Tluchoř obvinil Johna ze zneužití policie, zaskočil tím i Nečase

  12:06aktualizováno  13:11
Šéf poslanců ODS Petr Tluchoř obvinil Věci veřejné, že zneužily policii ke sledování politiků. Ministr vnitra Radek John podle něj věděl o schůzkách Tluchoře s Kristýnou Kočí z VV od policejní ochranky Sněmovny. Šéf ODS Petr Nečas se Johna zastal, policistu nazval "iniciativním blbem".

Petr Tluchoř vyzval prezidenta Klause, aby urychleně přijal návrh na odvolání ministra vnitra Johna. | foto: ČTK

Tluchoř na mimořádné tiskové konferenci připomněl podezření, která jsou spojována s VV - uplácení, sledování politiků, infiltrace byznysu do politiky. 

"Nyní je zde navíc důvodné podezření ze zneužití policie ke sledování ústavních činitelů a nezákonnému omezování jejich svobod a zásahu do výkonu jejich pravomocí," uvedl šéf poslanců ODS.

Co stálo v e-mailu pro Johna?

Mám rád spravedlnost a objektivnost. Už delší dobu před vypuknutím afér se vaše Kočí scházela s Tluchořem do večerních hodin v kanceláři v Poslanecké sněmovně, kde pracuji jako ne dobře placený policista. Nejdřív jsme Kočí s Tluchořem považovali za milenecký pár, ale až po informacích z internetu a z Otázek Václava Moravce vidím jiný obraz těchto schůzek, přečetl John v ČT e-mail. 

"Radek John se 14. dubna vyjádřil v médiích, že byl prostřednictvím e-mailu informován o mých schůzkách s Kristýnou Kočí, které se konaly na půdě Poslanecké sněmovny. Tyto prostory hlídá ochranná služba Policie ČR," připomněl Tluchoř.

John podle něj den předtím na koaličním jednání řekl, že tyto informace získal od policisty.

Radek John se proti nařčení Tluchoře důrazně ohradil. Slova o zneužívání vnitra považuje za nehoráznou lež, řekl v České televizi.

John v ČT nepopřel, že se o Tluchořovi a Kočí dozvěděl od člena policejní ochranky. Uvedl ale, že tyto informace sám nesháněl, ale policista mu je sám od sebe poslal e-mailem coby "pobouřený občan". "Bylo by nutné vypíchnout Johnovi oči, aby nemohl číst maily. Nikoho jsem neúkoloval. Co mám dělat, mám přestat číst maily od občanů?" zlobil se šéf VV.

Premiér se zastal Johna, e-mail označil za akci iniciativního blba

Tluchoř vyzval státní zastupitelství a policii, aby v této věci konaly. "Věřím, že žijeme ve fungujícím právním státě a že není nutné, aby se ústavní činitelé trumfovali tím, kdo podá víc trestních oznámení," uvedl Tluchoř, podle nějž mohl být spáchán trestný čin neoprávněné nakládání s osobními údaji, porušení tajemství dopravovaných zpráv nebo zneužití pravomoci úřední osoby.

Premiér Petr Nečas na jiné tiskové konferenci připustil, že ho Tluchořův narychlo svolaný brífink překvapil. Johna na rozdíl od stranického kolegy ze zneužívání policie nepodezírá. Podle premiéra se jedná o "akci jednoho iniciativního blba z ochranky". Nečas zdůraznil, že by ochranka měla být poučena o tom, že ústavní činitele má hlídat, ne šmírovat.

Že by vnitro zneužívalo policii, rezolutně odmítl i policejní prezident Petr Lessy. Přesto musí být případ prošetřen, uvedl.

John připomněl, že podobně jako on se o schůzkách Tluchoře a Kočí dozvěděla i Kateřina Klasnová, místopředsedkyně Sněmovny za Věci veřejné. Informace dostala od servírky v podniku, kde se oba politici setkali.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Podvodníci měli vylákat od stovek lidí 280 milionů, stíhá je policie

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) začali stíhat dvojici údajných podvodníků, kteří podle...

Premium

Češi říkají brexitu ne. Odchod Britů z EU nás poškodí, myslí si

Zítra se v Bruselu koná summit, který by měl dát konečně odpověď na to, zda Velká Británie vystoupí 31. října z...

Poslanci odsoudili tureckou invazi v Sýrii jako porušení mezinárodního práva

Poslanecká sněmovna v úterý odsoudila tureckou invazi do Sýrie jako porušení mezinárodního práva. Premiér Andrej Babiš...

David Rath žaluje svého bratra. Vadí mu výroky, že krade a podvádí

Pravomocně odsouzený bývalý hejtman David Rath podal žalobu na svého bratra Michala. Od sourozence žádá omluvu za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz