Koronavirus
Sledovat další díly na iDNES.tvNejvyšší správní soud ve čtvrtek zrušil opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého zůstaly obchody, restaurace a další zařízení uzavřené i po konci nouzového stavu. Jako důvod uvedl především vážnou procesní vadu, opatření totiž nebylo vydáno s předchozím souhlasem vlády.
V pátek dopoledne resort tuto chybu napravil a vydal nové opatření. Vláda jej obratem schválila. „Vytvořili jsme na podkladě připomínek soudu opravy, které začnou platit od pondělka,“ řekl Arenberger. „Soud rozhodl pouze z procesních důvodů, neboť dospěl k názoru, že nebylo nebezpečí z prodlení, nestačil tedy až následný souhlas vlády,“ dodal ministr.
Současně ale připustil, že soud měl některé námitky i vůči omezování shromažďování. Nové opatření tak doplnilo podmínky pro mše či demonstrace. Resort je nemůže zakazovat, pouze stanovovat hygienické podmínky.
Obchody, trhy a vybrané služby se otevřou 3. května, rozhodla vláda |
Nové opatření účinné od pondělí již neobsahuje například omezení maximálního počtu účastníků demonstrací na 100. „Ti mohou být v libovolném počtu, ale můžeme stanovit podmínky, což jsme doplnili,“ řekl Arenberger. Opatření tak nadále požaduje, aby se účastníci shromáždění rozdělili na skupiny po dvaceti, které od sebe dodržují dvoumetrové rozestupy.
Resort také vynechal pravidla zakazující hromadný zpěv či vyžadující sezení při bohoslužbách, a to kvůli námitkám soudu proti zásahům do liturgických forem náboženských projevů. Nová verze opatření obecně uvádí, že koná-li se jakékoliv shromáždění ve vnitřních prostorech staveb, účastníci musí dodržovat alespoň dvoumetrové rozestupy, pokud se nejedná o členy jedné domácnosti. Před vstupem se vyžaduje dezinfekce rukou.
Blíží se rozvolnění
Již brzy by však mělo přijít rozvolnění. Epidemie totiž slábne. Případů covidu-19 přibylo za čtvrtek 2 615, nejméně za všední den od 29. září. Oproti předchozímu týdnu byl nárůst o pětinu nižší. Čísla posledních dnů tak potvrzují klesající trend epidemie, který se projevuje i v nemocnicích. V těch bylo ve čtvrtek 3 693 pacientů s covidem, nejméně od poloviny října loňského roku.
„Žádný z regionů výrazně neroste nebo neroste vůbec. Je to hlavně díky tomu, že většina z nás dodržuje nastavená pravidla, a proto brzdíme průběh epidemie,“ řekl Arenberger na tiskové konferenci. Nejlépe na tom je Královéhradecký, Karlovarský a Plzeňský kraj. V těchto krajích by měly být v pondělí otevřeny školky pro všechny děti. Naopak nejhůře na tom je podle Arenbergera Ústecký a Jihočeský kraj.
Vláda ve čtvrtek představila tabulku, podle které se mají jednotlivá opatření uvolňovat. Ta obsahuje šest balíčků, jednotlivé fáze jsou závislé na počtech nakažených na 100 tisíc obyvatel za sedm dní. Některá opatření, třeba ve školství, se budou odvíjet od situace v kraji. Jiná, třeba maloobchod, budou záviset na celorepublikových číslech.
Kontroly izolací: 1 600 za týden
Hlavní hygienička Pavla Svrčinová uvedla, že krajské hygienické stanice pokračují ve spolupráci s policí v kontrolách dodržování karanténních a izolačních pravidel. „Minulý týden jich bylo provedeno 1 600, ve dvaceti případech došlo k porušení izolačních pravidel, ve dvou karanténních,“ řekla.
Uvedla také, že hygienici spustili v plném provozu samotrasování u nakažených covidem. Každý nakažený dostane SMS zprávu s informací, že je možné se samotrasovat, v níž dostane odkaz na formulář a PIN kód. Těm kontaktům, kteří nejsou naočkovaní, rovnou přijde objednávka na test. „Ulehčí to práci,“ řekla Svrčinová.
Arenberger na tiskové konferenci promluvil také o postupu očkování. V pátek se otevřela registrace pro lidi starší šedesáti let. Již dříve ministr řekl, že je pravděpodobné, že další věková skupina, nad 55 let, se k očkování bude moci hlásit příští týden.
Do konce června by se podle Arenbergera měla očkovat skupina nad čtyřicet let. Nyní je naočkovaných 72 procent lidí nad sedmdesát let, řekl Arenberger.
PŘEHLEDNĚ: Jak se bude rozvolňovat? První otevřou obchody, bary až poslední |
V pátek ráno se otevřela registrace pro lidi ve věku 60 až 64 let. Od té doby se zapsalo 70 tisíc lidí. Pro další věkovou skupinu se otevře příští týden.
Ministr také řekl, že covidem-19 se nakazilo 0,16 procent očkovaných, což je podle něj velmi nízké číslo, a tedy dobrá zpráva. Z 900 000 osob jde zhruba o 1 600 lidí. „Po druhé očkovací dávce není prakticky riziko nákazy,“ řekl Arenberger.
Otázkou je také, jak bude Česko postupovat při přeočkování. Podle Arenbergera se touto věcí již zabývá komise při ministerstvu zdravotnictví.
Očkování lidí v Česku proti covidu-19, které začalo loni v prosinci, až do pátku minulého týdne zrychlovalo. Od soboty však počty očkovaných ve srovnání se stejnými dny předchozího týdne klesaly. Ve čtvrtek se počet očkovaných oproti předchozímu týdnu snížil o zhruba 5 tisíc na 67 046. „Určitě se zase setkáme s vyššími čísly, brzy bychom mohli dosáhnout podávání až sto tisíc dávek denně,“ řekl nyní Arenberger.
Za celou dobu očkování bylo podáno dohromady zhruba 2,72 milionu dávek vakcín. U dosud podávaných vakcín od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca jsou potřeba dvě dávky, takže zcela naočkováno bylo zatím asi 925 tisíc lidí. Ve čtvrtek už bylo také podle webu ministerstva očkováno v Česku prvních 26 lidí vakcínou od firmy Johnson&Johnson, u které stačí pro dosažení plné ochrany jen jedna dávka.