Pátek 7. května 2021, svátek má Stanislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 7. května 2021 Stanislav

Povolí se akce do 300 lidí. V hospodě bude možné sedět bez roušky

  8:58aktualizováno  11:22
Stát od 25. května povoluje hromadné akce ve venkovních i vnitřních prostorách, a to až pro 300 lidí. Otevírají se restaurace a hospody, kde bude možné sedět bez roušky, bude možné chodit na koupaliště a do saun, otevřou se hrady a zámky. Před začátkem prázdnin se otevřou letní tábory.

Pokud bude epidemiologická situace nadále příznivá, tak od 8. června se povolení rozšíří na 500 osob a od 22. června až na tisíc lidí,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Tento poslední limit přes léto už patrně nebude překročen. Pro velké festivaly a jiné akce je tak letošní sezona odpískána.

Obnovuje se povolení vstupu do vnitřních prostor restaurací, barů, ale také food courtů a fastfoodů v nákupních centrech. „Všechny restaurace, bary a podobně budou moci být otevřeny do 23. hodin. Poté do šesti hodin ráno bude možné poskytovat služby skrze výdejní okénka,“ upřesnil Vojtěch. Uvedl, že časová omezení by se mohla změnit někdy v červnu, na základě vyhodnocení situace.

Jak to bude s rouškou v hospodě

„Stále platí to, že když člověk jde do restaurace, jde tam s vědomím toho, že se skupinou, kterou tam jde, se bude vídat bez roušek. Lidé se dívají jeden na druhého,“ řekl epidemiolog Rastislav Maďar.

„V momentě, kdy se člověk postaví, tak má větší rozptylovou vzdálenost. Než se postaví, měl by si nasadit roušku,“ pokračoval.

„Platby by si měly dělat u stolu, aby nevznikaly fronty. Během návštěv sociálních zařízení by nemělo docházet ke shlukování osob,“ dodal.

Ohledně obchodních center dodal, že se rozvolňují pravidla pro restaurace, fastfoody, „ale princip má být ten, že si tam lidé nakoupí a odejdou“. Bude také v obchodních centrech možné využívat umýváren. Co zůstane uzavřené, jsou dětské koutky.

Lidé nově mohou na návštěvy do domovů pro seniory či do nemocnic za příbuznými. „Já si myslím, že je to velmi pozitivní z hlediska nějakého psychického stavu pacientů a klientů,“ řekl Vojtěch. Přijít mohou nejvýše dva dospělí, kterým se bude měřit teplota. Může ale být přísnější omezení, které stanoví pro jednoho klienta jen jednu návštěvu denně s nutností dodržovat dvoumetrové rozestupy. U lidí v karanténě budou návštěvy dál zakázány.

Může se to ještě zpomalit

Epidemiolog Rastislav Maďar, který je vedoucím pracovní skupiny pro uvolňování karanténních opatřeních, znovu upozornil, že toto uvolnění nastane pouze za příznivých epidemiologických podmínek. Jinak se uvolňovací fáze rozloží do více vln. „Situaci ještě nemůžeme podceňovat. Prosím, ještě vydržme,“ řekl. „Věřím, že ten náš způsob epidemiologického uvažování chápe i laická populace,“ dodal.

Vojtěch připustil, že se oproti předchozím dnům zvýšil za posledních 24 hodin počet nakažených. „Ale nemyslíme si, že je nárůst spojen s pondělním rozvolňováním. Inkubační doba je 14 dnů. Myslím si, že nemůžeme dávat tento nárůst do souvislosti s volnem z 11. května,“ podotkl.

Koronavirus v Česku

Kromě živé hudby program festivalu vyplnilo například i vystoupení tanečnice...
Pracovníci specializované firmy dezinfikovali pomocí dronů veřejná prostranství...
Divadlo A. Dvořáka v Příbrami odehrálo představení po koronakrizi Na hru...

Podle něj jde o komunitní šíření, například v Praze. „Nejde o žádné konkrétní ohnisko. Jsou to zkrátka lidé, kteří se nakazili v rámci komunitního šíření. Naznačuje to, že virus tady stále je a proto by lidé měli dodržovat nastavená pravidla – roušku, dezinfekci a odstup,“ řekl.

„Ohnisko je u jedné skupiny dělníků, kde je nakažených 17 lidí,“ upřesnil s tím, že se to není něco, co „by nás mělo znervózňovat“. „Stále hovoříme o tom, že pokud by situace byla taková a čísla by nám stoupala po 400 nakažených denně, stoupalo reprodukční číslo a počet pacientů v nemocnicích, tak se můžeme bavit o nějakém zbrzďování,“ dodal.

Jednotlivé případy se netýkají rizikové skupiny, tedy seniorů.

Jak to bude s letními tábory

„Letní tábory budou spouštěny od 27. června. Zatím počítáme s 300 účastníky,“ řekl Vojtěch s tím, že by se počet účastníků mohl také postupně zvyšovat za příznivé situace.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová doplnila, že “300 osob platí pro letní tábory, které se konají v pevných objektech, chatkách“. „Pro stanové tábory je stanoveno maximálně 100 osob,“ upozornila.

„Pokud mluvíme o dětských táborech, tak mluvíme o pobytových akcích,“ sdělila dále. „Chtěla bych požádat všechny pořadatele příměstských táborů, které nejsou pobytové, aby se při organizaci těchto táborů drželi toho, co je doporučené,“ pokračovala.

Rážová připomněla, že je nutné dodržovat na těchto akcích základní hygienu a nošení roušek. „Co se týče provozů táborů, tak ve všech prostorech, zejména na toaletách a umývárnách, je třeba se věnovat dobře zajištěné hygieně,“ řekla.

„Je například nutné používat jednorázové ručníky, případně každé dítě musí mít vlastní ručník,“ dodala. Pro tábory vznikl speciální metodický materiál, kde jsou popsány jednotlivé podmínky a doporučení. Jde například o pravidelný úklid, dezinfekce WC a pravidelné větrání ubytovacích prostor. Mezi jednotlivými běhy musí být provedena celková dezinfekce. Nejlépe tak, aby se jednotlivé běhy střídaly maximálně po osmi hodinách.

Měli by vzniknout jednotlivé skupiny dětí, které by mezi sebou měly být odděleny. "Nedoporučujeme navštěvovat taková místa, kde je velká šance, že se potkají s dalšími skupinami osob, které jsou mimo tábor,“ upozornila Rážová. Na táborech budou omezeny i návštěvy rodičů.

Příprava stravy musí probíhat za zvýšených hygienických standardů. Provozovatelé mají povinnost se nahlásit na místně příslušnou krajskou hygienickou stanici. Akce s účastí nižší než 30 dětí či na méně než pět dnů tuto ohlašovací povinnost mít nebudou.

Děti potřebují, jak je obvyklé, zdravotní posudek lékaře. Musí být ale nový, ne ten s platností na dva roky. Děti musejí mít také prohlášení o bezinfekčnosti.

„Nedoporučujeme, aby se konaly putovní tábory,“ řekla také Rážová. Podle ní je tam vyšší riziko nákazy. Roušky na táborech by se měly používat mimo areál tábora. „Doporučujeme používat roušky jednorázové,“ zmínila Rážová.

Jak to bude s koupališti a uzavřenými bazény

„Do takových prostor by neměl vstupovat člověk, který se necítí dobře,“ podotkla Rážová  Návštěvníci by měli dodržovat odstup ve vzdálenosti dvou metrů. V areálu by měli nosit roušku. Do vody ale mohou bez roušky. To platí i pro ležení na lehátku, respektive když se někde bude člověk slunit.

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc

Pokud budou návštěvníci platit v areálu, tak se doporučuje bezkontaktní kartou. Provozovatelé by měli dbát na dodržování kapacity stanoveného počtu návštěvníků. U šaten a sprch je nutné zajistit co největší rozptýlení osob. „Jako minimum by to mělo být ob kabinku, ob skříňku,“ řekla.

Rozestupy se vztahují i na sprchy. Nutný je pravidelný úklid a dezinfekce prostor koupališť. Lidé by v šatnách měli trávit pouze nezbytné minimum času. "Je potřeba minimálně dvakrát až třikrát denně provádět dezinfekci na všech plochách zařízení,“ podotkla Rážová.

U saun a wellness je povinná dezinfekce rukou, sauny musí být nastaveny na 70 stupňů. Parní sauny však musí být mimo provoz. Je v nich vyšší riziko přenosu nákazy. Pravidelné musejí být dezinfekce všech dotykových míst. Dočasně jsou zrušeny saunové ceremoniály, protože se tím vzniká víření vzduchu. Dočasně jsou zrušeny i ledové studny.

Co dál?

Vojtěch uvedl, že zbylá opatření podle krizového zákona po skončení nouzového stavu se překlopí do zákazů podle předpisů o ochraně veřejného zdraví.

Podle něj pravidla, která platí od 11. května, tedy rozestupy v kinech a divadlech, budou platit i nadále. Upozornil, že také na koncertech musí být dodržovány odstupy. „Obsazují se řady ob řadu a pak jsou rozestupy mezi sedačkami, tak se obsadí zhruba třetina sálu,“ doplnil Maďar.

Na kadeřnické výtky ohledně přísnějších hygienických opatření Maďar řekl: "Kadeřnice představují riziko pro svého zákazníka vzhledem k tomu, že na něj dýchá poměrně dlouhou dobu. Štít tam představuje další bariéru.“ Rouška podle něj může provlhnout a nemusí být tak efektivní.

Maďar uvedl, že se nyní odborníci věnují zejména podmínkám vycestování do dalších států. „Toto je jeden z velkých úkolů na červen,“ řekl.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Dítě spolykalo syrové fazole a po výplachu žaludku zemřelo, lékaře stíhají

Státní zastupitelství podalo obžalobu na lékaře pro usmrcení z nedbalosti. Podle vyšetřovatelů je odpovědný za smrt...

Do boje o Hrad se hlásí další osobnosti. Eben ani Hašek kandidovat nebudou

Premium Již za necelé dva roky bude mít Česko nového prezidenta. Kandidaturu více či méně oznámili čtyři uchazeči, další svou...

Lidé mohou od 10. 5. venku odložit roušku. Otevřou obchody i další služby

Rozvolňování protikoronavirových opatření pokračuje. Lidé budou moci od 10. května venku odložit roušku a kromě obchodů...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do škol se vrací druhý stupeň v sedmi krajích, obchody se otevřou 10. května

Na mimořádném jednání vláda rozhodla, že celkem v sedmi krajích se budou moci od pondělí 3. května vrátit do škol žáci...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Školy v přírodě se budou moci konat od konce května, předpokládá Plaga

Školy v přírodě se podle ministra školství Roberta Plagy budou moci konat od 31. května. Za jakých podmínek to bude...

D1 v noci zablokovala nehoda, znovu bude neprůjezdná kvůli opravám

Druhou noc po sobě nebude z pátku na sobotu možné projet částí D1 na hranicích jižní Moravy a Vysočiny ve směru na...

Bývalé vedení mi funkci slíbilo až do 75, říká Pirk ke svému konci v IKEM

Kardiochirurg Jan Pirk opustí k 1. červenci funkci přednosty kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny...

Hamáček povede kandidátku ve středních Čechách, může se utkat s Babišem

Šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček povede na podzim do voleb kandidátku sociální demokracie ve Středočeském kraji....

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...

Absolonová oznámila rozchod s Hornou. Bohužel i to je život, vzkázala

Monika Absolonová (44) na sociálních sítích oznámila, že se rozešla s partnerem Tomášem Hornou (40). Důvodů podle ní...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...