Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. dubna 2023 Hugo

Nahlédněte do tkáňové banky. Místa, kde buňky žijí déle než člověk sám

  10:40aktualizováno  27. března 12:18
Řada pacientů potřebuje rekonstrukci křížového vazu v koleni, nebo reoperaci totální endoprotézy kyčelního kloubu. K oběma zákrokům jsou potřeba štěpy či kostní hmota pro upevnění implantátu. Oba druhy tkání spolu s řadou dalších si lékaři objednávají ze specializovaných zařízení. Jedno takové redakce iDNES.cz navštívila. Nahlédněte s námi do tkáňové banky ve Fakultní nemocnici Hradec Králové.

Tkáňová banka v královéhradecké nemocnici je součástí budovy Porodnické a gynekologické kliniky. Funguje ale jako samostatné středisko a zvenčí ho prozrazuje pouze bílý cisternový zásobník na chemické látky. „Je v něm deset tun tekutého dusíku, což je zásoba, která nám vydrží zhruba na měsíc,“ vysvětluje vedoucí tohoto pracoviště Pavel Měřička.

Zavedl náš štáb do nevelkého kryokonzervačního skladu, kde jsou podél stěn vyskládané řada mrazicích zařízení a nádob. Ty zmíněný tekutý dusík využívají jako chladicí médium. Na jedné straně jsou v menších nádobách spermie a další buňky, naproti nim jsou mrazáky, kde se uchovávají tkáně jako vazivové štěpy nebo části kostí. U vstupu je několik karanténních lednic, kde čekají čerstvé vzorky na výsledky laboratorních testů.

Oproti běžným mrazákům se zde pracuje s velmi nízkými teplotami od -85 do -197 °C, a tak se na místní pracovníky pokaždé vyvalí oblaka chladné páry, když otevřou některé ze dveří, aby nám ukázali zamrazené vzorky.

Dusík se neustále odpařuje do okolí, a tak jeho koncentraci neustále sledují čidla napojená na sousední velín. Monitoring vyhodnocuje počítač s jedinou obrazovkou, na níž se hrozící nebezpečí pozná velmi snadno - při zeleném smajlíkovi je vše v pořádku, ostatní barvy značí problém. V takovém případě musí personál opustit sklad. Dýchatelnou atmosféru zajišťuje výkonná vzduchotechnika.

Tkáně se odebírají se souhlasem pacienta

Pacienti se do prostor skladu nedostanou. Jeho služby ale mohou využít, pokud podstupují nějakou operaci a je nutné jim odebrat některou část těla. Ta se v případě souhlasu uchová a později se může využít v rámci takzvané autologní transplantace, kdy je pacient sám sobě dárcem, anebo alogenní transplantace, kdy tkáň pochází od cizího člověka. Příkladů je několik.

„Podstoupí-li pacient totální endoprotézu - náhradu kyčelního kloubu - je původní hlavice kosti stehenní, která se odejme, použitelná k transplantaci jako kostní tkáň v rozemleté formě. Se souhlasem dárce ji můžeme použít, obvykle u reoperací totálních endoprotéz kyčelního kloubu. Je to taková vzájemná solidarita pacientů,“ vysvětluje Měřička, zatímco si navléká mrazuodolné rukavice, aby mohl vybrat vzorek na ukázku. Vzápětí otevírá dveře jednoho z mrazáků a zanoří ruce do výparů z tekutého dusíku.

„Jsou tady například lebeční kosti, které se odejmou v rámci odlehčující kraniektomie po těžkých úrazech hlavy a mozku. Implantují se poté, co je pacient za několik měsíců případně i let vyléčen,“ dodává Měřička s kusem zabalené zadní části lebky v ruce.

„Pak zde máme krvetvorné buňky, které slouží k léčbě některých zhoubných onemocnění krvetvorby. Je možné je znovu aplikovat stejnému pacientovi po útočné cytostatické léčbě (chemoterapie, pozn. red.). Člověk pak může během dvou nebo tří týdnů opustit nemocnici,“ dodává lékař. Vzhledem k citlivosti buněk nám však lékař vaky s krví a kostní dření neukázal.

Transplantační novela

Pozvání tkáňového střediska redakce iDNES.cz přijala v souvislosti s novelou transplantačního zákona, kterou v uplynulém týdnu podepsal prezident Miloš Zeman.

Předloha by měla v souladu s Evropskou unií sjednotit pravidla ohledně získávání a nakládání s lidskými buňkami a tkáněmi a měla by ztížit nelegální praktiky a obchod s orgány, protože zajistí sledovatelnost tkání a buněk od příjemce k dárci a naopak.

Pro tkáňovou ústřednu v Hradci Králové bude znamenat jen mírné ztížení administrativy. Všechny uložené lidské tkáně a buňky dostanou unikátní asi čtyřicetimístný kód, který měl doposud délku pouze 15 znaků.

Tkáňová banka využívá na uchovávání darovaných částí lidského těla dva způsoby. Technologie založená na kapalném dusíku (-196 °C) slouží ke zmrazování výše zmíněných krvetvorných buněk či lymfocytů. Aby přežily takto nízké teploty, jsou naložené v kryoprotektivním roztoku. Pro uchovávání kostních tkání pak slouží nízkoteplotní zařízení pracující při -85 °C. V mrazicích boxech jsou uložené v odolných plastových obalech.

Příprava tkání a buněk probíhá v oddělené části střediska, kde panuje absolutně sterilní prostředí a lékaři nás tam proto nepozvali. Laboranti zde vzorky očišťují a připravují na zmrazení. Samozřejmostí je testování na různé infekční choroby.

Buňky v dusíku vydrží déle než lidský život

Podle Měřičky lze v dusíkových teplotách uchovat buňky déle, než trvá lidský život. Reálně se tu vzorky tak dlouho neskladují. „Nejdelší interval mezi odběrem a autologní transplantací (dárce je samotný pacient, pozn. red.) je 14 let. Máme zde transplantabilní buňky, u nichž máme ověřenou životnost kolem 20 let,“ dodal.

Vzorky se do střediska v Hradci Králové dostávají od živých nebo od mrtvých pacientů. Dalším způsobem je dárcovství, kdy si pacient sám pro sebe nechá uchovat buňky či tkáně na pozdější využití. Obecně má banka dárců spíše méně, než by potřebovala.

Pokud je při nějaké operaci potřeba kostní tkáň, krevní buňky nebo dokonce náhradní tepna, obrací se lékaři právě na některou ze tkáňových bank. Ta v Hradci Králové nezásobuje pouze zdejší nemocnici. Ve spolupráci se záchrannou službou rozváží vzorky po celé České republice. Mezi hlavní odběratele patří v Praze Všeobecná fakultní nemocnice nebo Nemocnice Na Homolce a v Brně pak Fakultní nemocnice U sv. Anny.

Ač je existence tkáňových bank, kterých Státní ústav pro kontrolu léčiv eviduje 88, pro potřeby medicíny velmi užitečná, doktor Měřička vyjádřil na závěr našeho setkání možná překvapivé, ale logické přání. „Každému říkám, že mu nepřeji, aby potřeboval naší péči,“ uzavřel ukázku netradičního pracoviště.

Registrace transplantační turistiky

„Mohlo by se zdát, že přidělení jednotného evropského kódu je jen administrativní záležitostí. Ale tím, že tento postup zajistí sledovatelnost tkání a buněk od příjemce k dárci a naopak, se dá krom lepší ochrany zdraví příjemců zároveň ztížit nebo zamezit nelegálnímu obchodu s buňkami a tkáněmi, při němž jsou bohužel někde zneužíváni i zajatci nebo vězni svědomí," reagoval na přijetí zákona senátor a člen zdravotní komise Senátu Jaroslav Malý. Podle něj by se v budoucnu mohla zavést také povinná registrace transplantační turistiky na národní úrovni.

  • Nejčtenější

Děti sem nevpustím, to raději zavřu, říká hospodský, který jim zakázal vstup

Igor Salomon je majitelem hospody Stodola na pražských Hájích. Byl jedním z prvních, kdo omezil vstup do hospody dětem,...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Každé dítě nevpustíme. Bistro svými přísnými podmínkami dráždí rodiče

Pražské bistro Marthy´s Kitchen se odhodlalo k bezprecedentnímu kroku a na svých stránkách zveřejnilo sedmero pravidel...

Pohřbil nás, liliput. Uniklý rozhovor odhaluje nadávky ruské elity na Putina

Vlivný moskevský hudební producent Josif Prigožin si v uniklém rozhovoru spolu s ruským miliardářem a bývalým poslancem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusko hlásí první sestřel GLSDB, Reznikov děkoval z challengeru za tanky

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov z britského tanku Challenger poděkoval Británii za dodávky těchto bojových...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Měli by znát názory měst, stěžují si primátoři a starostové na rušení pošt

Česká pošta v pátek zveřejnila seznam 300 poboček, které zruší k polovině roku. V Praze jich ubude 35, v Ostravě 19 a...

Založte stávkové výbory kvůli platům, žádají odboráři pracovníky škol

Školské odbory osloví pracovníky škol, aby zakládali stávkové výbory. V pátek o tom rozhodlo předsednictvo...

Důchody porostou, ale i neporostou dál s inflací, sdělil Jurečka odborům

Pravidelné valorizace důchodů by dál měly plně zohledňovat inflaci. Novinářům to dnes po jednání s odboráři o změnách...

Obrana chce nakoupit kritizovaná útočná vozidla násobně dráž než Britové

Ministerstvo obrany pod vedením Jany Černochové hodlá pořídit nová lehká útočná vozidla Supacat pro 601. skupinu...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...