Tlustý: ODS bude žádat rekonstrukci vlády

  17:46aktualizováno  17:46
- ODS bude na pátečním jednání s ČSSD požadovat podle předsedy jejího poslaneckého klubu Vlastimila Tlustého rekonstrukci vlády. Bližší informace však nechtěl sdělit. Osobně věří, že sociální demokraté budou požadavky respektovat. Místopřeseda ODS Miroslav Macek i předseda klubu senátorů ODS Mirek Topolánek potvrdili, že jejich strana chce jednat především o stabilizaci poměrů v zemi. Odmítli však konkretizovat zadání, které dostali vyjednávači ODS na pondělním zasedání grémia strany.
Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach na schůzce od ODS očekává snahu o určitý vliv na změny ve vládě a upřesnění opoziční smlouvy.

ODS slibuje překvapení: změnu taktiky

Téměř polovina obyvatel republiky by podle prosincového šetření Institutu pro výzkum veřejného mínění uvítala vytvoření nové vlády. Vytvoření nové vlády by dalo přednost 45 procent dotázaných, naopak zachování současné vlády si přeje 38 procent lidí.

Dvacet procent zastánců nové vlády by využilo při jejím sestavení výsledků posledních voleb, patnáct procent by pak preferovalo předčasné volby a deset by vytvořilo dočasnou tzv. úřednickou vládu.

Z těch, kteří si přejí zachování současné vlády, by 34 procent lidí vyměnilo jen některé ministry a čtyři procenta dotázačných by neměnila v nynější vládě nic.

ODS slibuje na pátek, kdy se mají sejít špičky strany s vedením ČSSD, změnu taktiky, která někoho může překvapit. V pondělí večer o tom čtyři hodiny jednalo grémium ODS, ale jaká novinka domácí politiku čeká a  čím ODS na ČSSD vyrukuje, nikdo z jeho členů neprozradil. "Přijdeme s něčím velmi novým, co možná někoho překvapí," řekl mluvčí strany Lukáš Herold.

Místopředseda ODS Petr Nečas řekl, že ODS má zájem o změnu politického uspořádání v České republice a bude o ní se sociální demokracií jednat. Na druhou stranu šéf ODS Václav Klaus, když hodnotil třetí návrh státního rozpočtu připravený sociálnědemokratickou vládou, prohlásil, že ho trápí nepoučitelnost ČSSD, která tento třetí návrh zpracovala bez předchozí konzultace s ODS. "To, že to ČSSD udělala bez těchto jednání, něco ukazuje o její nepoučitelnosti," řekl Klaus v Českém rozhlase.

Grémium se ztotožnilo s prohlášením šéfa strany Václava Klause, podle něhož ODS již nebude usilovat o vytvoření koalice nekomunistických parlamentních stran, uvedl Herold.

Šéf ODS Václav Klaus prohlásil, že jeho strana už nebude usilovat o takzvanou duhovou koalici všech nekomunistických parlamentních stran. V rozhovoru pro Český rozhlas současně připustil, že jednou z možných variant dalšího vývoje je doplnění opoziční smlouvy s vládní ČSSD.

"Nahlas prohlašuji, že už to znovu nabízet... nebudeme," řekl Klaus. Neuvedl však, jakou jinou variantu bude nyní jeho strana prosazovat.

ODS iniciovala jednání o většinové vládě čtyř parlamentních stran bez KSČM loni na podzim; její návrh však ztroskotal zejména na nesouhlasu lidovců a unionistů. Poslední neúspěšný pokus o vytvoření duhové koalice podle klause ODS učinila po svém prosincovém kongresu v Liberci.

Klaus uvedl, že ODS začíná znovu přemýšlet, jak změnit současné politické uspořádání. Připustil, že si dovede představit "doplněk či dodatek" opoziční smlouvy, kterou ODS podepsala s vládní ČSSD po volbách v roce 1998. "Nezastávám slovo prohloubení
... Dodatek, doplněk, něco takového bych si dovedl představit. I to

Předseda klubu senátorů ODS Mirek Topolánek: "Představa Miloše Zemana, že bude vládnout s touto vládou nadále, je podle mne mylná."

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach se neděsí případnému vypovězení opoziční smlouvy: "Myslím, že to není nic tragického, je to smlouva jako každá jiná. Sociální demokracie byla před smlouvou o politické stabilitě a bude i po ní."

Poslanec Michal Kraus (ČSSD) soudí, že jednání budou směřovat k určitému novému definování fungování smlouvy: "V každém případě mi připadá poněkud nešťastné, že to jednání bude jako už poněkolikáté poté, co vláda dala na stůl čísla státního rozpočtu."
je jedna z variant, které nepochybně přicházejí v dnešních chvílích v úvahu," řekl Klaus.

To, že ODS už nebude nabízet superkoalici, však podle Klause neznamená, že ji jeho strana nepovažuje za nejlepší východisko nynější politické situace.

Šéf ODS přiznal, že ho nezdar superkoalice osobně mrzí. "Přece jen jsme hodně vsadili na supervelkou koalici. A když sázíte na jednoho koně, tak nezkoumáte, co udělat s tím druhým, který bude dobíhat alternativně, když ten si zlomí nohu na první překážce... Konstatuji, že dneska večer začínáme," řekl Klaus.

ODS čeká zřejmě tento pátek takzvané smírčí řízení s ČSSD o dalším osudu opoziční smlouvy, které vyvolali sociální demokraté; původně plánovanými termíny byly úterý či středa. ČSSD před Vánocemi obvinila ODS, že smlouvu porušuje. Klausova strana to
však popírá. "Nebude to žádná selanka," odhadl v úterý průběh jednání s ČSSD Klaus.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Za drahá mobilní data si Češi mohou sami, domnívá se ministryně

Marta Nováková ze Svazu obchodu a cestovního ruchu v pořadu Rozstřel (7. dubna...

Česko patří k evropským zemím s nejdražšími mobilními daty. Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové však za...

V ČR padaly teplotní rekordy, zaznamenala je více než polovina stanic

Zlátnoucí listí kaštanů ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Teplotní rekordy padaly na více než polovině meteorologických stanic v Česku. V Hejnicích na Liberecku naměřili v...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz