Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. června 2022 Šárka

Dítě s tetanem ukázalo, jak nebezpečné je odmítat očkování, říká hygienička

  15:29
V brněnské nemocnici leží tříletý chlapec, kterému lékaři diagnostikovali tetanus. V zemích třetího světa nic výjimečného, v Česku přesně naopak i kvůli povinnému očkování. Podle hlavní hygieničky ČR Evy Gottvaldové je případ důkazem toho, že by se očkování nemělo podceňovat.

Hlavní hygienička pro Česko Eva Gottvaldová | foto: Ministerstvo zdravotnictví

Tetanus je u nás poměrně vzácný, jaké jsou jeho projevy?
Nejprve bych chtěla zdůraznit, že jde o ilustrativní případ toho, jak nebezpečné je odmítání očkování. Tetanus se projevuje bolestivými křečemi svalů, zejména žvýkacích a šíjových a svalů břišní stěny. 

Chlapec se nakazil tetanem, matka odmítala očkování

I když se u nás proti tetanu plošně očkuje, leží teď v brněnské nemocnici chlapec, který tetanus má. Jak nebezpečné je to pro dítě?
Letalita onemocnění, neboli její smrtnost, se u tetanu pohybuje od 10 do 80 procent. Roli hraje závažnost onemocnění i věk, přičemž více rizikovým je mladší a starší věk.

Jsou i další příznaky?
Dalšími příznaky jsou problémy s polykáním, bolest hlavy, horečka a pocení, změny krevního tlaku a srdeční frekvence. Křeče zad, šíje a břicha poté vedou k typickému propnutí těla do oblouku, zlomeninám obratlů nebo svalovým rupturám. Pacient je ohrožen selháním srdce a zadušením i přes intenzivní léčbu. 

Zavádí se v takových případech karanténa?
Ne, onemocnění není přenosné z člověka na člověka. Tetanus je onemocnění, jehož prevence je zejména očkováním a je specifické tím, že není přenosné přímým kontaktem mezi lidmi. Zásobárnou spor bakterií, které následně produkují tetanospasmin (jed toxický pro nervovou soustavu, pozn.red.), je zejména půda. 

Eva Gottvaldová (41)

Absolvovala Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, magisterské studium v oboru Specializace ve zdravotnictví – Výživa člověka.

Hlavní hygieničkou ČR je od 15. července 2016 kdy nahradila svého předchůdce Vladimíra Valentu. Současně je také náměstkyní mistra zdravotnictví. 

Mimo jiné pracovala ve státní správě, působila jako diplomat ve Stálém zastoupení EU v Bruselu, podílela se například na projednávání směrnice Evropského parlamentu a Rady Evropy o sbližování právních a správních předpisů členských států týkajících se výroby, obchodní úpravy a prodeje tabákových a souvisejících výrobků, nebo pro Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) pracovala jako National Information Focal Point pro výživu a pohybovou aktivitu.

Mluví anglicky a rozumí francouzsky, ráda čte a cestuje.

Takže se lidé mohou nakazit třeba škrábnutím?
Ano, spory bakterie se do těla dostávají přímým znečištěním, kontaminací, drobných oděrek a poranění. Tetanus je onemocnění způsobené neurotoxinem, to je jedem působícím na nervovou soustavu, který vylučuje bakterie Clostridium tetani, která se v půdě vyskytuje opravdu běžně. Proto je očkování nejúčinnější ochranou.

Zasáhne diagnostikovaný tetanus nějak provoz nemocnice?
Jelikož onemocnění není přenosné z člověka na člověka, jde o standardní péči o jedince, kterému musí být poskytnuta intenzivní péče.

Tetanus se vyskytuje spíše v rozvojových zemích, kde očkování není běžně dostupné. Kdy jste naposledy registrovali takové případy v Česku? 
Onemocnění tetanem se u nás vyskytuje už jen opravdu výjimečně, právě také díky povinnému očkování. Od roku 2010 do roku 2018 evidujeme pouze dvě onemocnění.

