Tisíce lidí zůstaly bez plynu a proudu. Pátrání po nezvěstných pokračuje

  7:08aktualizováno  22:42
Záplavy v Libereckém kraji si vzaly podle hasičů pět životů. Poslední obětí je starší muž, který utonul ve svém domě v Dolní Libchavě na Českolipsku. Krizový štáb ale potvrzuje jen tři oběti s tím, že další lidé se pohřešují. V kraji bylo ještě večer bez elektřiny zhruba 800 domácností a firem, plyn nemá na 4000 odběratelů.

Šestapadesátiletý muž utonul přímo ve svém domě v Dolní Libchavě v Libereckém kraji. "Jeho dům byl zaplaven, záchranáři jej na místě našli kolem půlnoci již mrtvého. Jedná se o staršího muže," upřesnila iDNES.cz mluvčí záchranářů z Libereckého kraje Lenka Moravcová.

Další lidé utonuli už v sobotu v Lindavě na Českolipsku, dva v Raspenavě a jeden v Dětřichově na Liberecku. Jeden člověk je pohřešován, další dva se podařilo v pořádku najít. (více o sobotním průběhu záplav čtěte zde)

Ačkoliv hasiči a záchranáři potvrzují pět mrtvých, podle krizového štábu jsou mrtví jen tři lidé. "Potvrzení jsou tři mrtví - v Lindavě, Raspenavě a Dolní Libchavě," uvedl liberecký hejtman Stanislav Eichler. Jednu pohřešovanou ženu potvrdil v ČT i starosta Frýdlantu Dan Ramzer s tím, že pátrání po ní vypadá beznadějně. Na Ústecku žádné oběti nehlásí.

Liberecko a tamní krizový štáb navštívil odpoledne i prezident Václav Klaus a premiér Nečas. Podle Nečase se kvůli povodním změní rozpočtové priority. (více čtěte zde)

Třetí stupeň povodňové aktivity hlásilo během dne okolo deseti míst. Hasiči Libereckého kraje stále prosí všechny řidiče, aby nevyjížděli do Frýdlantského výběžku. Ve Frýdlantu a Chrastavě odstraňovaly oddíly hasičů s těžkou technikou naplaveniny, uvolňovaly také silnice. Na místě pomáhaly i německé jednotky požární ochrany, zasahovaly také vrtulníky.

Přehradu musí zkontrolovat

Hladina nádrže Fojtka na Albrechtickém potoce je zpět v normálu. Povodí Labe z ní proto již vodu neupouští. Jiná je situace u nedaleké přehrady Mlýnice, která včera hrozila protržením. "Vodu z ní stále postupně upouštíme, abychom nádrž celou vyprázdnili z důvodu její kontroly," řekl iDNES.cz mluvčí Povodí Labe Jiří Petr.

Mlýnice bude prázdná během několika hodin, odhadem další dva dny potrvá, než se do normálu vrátí také průtok na Albrechtickém potoce. Během dne se objevily spekulace, že se přehrada protrhla, fámu se ale hned podařilo vyvrátit. Přesto v mnoha obcích pod hrází vznikla panika.

V celém Libereckém kraji bylo nutné více než 2000 lidí evakuovat a někteří z nich se zatím ani nemohli vrátit domů.

Na Českolipsku probíhala v noci evakuace Libchavy. V Holanech došlo k protržení hráze jednoho z rybníků, voda zaplavila především zahrady. Pod vodou byly také Zákupy, přívalovou vlnu očekávají hasiči ještě v České Lípě, kde hladina řeky stále stoupá.

Pojišťovny raDÍ ZAPLAVENÝM

Nejdříve foťte a věci nevyhazujte

Silnice z Rabštejnské Lhoty do Čejkovic na Pardubicku byla podemleta vodou a zcela poničena, hasiči ji proto museli uzavřít. "Vozovku z Vlčnova do Slatiňan museli hasiči rozbít bagrem, aby město Slatiňany uchránili před velkou vodou," dodala mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková. Voda totiž protékala pod silnicí a hasiči potřebovali průtok urychlit.

Chrastava. Více než stoletá voda se prohnala obcemi na Liberecku a obyvatele museli hasiči evakuovat člunyChrastava. Více než stoletá voda se prohnala obcemi na Liberecku a obyvatele museli hasiči evakuovat čluny Lidé z Chrastavy. Některé museli hasiči evakuovat na člunech

V zaplavených oblastech Libereckého a Ústeckého kraje stále nejezdí všechny vlaky. Řada tratí je stále ještě pod vodou, někde železnici blokují sesuvy půdy. Na trati do německých Drážďan byl kolem poledne obnoven provoz, vlaky zatím jezdí sníženou rychlostí. (všechny výluky v boxu pod článkem)

Proud nemají stovky rodin

Stav nouze vyhlásila v Liberci společnost RWE Gas Net. Bez plynu bylo ještě večer 4000 domácností. "Vpuštění plynu v méně poškozených oblastech předpokládáme v řádech několika dnů. Při obnově dodávek plynu upřednostníme sociální a zdravotnická zařízení, teplárny a podobně," uvedl mluvčí RWE Jiří Bezděk s tím, že společnost prozatím odhaduje škody na desítky milionů korun.

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí

Aktuální mapa srážek

Kvůli výpadkům na dodávkách elektřiny musela energetická společnost ČEZ vyhlásit kalamitní stav na třech místech: na Liberecku, Děčínsku a v okrese Česká Lípa. Bez elektřiny bylo ještě v devět hodin večer 800 odběrných míst.

VÝLUKY VLAKŮ a omezení na silnicích

Výluky vlaků:

ÚSTECKÝ KRAJ:
* Velké Březno - Boletice nad Labem: Náhradní autobusová doprava je zajišťována operativně podle aktuální sjízdnosti silnic.
*Děčín východ - Františkov nad Ploučnicí: Dálkové vlaky jsou v úseku Děčín hl.n. - Františkov nad Ploučnicí a zpět nahrazeny náhradní autobusovou dopravou.

LIBERECKÝ KRAJ:
* Raspenava - Bílý Potok pod Smrkem: Vlaky nahrazují autobusy náhradní dopravy.V úseku Hejnice - Bílý Potok pod Smrkem je z důvodu záplavené trati přerušen provoz. Náhradní autobusovou dopravu zatím není možné v tomto úseku zajistit z důvodu současného zatopení silnic.
* Frýdlant v Čechách - Jindřichovice pod Smrkem: Od nedělního odpoledne funguje náhradní autobusová doprava.
* Liberec - Varnsdorf: V úseku funguje náhradní autobusová doprava, České dráhy ale neobsluhují zastávky v Bílém Kostele nad Nisou a v Chotyni.
* Liberec - Černousy: Náhradní autobusová doprava je zajišťována pouze v úseku Liberec - Mníšek u Liberce a zpět.
* Benešov nad Ploučnicí - Jedlová: Kvůli zaplavené trati je v úseku zcela přerušen provoz.

* Aktuální informace najdou cestující na webových stránkách Českých drah nebo u operátorů na lince Kontaktního centra Českých drah 840 112 113.

Omezení na silnicích:

V severních Čechách stále platí mnoho uzavírek kvůli zatopeným silnicím. Nejobtížněji průjezdné je Frýdlantsko, okolí Liberce a Hrádku nad Nisou. Komplikace však čekají i řidiče na Českolipsku.

* Aktuální informace řidiči najdou na webových stránkách Ředitelství silnic a dálnic.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz