Tlustý zaplatil statisíce za inzerát proti ČSSD

  10:24aktualizováno  19:01
Střety mezi nynějším a bývalým ministrem financí dostaly nový "náboj". V pátečních novinách se objevil inzerát ministerstva, které obviňuje minulou vládu z úmyslného zkreslování informací o dluhu státní pokladny. Podle sociálních demokratů ODS inzerátem zneužívá peníze státu na svou propagaci.

Souboj mezi ministrem za ODS Vlastimilem Tlustým a jeho předchůdcem Bohuslavem Sobotkou je o to závažnější, že jde o státní pokladnu, a tím i o peníze každého z obyvatel Česka.

"Ministerstvo financí cítí povinnost pravdivě informovat občany o stavu veřejných financí a přípravě státního rozpočtu na rok 2007," začíná inzerát, nadepsaný titulkem: "Informace pro občany ČR o stavu veřejných financí."

Jádrem textu je pasáž, v níž ministerstvo - přesněji řečeno Tlustý - tvrdí: "Po šesti týdnech od voleb navrhla vláda Jiřího Paroubka státní rozpočet, který byl v rozporu se schválenými rozpočtovými pravidly. Návrh pro rok 2007 tedy nevycházel z platných zákonů České republiky. Jedná se o úmyslné zkreslení možného deficitu státních financí."

Konkrétně jde o to, že podle Tlustého věděla Paroubkova vláda o deficitu státního rozpočtu 173 miliard korun. Přesto nakonec připravovala rozpočet, který "naoko" počítal se sumou pod sto miliard.

Inzeráty stály přes 800 tisíc
Ministr Tlustý při zadávání inzerátu rozhodně nemínil šetřit místem ani penězi, inzerát je totiž celostránkový a vyšel ve více denících. "Celková částka byla 816 090 korun," řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva Petra Krainová.

Tyto peníze prý byly vyčleněny z rozpočtu kabinetu ministra financí na letošní rok a budou nahrazeny "v plné výši úsporami, které budou navrženy na základě auditu hospodaření ministerstva".

V tiskové zprávě, kterou ministerstvo vydalo, Tlustý tvrdí, že mu jde o to, aby jeho úřad poskytl lidem pravdivé a nezkreslené informace.

"Na základě auditu státního rozpočtu jsme zjistili, že jeho návrh nebyl vládou Jiřího Paroubka sestaven v souladu se závaznými rozpočtovými pravidly a zejména v oblasti výdajů nerespektoval rámce, které si vláda sama stanovila," říká Tlustý.

"V dnešní situaci, kdy jsme i z pohledu zahraničí kvůli situaci v Maďarsku vnímáni jako nestabilní region, může podobný kritický stav veřejných rozpočtů přinést dalekosáhlé důsledky. O tomto riziku by občané měli vědět. A také by měli vědět, že je nezbytné přistoupit k opravdovým reformám, na nichž se budou podílet všechny politické strany," dodává.

Socialisté tvrdí, že Tlustý lže
Strana Jiřího Paroubka vydala hned v pátek ráno prohlášení, podle kterého ČSSD "odmítá obvinění z jakéhosi zkreslování, či zatajování situace o vývoji veřejných rozpočtů, žádný z rozpočtových údajů uváděných ministerstvem nebyl za vlády ČSSD zkreslován či upravován." Zároveň ČSSD opakuje, že je proti škrtům v sociální oblasti.

Podle ČSSD má zadaný inzerát politický podtext, a proto neměl být placen ze státních peněz. "Obsah inzerce hrubě zkresluje situaci při přípravě státního rozpočtu na rok 2007 a vytváří vládě alibi pro předložení rozpočtu s nepřijatelně vysokým deficitem," stojí v prohlášení.

V prohlášení, které vydala ČSSD v pátek odpoledne, označují socialisté Tlustého za demagoga a obviňují ho ze zneužití pozice. "Především však považujeme za skandální, že jsou inzeráty, propagující ODS, hrazeny z kapes daňových poplatníků. ... Nejnovější krok ministra Tlustého dokazuje, že pod taktovkou ODS dochází k bezprecedentní politizaci státní zprávy a pokusu plně ji podřídit zájmům této strany v předvolebním boji," uvádí se v prohlášení.

"Je nutné mít stále na paměti, že vláda Mirka Topolánka je v současné chvíli vládou bez důvěry a měla by se proto podobných věcí, jakými je zveřejňování propagandistických předvolebních inzerátů za státní peníze, vyvarovat," končí tisková zpráva ČSSD.

Zastupuje Rusnok ČSSD?
V inzerátu je ještě jedna pasáž, která jistě vzbudí velké polemiky. Mluví se v ní o tom, že Tlustý ustavil odbornou komisi napříč politickým spektrem, která má za úkol "najít cestu ze stávající krize veřejných rozpočtů v krátkodobém i dlouhodobém hledisku".

Jenže informace o celém politickém spektru není přesná, ČSSD a speciálně jejímu šéfovi Jiřímu Paroubkovi velmi záleží na tom, aby jeho strana v komisi žádného zástupce neměla.

Přesto tam jednoho má - svého exministra a stále ještě člena ČSSD Jiřího Rusnoka. Paroubek ovšem neustále opakuje, že Rusnok tam není za jeho stranu, ale za ING Bank, kde pracuje. Pokud by se v komisi prezentoval jako zástupce ČSSD, čekal by ho trest: vyhazov ze strany.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Krev oběti si slízal z rukou. Nebezpečný pedofil zůstane v Bohnicích

Obviněný Zdeněk Moré při policejní rekonstrukci 23. června 1989

Sedmdesátiletý pedofilní vrah Zdeněk Moré bude i nadále umístěn v Psychiatrické nemocnici v pražských Bohnicích....

Mám asi v návěsu lidi. Řidič na D1 volal policisty, našli tři migranty

Tři muži se skrývali v nízkém prostoru mezi nákladem dřevních kulatin a...

Dva nelegální migranty z Afghánistánu a jednoho z Indie objevili policisté na dálnici D1 u Jihlavy. Vezli se v malé...

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Další z rubriky

Vražedkyně záhadně otěhotněla ve vazební věznici, teď je na svobodě

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Petra Janáková, která byla pravomocně odsouzena na 30 let za chladnokrevnou vraždu sběratele mincí a dalších několik...

Dycky Most? Chanov dál ničí bída. Jezdili sem jak do zoo, říká obyvatelka

Počet obyvatel mosteckého sídliště Chanov je 1 150, nezaměstnanost 80 procent....

Sláva seriálu opadla, politici sem už nejezdí. A místní žijí dál v úděsném ghettu. „Je to pořád dokolečka. Tohle je...

Hemangiom postihuje každého desátého kojence. Je třeba ho začít léčit včas

ilustrační snímek

Nejčastějším nezhoubným nádorem u dětí je hemangiom, tedy nezhoubný nádor vzniklý z krevních cév. Přestože není...

Najdete na iDNES.cz