Tlustý zaplatil statisíce za inzerát proti ČSSD

  10:24aktualizováno  19:01
Střety mezi nynějším a bývalým ministrem financí dostaly nový "náboj". V pátečních novinách se objevil inzerát ministerstva, které obviňuje minulou vládu z úmyslného zkreslování informací o dluhu státní pokladny. Podle sociálních demokratů ODS inzerátem zneužívá peníze státu na svou propagaci.

Souboj mezi ministrem za ODS Vlastimilem Tlustým a jeho předchůdcem Bohuslavem Sobotkou je o to závažnější, že jde o státní pokladnu, a tím i o peníze každého z obyvatel Česka.

"Ministerstvo financí cítí povinnost pravdivě informovat občany o stavu veřejných financí a přípravě státního rozpočtu na rok 2007," začíná inzerát, nadepsaný titulkem: "Informace pro občany ČR o stavu veřejných financí."

Jádrem textu je pasáž, v níž ministerstvo - přesněji řečeno Tlustý - tvrdí: "Po šesti týdnech od voleb navrhla vláda Jiřího Paroubka státní rozpočet, který byl v rozporu se schválenými rozpočtovými pravidly. Návrh pro rok 2007 tedy nevycházel z platných zákonů České republiky. Jedná se o úmyslné zkreslení možného deficitu státních financí."

Konkrétně jde o to, že podle Tlustého věděla Paroubkova vláda o deficitu státního rozpočtu 173 miliard korun. Přesto nakonec připravovala rozpočet, který "naoko" počítal se sumou pod sto miliard.

Inzeráty stály přes 800 tisíc
Ministr Tlustý při zadávání inzerátu rozhodně nemínil šetřit místem ani penězi, inzerát je totiž celostránkový a vyšel ve více denících. "Celková částka byla 816 090 korun," řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva Petra Krainová.

Tyto peníze prý byly vyčleněny z rozpočtu kabinetu ministra financí na letošní rok a budou nahrazeny "v plné výši úsporami, které budou navrženy na základě auditu hospodaření ministerstva".

V tiskové zprávě, kterou ministerstvo vydalo, Tlustý tvrdí, že mu jde o to, aby jeho úřad poskytl lidem pravdivé a nezkreslené informace.

"Na základě auditu státního rozpočtu jsme zjistili, že jeho návrh nebyl vládou Jiřího Paroubka sestaven v souladu se závaznými rozpočtovými pravidly a zejména v oblasti výdajů nerespektoval rámce, které si vláda sama stanovila," říká Tlustý.

"V dnešní situaci, kdy jsme i z pohledu zahraničí kvůli situaci v Maďarsku vnímáni jako nestabilní region, může podobný kritický stav veřejných rozpočtů přinést dalekosáhlé důsledky. O tomto riziku by občané měli vědět. A také by měli vědět, že je nezbytné přistoupit k opravdovým reformám, na nichž se budou podílet všechny politické strany," dodává.

Socialisté tvrdí, že Tlustý lže
Strana Jiřího Paroubka vydala hned v pátek ráno prohlášení, podle kterého ČSSD "odmítá obvinění z jakéhosi zkreslování, či zatajování situace o vývoji veřejných rozpočtů, žádný z rozpočtových údajů uváděných ministerstvem nebyl za vlády ČSSD zkreslován či upravován." Zároveň ČSSD opakuje, že je proti škrtům v sociální oblasti.

Podle ČSSD má zadaný inzerát politický podtext, a proto neměl být placen ze státních peněz. "Obsah inzerce hrubě zkresluje situaci při přípravě státního rozpočtu na rok 2007 a vytváří vládě alibi pro předložení rozpočtu s nepřijatelně vysokým deficitem," stojí v prohlášení.

V prohlášení, které vydala ČSSD v pátek odpoledne, označují socialisté Tlustého za demagoga a obviňují ho ze zneužití pozice. "Především však považujeme za skandální, že jsou inzeráty, propagující ODS, hrazeny z kapes daňových poplatníků. ... Nejnovější krok ministra Tlustého dokazuje, že pod taktovkou ODS dochází k bezprecedentní politizaci státní zprávy a pokusu plně ji podřídit zájmům této strany v předvolebním boji," uvádí se v prohlášení.

"Je nutné mít stále na paměti, že vláda Mirka Topolánka je v současné chvíli vládou bez důvěry a měla by se proto podobných věcí, jakými je zveřejňování propagandistických předvolebních inzerátů za státní peníze, vyvarovat," končí tisková zpráva ČSSD.

Zastupuje Rusnok ČSSD?
V inzerátu je ještě jedna pasáž, která jistě vzbudí velké polemiky. Mluví se v ní o tom, že Tlustý ustavil odbornou komisi napříč politickým spektrem, která má za úkol "najít cestu ze stávající krize veřejných rozpočtů v krátkodobém i dlouhodobém hledisku".

Jenže informace o celém politickém spektru není přesná, ČSSD a speciálně jejímu šéfovi Jiřímu Paroubkovi velmi záleží na tom, aby jeho strana v komisi žádného zástupce neměla.

Přesto tam jednoho má - svého exministra a stále ještě člena ČSSD Jiřího Rusnoka. Paroubek ovšem neustále opakuje, že Rusnok tam není za jeho stranu, ale za ING Bank, kde pracuje. Pokud by se v komisi prezentoval jako zástupce ČSSD, čekal by ho trest: vyhazov ze strany.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Slunce vystřídá déšť a na horách sníh, projasní se opět až o víkendu

Slunce zapadající nad stále ještě zamrzlým jezerem Chomoutov na Olomoucku. (4....

Slunečné a teplé počasí čtvrtkem prozatím končí. V následujících dvou dnech se zatáhne, většinu území zasáhne déšť, na...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Najdete na iDNES.cz