Úterý 13. dubna 2021, svátek má Aleš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 13. dubna 2021 Aleš

Dítě s tetanem ukázalo, jak nebezpečné je odmítat očkování, říká hygienička

  15:29
V brněnské nemocnici leží tříletý chlapec, kterému lékaři diagnostikovali tetanus. V zemích třetího světa nic výjimečného, v Česku přesně naopak i kvůli povinnému očkování. Podle hlavní hygieničky ČR Evy Gottvaldové je případ důkazem toho, že by se očkování nemělo podceňovat.

Hlavní hygienička pro Česko Eva Gottvaldová | foto: Ministerstvo zdravotnictví

Tetanus je u nás poměrně vzácný, jaké jsou jeho projevy?
Nejprve bych chtěla zdůraznit, že jde o ilustrativní případ toho, jak nebezpečné je odmítání očkování. Tetanus se projevuje bolestivými křečemi svalů, zejména žvýkacích a šíjových a svalů břišní stěny. 

Chlapec se nakazil tetanem, matka odmítala očkování

I když se u nás proti tetanu plošně očkuje, leží teď v brněnské nemocnici chlapec, který tetanus má. Jak nebezpečné je to pro dítě?
Letalita onemocnění, neboli její smrtnost, se u tetanu pohybuje od 10 do 80 procent. Roli hraje závažnost onemocnění i věk, přičemž více rizikovým je mladší a starší věk.

Jsou i další příznaky?
Dalšími příznaky jsou problémy s polykáním, bolest hlavy, horečka a pocení, změny krevního tlaku a srdeční frekvence. Křeče zad, šíje a břicha poté vedou k typickému propnutí těla do oblouku, zlomeninám obratlů nebo svalovým rupturám. Pacient je ohrožen selháním srdce a zadušením i přes intenzivní léčbu. 

Zavádí se v takových případech karanténa?
Ne, onemocnění není přenosné z člověka na člověka. Tetanus je onemocnění, jehož prevence je zejména očkováním a je specifické tím, že není přenosné přímým kontaktem mezi lidmi. Zásobárnou spor bakterií, které následně produkují tetanospasmin (jed toxický pro nervovou soustavu, pozn.red.), je zejména půda. 

Eva Gottvaldová (41)

Absolvovala Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, magisterské studium v oboru Specializace ve zdravotnictví – Výživa člověka.

Hlavní hygieničkou ČR je od 15. července 2016 kdy nahradila svého předchůdce Vladimíra Valentu. Současně je také náměstkyní mistra zdravotnictví. 

Mimo jiné pracovala ve státní správě, působila jako diplomat ve Stálém zastoupení EU v Bruselu, podílela se například na projednávání směrnice Evropského parlamentu a Rady Evropy o sbližování právních a správních předpisů členských států týkajících se výroby, obchodní úpravy a prodeje tabákových a souvisejících výrobků, nebo pro Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) pracovala jako National Information Focal Point pro výživu a pohybovou aktivitu.

Mluví anglicky a rozumí francouzsky, ráda čte a cestuje.

Takže se lidé mohou nakazit třeba škrábnutím?
Ano, spory bakterie se do těla dostávají přímým znečištěním, kontaminací, drobných oděrek a poranění. Tetanus je onemocnění způsobené neurotoxinem, to je jedem působícím na nervovou soustavu, který vylučuje bakterie Clostridium tetani, která se v půdě vyskytuje opravdu běžně. Proto je očkování nejúčinnější ochranou.

Zasáhne diagnostikovaný tetanus nějak provoz nemocnice?
Jelikož onemocnění není přenosné z člověka na člověka, jde o standardní péči o jedince, kterému musí být poskytnuta intenzivní péče.

Tetanus se vyskytuje spíše v rozvojových zemích, kde očkování není běžně dostupné. Kdy jste naposledy registrovali takové případy v Česku? 
Onemocnění tetanem se u nás vyskytuje už jen opravdu výjimečně, právě také díky povinnému očkování. Od roku 2010 do roku 2018 evidujeme pouze dvě onemocnění.

Kdy to bylo a jak nemocní dopadli?
V lednu 2015 bylo hlášeno onemocnění čtyřicetiletého neočkovaného muže, Vietnamce, kterému způsobila hlubokou tržnou ránu na noze exploze zábavné pyrotechniky, na kterou šlápl. Zraněný muž měl v anamnéze nádorové onemocnění. Případ byl klasifikován jako generalizovaný tetanus a skončil úmrtím.

Na podzim roku 2015 onemocněla třiasedmdesátiletá žena, diabetička, která při sbírání ořechů spadla do špinavého potoka a zranila se na hlavě. Žena byla naposledy očkovaná dvanáct let před nehodou. Onemocnění mělo těžký průběh, bylo komplikováno flegmónou (hnisavým zánětem kůže, pozn.red.) obličeje a pseudomonádovou pneumonií (bakteriálním zápalem plic, pozn.red.), nicméně skončilo uzdravením.

Očkování proti tetanu je u nás povinné. Hrozí rodičům nějaký postih za to, že nenechali chlapce očkovat?
V České republice je nastavený systém, který umožňuje přímou sankci 10 tisíc korun pro rodiče, který odmítá očkovat své dítě povinnými vakcínami. V tomto případě z právního hlediska je porušení povinnosti nechat své dítě očkovat však již bohužel promlčeno.

Plánujete po tomto případě nějaká další nebo nová opatření, například na poli prevence?
Stěžejním doporučením bude apel na lékaře, aby v rámci své každodenní praxe zcela automaticky nepředpokládali, že dítě určitého věku, které podle platného očkovacího kalendáře má být chráněno, je očkováno. Obzvláště pokud v dnešní době mluvíme o odmítaní očkování a posouvání očkování jako o jedné z hrozeb pro veřejné zdraví. 

Velikonoce pandemii nezhorší, budeme z toho dřív než Němci, očekává matematik

  • Nejčtenější

Blatný a Plaga končí. O ničem nevíme, říkají oba ministři

Dny ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfa resortu školství Roberta Plagy jsou sečteny, potvrdil redakci...

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrah dvou žen v Českém ráji dostal doživotí, u soudu zaskočil svého obhájce

Za uškrcení dvou žen na Turnovsku odsoudil královéhradecký krajský soud Karla Šťovíčka k zostřenému doživotí. O...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Porody v době covidu: některé nemocnice zakazují bonding, jiné návštěvy otců

Pandemie koronaviru se značně podílí i na tom, jakým způsobem nemocnice přistupují k pacientům. Přestože je primárním...

Hlavní hygienička Svrčinová je zpět v práci, vrátila se po kolapsu

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová, která před týdnem zkolabovala při jednání vlády, je opět v práci. Webu iRozhlas.cz...

Každý den o krok dál. Ekonom počítá, proč se nevyplatí jen nadávat na Facebooku

Premium Představte si, že výchozí stav je roven ­1. Bez snahy za rok dosáhnete výsledku 1^365=1. Zůstanete na místě. Kdybyste...

Přibylo 3 843 nakažených, číslo R se po pěti týdnech vrátilo nad jedna

V Česku v pondělí přibylo 3 843 případů koronaviru, nejméně za pracovní den od 30. listopadu. Reprodukční číslo se...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...