Kdy to bylo a jak nemocní dopadli?
V lednu 2015 bylo hlášeno onemocnění čtyřicetiletého neočkovaného muže, Vietnamce, kterému způsobila hlubokou tržnou ránu na noze exploze zábavné pyrotechniky, na kterou šlápl. Zraněný muž měl v anamnéze nádorové onemocnění. Případ byl klasifikován jako generalizovaný tetanus a skončil úmrtím.

Na podzim roku 2015 onemocněla třiasedmdesátiletá žena, diabetička, která při sbírání ořechů spadla do špinavého potoka a zranila se na hlavě. Žena byla naposledy očkovaná dvanáct let před nehodou. Onemocnění mělo těžký průběh, bylo komplikováno flegmónou (hnisavým zánětem kůže, pozn.red.) obličeje a pseudomonádovou pneumonií (bakteriálním zápalem plic, pozn.red.), nicméně skončilo uzdravením.

Očkování proti tetanu je u nás povinné. Hrozí rodičům nějaký postih za to, že nenechali chlapce očkovat?
V České republice je nastavený systém, který umožňuje přímou sankci 10 tisíc korun pro rodiče, který odmítá očkovat své dítě povinnými vakcínami. V tomto případě z právního hlediska je porušení povinnosti nechat své dítě očkovat však již bohužel promlčeno.

Plánujete po tomto případě nějaká další nebo nová opatření, například na poli prevence?
Stěžejním doporučením bude apel na lékaře, aby v rámci své každodenní praxe zcela automaticky nepředpokládali, že dítě určitého věku, které podle platného očkovacího kalendáře má být chráněno, je očkováno. Obzvláště pokud v dnešní době mluvíme o odmítaní očkování a posouvání očkování jako o jedné z hrozeb pro veřejné zdraví. 

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

Ať stát nepomáhá plošně, ale cíleně, jinak poroste inflace dál, říká Horská

  • Nejčtenější

Fiala: Všem pomoci nelze, padnout vás ale nenecháme. Stát vykoupí elektrárny

Premiér a šéf ODS Petr Fiala oslovil ve středu večer národ se svým projevem. Úřad vlády už předem avizoval, že chce...

Českem se prohnaly bouřky, zaměstnaly hasiče. Prahu zalilo 100 milimetrů

Česko v noci zasáhly silné deště a bouřky. Za uplynulých 24 hodin napršelo nejvíce na stanici Praha-Komořany a to 100,8...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

Počet obětí ruského raketového útoku na nákupní centrum stoupl na 18

Rusko zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střela podle tamního prezidenta Volodymyra...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel meteorolog Ján Zákopčaník, proslul pozdravem „Slunce v duši!“

Ve věku 63 let zemřel bývalý moderátor počasí České televize Ján Zákopčaník. Původní profesí letecký meteorolog proslul...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

  • Další z rubriky

Půda v Pošumaví je extrémně nasycená, varuje před dalšími srážkami hydrolog

Premium Po silných bouřkách, které ze středy na čtvrtek napáchaly milionové škody, varují meteorologové před dalšími bouřkami,...

Na jižní Moravě padaly teplotní rekordy. Silné bouřky už dorazí i tam

V Jihomoravském kraji ve čtvrtek padly na čtyřech místech teplotní rekordy. Jižní Morava bude nejspíš zažívat teploty...

Aplikace Tečka se pořád hodí, pomůže v cizině, ujišťuje vláda

Mobilní aplikace Tečka je nadále v kurzu. Stále je možné ji využít v případech, kdy jsou potřeba zjistit podmínky pro...

Neslyšící děti Čechům rozumí. Ukrajinská znaková řeč je podobná, říká učitelka

Premium Při vstupu do školy člověka překvapí až nezvyklé ticho. Žádný povyk na chodbách. V pražské Holečkově ulici to ale není...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....