Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. listopadu 2023 Zina

Vláda opravila opatření zrušená soudem. Epidemie zpomaluje ve všech regionech

  10:02aktualizováno  13:54
Vláda dopoledne schválila opatření o omezení obchodu. Reagovala na čtvrteční zrušení opatření Nejvyšším správním soudem. Opatření tak v pondělí platit nepřestanou. Přesto se schyluje k rozvolnění. V posledních dnech totiž klesají denní nárůsty počtu nakažených covidem-19. „Žádný z regionů výrazně neroste nebo neroste vůbec,“ řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger.

Nejvyšší správní soud ve čtvrtek zrušil opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého zůstaly obchody, restaurace a další zařízení uzavřené i po konci nouzového stavu. Jako důvod uvedl především vážnou procesní vadu, opatření totiž nebylo vydáno s předchozím souhlasem vlády.

V pátek dopoledne resort tuto chybu napravil a vydal nové opatření. Vláda jej obratem schválila. „Vytvořili jsme na podkladě připomínek soudu opravy, které začnou platit od pondělka,“ řekl Arenberger. „Soud rozhodl pouze z procesních důvodů, neboť dospěl k názoru, že nebylo nebezpečí z prodlení, nestačil tedy až následný souhlas vlády,“ dodal ministr.

Současně ale připustil, že soud měl některé námitky i vůči omezování shromažďování. Nové opatření tak doplnilo podmínky pro mše či demonstrace. Resort je nemůže zakazovat, pouze stanovovat hygienické podmínky.

Obchody, trhy a vybrané služby se otevřou 3. května, rozhodla vláda

Nové opatření účinné od pondělí již neobsahuje například omezení maximálního počtu účastníků demonstrací na 100. „Ti mohou být v libovolném počtu, ale můžeme stanovit podmínky, což jsme doplnili,“ řekl Arenberger. Opatření tak nadále požaduje, aby se účastníci shromáždění rozdělili na skupiny po dvaceti, které od sebe dodržují dvoumetrové rozestupy.

Resort také vynechal pravidla zakazující hromadný zpěv či vyžadující sezení při bohoslužbách, a to kvůli námitkám soudu proti zásahům do liturgických forem náboženských projevů. Nová verze opatření obecně uvádí, že koná-li se jakékoliv shromáždění ve vnitřních prostorech staveb, účastníci musí dodržovat alespoň dvoumetrové rozestupy, pokud se nejedná o členy jedné domácnosti. Před vstupem se vyžaduje dezinfekce rukou.

Blíží se rozvolnění

Již brzy by však mělo přijít rozvolnění. Epidemie totiž slábne. Případů covidu-19 přibylo za čtvrtek 2 615, nejméně za všední den od 29. září. Oproti předchozímu týdnu byl nárůst o pětinu nižší. Čísla posledních dnů tak potvrzují klesající trend epidemie, který se projevuje i v nemocnicích. V těch bylo ve čtvrtek 3 693 pacientů s covidem, nejméně od poloviny října loňského roku.

„Žádný z regionů výrazně neroste nebo neroste vůbec. Je to hlavně díky tomu, že většina z nás dodržuje nastavená pravidla, a proto brzdíme průběh epidemie,“ řekl Arenberger na tiskové konferenci. Nejlépe na tom je Královéhradecký, Karlovarský a Plzeňský kraj. V těchto krajích by měly být v pondělí otevřeny školky pro všechny děti. Naopak nejhůře na tom je podle Arenbergera Ústecký a Jihočeský kraj.

Vláda ve čtvrtek představila tabulku, podle které se mají jednotlivá opatření uvolňovat. Ta obsahuje šest balíčků, jednotlivé fáze jsou závislé na počtech nakažených na 100 tisíc obyvatel za sedm dní. Některá opatření, třeba ve školství, se budou odvíjet od situace v kraji. Jiná, třeba maloobchod, budou záviset na celorepublikových číslech.

Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek představilo balíčky rozvolnění. (22....

Kontroly izolací: 1 600 za týden

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová uvedla, že krajské hygienické stanice pokračují ve spolupráci s policí v kontrolách dodržování karanténních a izolačních pravidel. „Minulý týden jich bylo provedeno 1 600, ve dvaceti případech došlo k porušení izolačních pravidel, ve dvou karanténních,“ řekla.

Uvedla také, že hygienici spustili v plném provozu samotrasování u nakažených covidem. Každý nakažený dostane SMS zprávu s informací, že je možné se samotrasovat, v níž dostane odkaz na formulář a PIN kód. Těm kontaktům, kteří nejsou naočkovaní, rovnou přijde objednávka na test. „Ulehčí to práci,“ řekla Svrčinová.

Arenberger na tiskové konferenci promluvil také o postupu očkování. V pátek se otevřela registrace pro lidi starší šedesáti let. Již dříve ministr řekl, že je pravděpodobné, že další věková skupina, nad 55 let, se k očkování bude moci hlásit příští týden.

Do konce června by se podle Arenbergera měla očkovat skupina nad čtyřicet let. Nyní je naočkovaných 72 procent lidí nad sedmdesát let, řekl Arenberger. 

PŘEHLEDNĚ: Jak se bude rozvolňovat? První otevřou obchody, bary až poslední

V pátek ráno se otevřela registrace pro lidi ve věku 60 až 64 let. Od té doby se zapsalo 70 tisíc lidí. Pro další věkovou skupinu se otevře příští týden.

Ministr také řekl, že covidem-19 se nakazilo 0,16 procent očkovaných, což je podle něj velmi nízké číslo, a tedy dobrá zpráva. Z 900 000 osob jde zhruba o 1 600 lidí. „Po druhé očkovací dávce není prakticky riziko nákazy,“ řekl Arenberger.

Otázkou je také, jak bude Česko postupovat při přeočkování. Podle Arenbergera se touto věcí již zabývá komise při ministerstvu zdravotnictví.

Očkování lidí v Česku proti covidu-19, které začalo loni v prosinci, až do pátku minulého týdne zrychlovalo. Od soboty však počty očkovaných ve srovnání se stejnými dny předchozího týdne klesaly. Ve čtvrtek se počet očkovaných oproti předchozímu týdnu snížil o zhruba 5 tisíc na 67 046. „Určitě se zase setkáme s vyššími čísly, brzy bychom mohli dosáhnout podávání až sto tisíc dávek denně,“ řekl nyní Arenberger.

Za celou dobu očkování bylo podáno dohromady zhruba 2,72 milionu dávek vakcín. U dosud podávaných vakcín od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca jsou potřeba dvě dávky, takže zcela naočkováno bylo zatím asi 925 tisíc lidí. Ve čtvrtek už bylo také podle webu ministerstva očkováno v Česku prvních 26 lidí vakcínou od firmy Johnson&Johnson, u které stačí pro dosažení plné ochrany jen jedna dávka. 

Autor:

Den protestů

Rada ČMKOS vyhlásila 27. listopad 2023 jako den protestů za lepší budoucnost České republiky. Celodenní výstražnou stávku vyhlásily i školské odbory.

  • Nejčtenější

Darované tanky Leopard se hodí jen pro výcvik. Česko si zavřelo dveře, líčí expert

Premium Česká armáda má ve výzbroji již všech čtrnáct tanků Leopard 2A4 z Německa. Česko si podle expertů tímto darem zavřelo...

Nevyvolat poplach v lidském oku. Proč Izraelci nosí na helmách ty divné hadry

Premium Micnefet rozbíjí siluety přilby, která svou kulatostí vyvolává v lidském oku poplach. Podivnou pokrývku hlavy dostali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na kecy o genocidě nejsem zvědav, vpálil Vondra Davidovi. Chtěl odejít ze studia

Europoslanec Ivan David v televizní debatě na CNN Prima NEWS rozčílil europoslance Alexandra Vondru tvrzením, že Izrael...

Nepotřebuji přímluvy od Čaputové, řekl Fico. Musela za něj orodovat u Pavla

Slovenský premiér Robert Fico, jehož vláda tento týden získala důvěru, si vybral Prahu jako cíl první zahraniční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Středula rozlítil učitele. Odbory zneužily stávku, je to na odstoupení, vzkazují

Spolek Učitelská platforma se ostře vymezil proti pondělní akci odborů v Praze, která podle něj původní záměr učitelské...

Život ve slevě. Drahota vede mámu samoživitelku k zoufalým akcím

Premium Davem lidí proplouvá nenápadná žena s červeným deštníkem v obnošené bundě. Očima skenuje výkladní skříně obchodů. Pak...

Pavel Kolář: Naše mechanismy zajišťující přežití jsou deformovány blahobytem

Premium Přisuzují se mu až zázračné schopnosti. Mnoha lidem totiž dokázal pomoci od zdravotních potíží. Ať už šlo o české...

Manažer reprezentace exkluzivně: o konci trenérů a proč dostal funkci u záchodků

Premium Byl první, kdo trenérům reprezentace už během října navrhl: „Neskončíme?“ Dopálila ho hořká atmosféra a nedůvěra...

Zemanův vánoční návrat. Tradiční poselství na Štěpána pronese i letos

„Sbohem a šáteček,“ loučil se loni o Vánocích nyní již exprezident Miloš Zeman ve svém posledním vánočním poselství....

Senát kývl na růst rodičovského příspěvku i na tři přihlášky na střední školy

Zvýšení rodičovského příspěvku v podobě, jak se na tom shodla vládní pětikoalice, schválil Senát. Příspěvek vzroste od...

Vláda projedná novelu o soudech a soudcích i sazby úhrad z vydobytých nerostů

Plán ministerstva spravedlnosti na výrazné omezení soudních přísedících z lidu projedná vláda, která má na programu...

Při nehodě kamionů na D1 zemřel řidič, po vystoupení z kabiny ho smetl jiný vůz

Aktualizujeme Přes jedenáct hodin byla neprůjezdná dálnice D1 u Humpolce ve směru na Prahu po noční hromadné nehodě. Při srážce čtyř...

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...