Dítě s tetanem ukázalo, jak nebezpečné je odmítat očkování, říká hygienička

  15:29aktualizováno  15:29
V brněnské nemocnici leží tříletý chlapec, kterému lékaři diagnostikovali tetanus. V zemích třetího světa nic výjimečného, v Česku přesně naopak i kvůli povinnému očkování. Podle hlavní hygieničky ČR Evy Gottvaldové je případ důkazem toho, že by se očkování nemělo podceňovat.

Hlavní hygienička pro Česko Eva Gottvaldová | foto: Ministerstvo zdravotnictví

Tetanus je u nás poměrně vzácný, jaké jsou jeho projevy?
Nejprve bych chtěla zdůraznit, že jde o ilustrativní případ toho, jak nebezpečné je odmítání očkování. Tetanus se projevuje bolestivými křečemi svalů, zejména žvýkacích a šíjových a svalů břišní stěny. 

Chlapec se nakazil tetanem, matka odmítala očkování

I když se u nás proti tetanu plošně očkuje, leží teď v brněnské nemocnici chlapec, který tetanus má. Jak nebezpečné je to pro dítě?
Letalita onemocnění, neboli její smrtnost, se u tetanu pohybuje od 10 do 80 procent. Roli hraje závažnost onemocnění i věk, přičemž více rizikovým je mladší a starší věk.

Jsou i další příznaky?
Dalšími příznaky jsou problémy s polykáním, bolest hlavy, horečka a pocení, změny krevního tlaku a srdeční frekvence. Křeče zad, šíje a břicha poté vedou k typickému propnutí těla do oblouku, zlomeninám obratlů nebo svalovým rupturám. Pacient je ohrožen selháním srdce a zadušením i přes intenzivní léčbu. 

Zavádí se v takových případech karanténa?
Ne, onemocnění není přenosné z člověka na člověka. Tetanus je onemocnění, jehož prevence je zejména očkováním a je specifické tím, že není přenosné přímým kontaktem mezi lidmi. Zásobárnou spor bakterií, které následně produkují tetanospasmin (jed toxický pro nervovou soustavu, pozn.red.), je zejména půda. 

Eva Gottvaldová (41)

Absolvovala Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, magisterské studium v oboru Specializace ve zdravotnictví – Výživa člověka.

Hlavní hygieničkou ČR je od 15. července 2016 kdy nahradila svého předchůdce Vladimíra Valentu. Současně je také náměstkyní mistra zdravotnictví. 

Mimo jiné pracovala ve státní správě, působila jako diplomat ve Stálém zastoupení EU v Bruselu, podílela se například na projednávání směrnice Evropského parlamentu a Rady Evropy o sbližování právních a správních předpisů členských států týkajících se výroby, obchodní úpravy a prodeje tabákových a souvisejících výrobků, nebo pro Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) pracovala jako National Information Focal Point pro výživu a pohybovou aktivitu.

Mluví anglicky a rozumí francouzsky, ráda čte a cestuje.

Takže se lidé mohou nakazit třeba škrábnutím?
Ano, spory bakterie se do těla dostávají přímým znečištěním, kontaminací, drobných oděrek a poranění. Tetanus je onemocnění způsobené neurotoxinem, to je jedem působícím na nervovou soustavu, který vylučuje bakterie Clostridium tetani, která se v půdě vyskytuje opravdu běžně. Proto je očkování nejúčinnější ochranou.

Zasáhne diagnostikovaný tetanus nějak provoz nemocnice?
Jelikož onemocnění není přenosné z člověka na člověka, jde o standardní péči o jedince, kterému musí být poskytnuta intenzivní péče.

Tetanus se vyskytuje spíše v rozvojových zemích, kde očkování není běžně dostupné. Kdy jste naposledy registrovali takové případy v Česku? 
Onemocnění tetanem se u nás vyskytuje už jen opravdu výjimečně, právě také díky povinnému očkování. Od roku 2010 do roku 2018 evidujeme pouze dvě onemocnění.

Kdy to bylo a jak nemocní dopadli?
V lednu 2015 bylo hlášeno onemocnění čtyřicetiletého neočkovaného muže, Vietnamce, kterému způsobila hlubokou tržnou ránu na noze exploze zábavné pyrotechniky, na kterou šlápl. Zraněný muž měl v anamnéze nádorové onemocnění. Případ byl klasifikován jako generalizovaný tetanus a skončil úmrtím.

Na podzim roku 2015 onemocněla třiasedmdesátiletá žena, diabetička, která při sbírání ořechů spadla do špinavého potoka a zranila se na hlavě. Žena byla naposledy očkovaná dvanáct let před nehodou. Onemocnění mělo těžký průběh, bylo komplikováno flegmónou (hnisavým zánětem kůže, pozn.red.) obličeje a pseudomonádovou pneumonií (bakteriálním zápalem plic, pozn.red.), nicméně skončilo uzdravením.

Očkování proti tetanu je u nás povinné. Hrozí rodičům nějaký postih za to, že nenechali chlapce očkovat?
V České republice je nastavený systém, který umožňuje přímou sankci 10 tisíc korun pro rodiče, který odmítá očkovat své dítě povinnými vakcínami. V tomto případě z právního hlediska je porušení povinnosti nechat své dítě očkovat však již bohužel promlčeno.

Plánujete po tomto případě nějaká další nebo nová opatření, například na poli prevence?
Stěžejním doporučením bude apel na lékaře, aby v rámci své každodenní praxe zcela automaticky nepředpokládali, že dítě určitého věku, které podle platného očkovacího kalendáře má být chráněno, je očkováno. Obzvláště pokud v dnešní době mluvíme o odmítaní očkování a posouvání očkování jako o jedné z hrozeb pro veřejné zdraví. 


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Postih tvůrců nejdražšího českého filmu. Přišel jsem o všechno, říká Krejčí

Jde v Česku o nejdražší filmový projekt všech dob. Kvůli němu přišel jeden z jeho tvůrců, režisér Tomáš Krejčí,...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Doby, kdy si mohli archeologové něco odvézt domů, dávno minuly, řekl egyptolog Verner

Čeští egyptologové mají v zemi faraonů skvělé jméno, jejich objevy mnohokrát přepsaly dosavadní poznatky o životě...

Dětské uprchlíky z Řecka přijmeme! Učinit tak je ochotno 200 českých rodin

V republice jsou plné dvě stovky rodin, které jsou ochotné přijmout dětské uprchlíky z Řecka. Informovala o tom...

Revizoři budou moci od dětí požadovat kontakt na rodiče, umožní to novela

Novela silničního zákona chce umožnit revizorům, aby mohli požadovat od nezletilých kontaktní údaje jejich zákonných...

Špýchar u silnice v půli cesty mezi Prahou a Vídní se podařilo zachránit

Pozdně gotický špýchar v Prostředkovicích je zachráněn. Skončila druhá etapa jeho opravy. Loni památka získala nové...

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?

Najdete na iDNES.cz