Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 29. ledna 2022 Zdislava

Válkovi bude proti epidemii radit nový tým, vede ho vakcinolog Chlíbek

  13:55aktualizováno  15:34
Ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi bude se zvládáním epidemie radit nový tým. Představil jej ve čtvrtek na tiskové konferenci. Národní institut pro zvládání pandemie (NIZP), jak se tým jmenuje, vede epidemiolog a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Sestává z pěti sekcí.

„Česká lékařská společnost (ČLS JEP) je slovutnou lékařskou organizací nejen v České republice, ale i ve světě. Proto jsme s profesorem Chlíbkem a předsedou organizace (Štěpánem) Svačinou oslovili odborné společnosti a postupně začal vznikat tento tým, který má dnes už několik sekcí,“ uvedl Válek.

Tým má podle něj vymýšlet pravidla, medicínská kritéria, komunikovat se zahraničím a hledat cesty, jak dál. „Je mu k dispozici tento barák (ministerstvo zdravotnictví, pozn. red.) a zaměstnanci, ÚZIS (Ústav zdravotnických informací a statistiky, pozn. red.), všechna jeho data a jeho zaměstnanci,“ řekl Válek.

S týmem spolupracuje i armádní tým pod vedením plukovníka Petra Šnajdárka. „Boj s covidem není problém čistě medicínský, je to problém etický, celospolečenský, socioekonomický,“ řekl Válek.

Denní přírůstky nakažených podle stupně očkování

Celkem tým tvoří pět skupin – skupina analytická, kterou vede Lenka Přibylová z Masarykovy univerzity, skupina epidemiologie a prevence onemocnění covid-19 pod vedením Rastislava Maďara, odborná pracovní skupina léčby a kliniky onemocnění covid-19, kterou vede primář z Ústí nad Labem Pavel Dlouhý, skupina laboratorní diagnostiky podle vedením Pavla Dřevínka a skupina imunologická a vakcinologická, kterou vede Chlíbek. Celkem jej tvoří 33 členů.

NIZP Válek označil za „český Kochův institut“ a poděkoval celé společnosti za spolupráci. Chce prý, aby bylo jasné, že jej nevede politik. „A to jsou věci, kterými se lišíme od jiných týmů,“ řekl.

Vedle tohoto týmu nově paralelně funguje ještě socio-ekonomická skupina, která má řešit dopady na společnost. Válek se s ní má scházet jednou týdně.

Přírůstek nakažených s covid-19 za poslední týden

Svačina uvedl, že ČLS JEP je velká organizace, nemůže proto garantovat, že někdo z ní řekne do médií nevědecké informace. „Bylo řečeno, že se jedná i o problematiku výzkumu. V loňském roce se nám podařilo vypsat soutěž, v současné dob hodnotíme projektové návrhy. Cílem je prozkoumat dopady epidemie na české zdravotnictví,“ popsal Miroslav Ryska, šéf Agentury pro zdravotnický výzkum ČR, jehož organizace má také s týmem spolupracovat.

Omikron převládne příští týden

Válek se na konferenci vyjádřil také k mutaci omikron, která se nyní šíří Českou republikou. Uvedl, že očekává, že varianta převládne příští týden. „Jsme přesvědčeni, že začátkem příštího týdne začne větší problém v zaměstnáních, proto jsme přistoupili ke zkrácení karantény. Potřebujeme řadu profesí, aby stát mohl fungovat,“ doplnil ministr.

„Pracujeme na systému, který by měl z covidu udělat běžnou nemoc očkovaných,“ doplnil.

Počty nově hospitalizovaných podle stupně očkování

Vyjádřil se také k nové mutaci, kterou zachytila u pacienta nemocnice v Hradci Králové. „Informaci mám, v podstatě říká, že se objevují další mutace. To všichni víme a počítáme s tím. ‚Trh‘ ale bohužel ovládne omikron, nyní se musíme nachystat na následujících šest týdnů. Musíme se připravit na to, že neočkovaní mají riziko těžkého průběhu,“ řekl Válek.

Chlíbek na konferenci také uvedl, že potvrzení o prodělané infekci může získat jen člověk, který má pozitivní PCR test nebo pozitivní antigenní test. Současně musí však být příznakový. Pokud tedy bude mít někdo pozitivní antigenní test a nebude mít příznaky, půlroční povolení pro přístup do restaurací a dalších zařízení nezíská.

Zastoupeny jsou i univerzity

Chlíbek uvedl, že ve skupině jsou zastoupeni i představitelé velkých českých univerzit, jako je Karlova univerzita, Masarykova univerzita nebo třeba Univerzita Obrany, či různé lékařské společnosti.

Sedmidenní incidence neočkovaných a očkovaných

O tom, že by měl nový tým vzniknout, mluvil Vlastimil Válek již na konci prosince na tiskové konferenci po jednání vlády. Uvedl tehdy, že považuje za velké selhání, že za minulé vlády ANO a ČSSD nebyl slyšet hlas odborníků z České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

„My jsme to změnili. Já jsem požádal vedení České lékařské společnosti o nominaci členů, tak vznikl Národní institut pro boj s covidem. Já doufá, že buď ještě do konce roku nebo v prvních dnech po novém roce budu moci představit zástupce jednotlivých sekcí tohoto orgánu,“ uvedl tehdy s tím, že tým tvoří více než šedesát lidí.

Nejrůznější poradní orgány pomáhaly v boji s covidem-19 již dřívější vládě. Vystupovali v nich třeba epidemiologové Rastislav Maďar a Petr Smejkal, ale také někteří sociologové, ekonomové či právníci.

Nová vláda ve středu schválila některé změny v protiepidemických opatřeních. Zavedla pravidlo, podle kterého se budou všichni zaměstnanci od 17. ledna dvakrát týdně testovat antigenními testy, zkrátila také karanténu a izolaci na pět dní. Změna bude platit od úterý.

Přírůstek případů covid-19 v Evropě

7500