán B, který vážně neexistuje. Neexistují především ty tisíce migrantů, kteří chtějí do ČR a za nohu tady vážně nikoho držet nebudeme. Máte pravdu, bohužel.“

Sobotka: Teď jde o trvalý přerozdělovací mechanismus

„Spor není o to, zda budeme solidárni a postaráme se o několik tisíc uprchlíků. To nepochybně, stejně jako třeba během balkánské války, naše republika zvládne. Jde o něco jiného, zda se v Evropě vytvoří trvalý přerozdělovací mechanismus, kterým bude Evropská komise migranty automaticky posílat do jednotlivých zemí, bez toho, aby do toho jejich vlády mohly v budoucnu jakkoliv zasahovat. Takový systém odmítáme, stát by měl mít podle našeho názoru i nadále kontrolu nad bezpečnostními, sociálními i ekonomickými aspekty migrace. Chceme a budeme pomáhat, ale na dobrovolném základě našeho vlastního rozhodnuti,“ komentoval Dienstbierovo vyjádření pro iDNES.cz premiér Bohuslav Sobotka.

Vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš označil Dienstbierovo číslo za „vycucané z prstu“ a z Dienstbiera si utahoval i šéf lidovců Pavel Bělobrádek. „Já jsem rád, že ministr pro lidská práva konečně po mnoha měsících uprchlické krize k tomu měl tiskovou konferenci, to oceňuji,“ řekl předseda KDU-ČSL. Na dotaz, zda Dienstbier svými slovy oslabil vyjednávací pozici české vlády, odvětil: „Těžko říct.“ Jaký má na to osobní názor, komentovat nechtěl.

„Jsme ochotni bez kvót být solidární a přijmout uprchlíky. Na druhou stranu bavit se teď o počtech je sekundární. My upřednostňujeme to, že než se budeme bavit o nějaké redistribuci, tak se pojďme bavit, jak zabezpečíme schengenský prostor, jak budeme odrazovat uprchlíky, aby vůbec chodili do Evropy, od toho, aby se dávali na pochod, jak stabilizovat země, ze kterých odcházejí, jak stabilizovat země, které jsou zasaženy válečným konfliktem a jak postupovat u zemí, ze kterých přicházejí ekonomičtí imigranti, protože ty potřebujeme vracet zpátky,“ uvedl Bělobrádek.

Babiš: V Evropě není systém, ale chaos

Babiš řekl, že Češi byli vždy solidární. „Tady nejde o to množství, jde o ten systém. V Evropě není systém, ale chaos, tady bloudí tisíce uprchlíků a my chceme, aby se nejprve udělal pořádek. Aby se uzavřela vnější schengenská hranice, aby se začalo efektivně bojovat proti pašerákům. Je potřeba nejprve udělat nějaký systém, pravidla a my samozřejmě budeme vstřícní, náš národ se postará o ty uprchlíky, ale je potřebná nějaká postupnost těch rozhodnutí,“ řekl iDNES.cz šéf hnutí ANO a ministr financí Babiš. Důležité je, aby byl svolán summit za účasti předsedů vlád jednotlivých zemí Evropské unie.

Dienstbiera kritizuje i předseda opoziční ODS Petr Fiala. „Vzhledem k tomu, že se jedná o ministra vlády Bohuslava Sobotky, vyzývám premiéra, aby otevřeně řekl, jaký počet uprchlíků se Česká republika chystá přijmout, jakým způsobem a odkud je bude vybírat, a jak bude s nimi následně probíhat azylové řízení. Nezodpovězenou otázkou taktéž zůstává, kde chce pan Dienstbier tisícovky uprchlíků umístit, když současná kapacita azylových center je omezená. U takto důležitého tématu bych očekával jednotný postup vlády, nikoli individuální a rozporuplná vyjádření jednotlivých ministrů,“ uvedl.

Dienstbier: Můžeme přijmout násobné množství uprchlíků

O čem Dienstbier ve středu mluvil? O tom, že přijetí asi čtyř tisíc lidí, o kterých se mluvilo v souvislosti s kvótami, není podle něj problém. Česko by podle Dienstbiera zvládlo i několikanásobné množství. Česká vláda kvóty na přerozdělení uprchlíků odmítá, volá například po důsledné ostraze vnější schengenské hranice.

„Byli bychom schopni přijmout i násobné množství, sedm až patnáct tisíc lidí. Česká republika i při různých migračních vlnách v minulosti takové množství uprchlíků bez problémů přijala,“ řekl Dienstbier. Připomněl, že české firmy jsou schopny nabídnout pracovní místa až pěti tisícům migrantů ze Sýrie, což v pondělí prohlásil Svaz průmyslu a obchodu (více zde).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Gama nůž se dostane i tam, kam chirurg ne. Odoperoval už 20 tisíc pacientů

Dagmar a Marcela přežily rakovinu díky gama noži.

I přes slovo „nůž“ v názvu, s ostrou čepelí nemá dvacet tun těžký přístroj mnoho společného. Leksellův gama nůž umí...

Najdete na iDNES.cz