Vnitro mění pravidla psychotestů, chce odstranit bič na policisty

  8:20aktualizováno  8:20
Strohý posudek psychologa může nyní poslat do civilu jakéhokoliv policistu. On přitom nemá možnost zjistit, proč neuspěl a jak psycholog k danému závěru dospěl. Stav, připomínající hlubokou totalitu a umožňující vyřizování účtů mezi šéfem a podřízenými, chce nyní ministerstvo vnitra změnit.

Policista může na základě psychotestu přijít o odznak, aniž by znal konkrétní důvod. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Ministerstvo vnitra proto 21. srpna předložilo návrh vyhlášky, která má současný stav změnit. Netýkala by se jen policie, ale například i hasičů, vězeňské inspekce a dalších bezpečnostních složek.

Psychologické testy způsobilosti

Testem musí projít každý uchazeč o práci u bezpečnostních složek. Novela se ale především týká případů, kdy psychologové nezkoumají nováčky. V takovém případě je psychologický test spojen buď s přestoupením na jinou funkci, nebo o něj může požádat nadřízený, pokud je podle něj k tomu důvod. V roce 2010 muselo od policie odejít pro nezpůsobilost šest lidí, v roce 2011 už dvanáct.

Podnětem byl případ policisty z Plzně. Vyšetřovatel Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality byl po incidentu, kdy měl ležet opilý a nahý na ulici, poslán na psychotesty a neuspěl. Jeho nadřízený nemá podle zákona v takovém případě jinou možnost, než ho propustit ze služby.

Muž, který u policie sloužil dvanáct let, se rozhodl bránit, neměl ale proti čemu. Psycholog do výsledku uvede jen jediné slovo. Buď napíše, že je zkoumaný "způsobilý" nebo "nezpůsobilý." Ani vyhozený policista, ale ani jeho nadřízený nemá právo zjistit, jak je výsledek zdůvodněný.

"Výsledek může přezkoumat vedoucí policejní psycholog. Ten může, ale také  nemusí svolat komisi. Nezkoumá se ale ten konkrétní člověk, ale postup psychologa, který ho zkoumal,"  řekla iDNES.cz policejní ombudsmanka Blanka Besserová.

Protože policie nechtěla vydat ministerstvu vnitra podklady k testům, na základě kterých byl plzeňský policista vyhozen, udělalo si ministerstvo vlastní. A výsledek byl opačný.

"U psychologů, kteří zkoumají například policejního prezidenta nebo generálního ředitele hasičů, muž uspěl," uvedla Besserová. Bývalý policista se tak nyní chce bránit u soudu. Jeho případ přitom není jediný. Dalším je například muž, který má odslouženo 20 let a úspěšně prošel prověrkami Národního bezpečnostního úřadu na stupeň tajné nebo policista z policejního prezidia.

Psychotesty - nástroj jak se zbavit nepohodlného policisty

Hodně se také mluví o tom, že se psychotestů využívalo v případech, kdy chtěl šéf vyhodit nepohodlného policistu.

"Několikrát jsem to také slyšela, ale konkrétní důkazy nemám, " uvedla policejní ombudsmanka. V důvodové zprávě k ministerskému návrhu je ale riziko zneužití k "propuštění nepohodlných příslušníků" uvedeno.

Podle informací iDNES.cz si pomocí psychotestů někteří policejní šéfové ulehčili práci i v případech, kdy existoval dostatek důvodů vyhodit člověka, který u policie skutečně neměl co dělat. Bylo to totiž rychlejší a odpadlo nepříjemné zdůvodňování.

Na další problém poukázal ombudsman Pavel Varvařovský. Podle něho nelze jen na základě pouhého verdiktu "nezpůsobilý" rozhodnout o propuštění ze služby. Takový podklad je nepřezkoumatelný a pokud by se případ dostal ke správnímu soudu, tak by neobstál.

Verdikt se už bez zdůvodnění neobejde

Návrh vyhlášky tak přináší několik novinek. Nadřízený bude muset zdůvodnit, proč o psychotesty žádá. "Nebudou se tak opakovat případy, kdy s tím policistou vůbec nikdo nejednal, nic mu nevysvětlil," vysvětlila Besserová.

Psycholog pak své závěry bude muset zdůvodnit a seznámit s nimi jak nadřízeného, tak zkoumaného policistu. Ten tak bude v případě neúspěchu znát konkrétní důvod, proč musel u policie skončit.

"Pomůže mu to i tím, že pokud u něj nějaký problém vznikl, tak o něm ví a může ho léčit. Nebude to jako dosud, že policista skončí na ulici bez vysvětlení a přitom může být třeba nebezpečný okolí," vysvětlila policejní ombudsmanka.

Navíc bude mít policista šanci se proti verdiktu o propuštění bránit a nahlížet do spisu, jak mu zaručuje ústavní právo. Pro psychology to znamená, že hodnocení musí být  zdůvodněno tak, aby případně obstálo i před soudem.

Nový předpis nyní čeká připomínkové řízení, které trvá do 19. září. Poté ho ještě budou zkoumat odborníci z Legislativní rady vlády. Předpokládaným datem, kdy vstoupí v platnost je 1. prosinec 2012.


  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Část Pirátů chce sesadit Michálka. Nerezignuje. Jsem tvrdý, přiznal

Mezi Piráty to vře. Část členů strany chce odvolání místopředsedy a šéfa poslanců Jakuba Michálka. Vadí jim jeho...

Vláda prosadila schodek rozpočtu 40 miliard, podpořil ji prezident Zeman

Návrh státního rozpočtu na příští rok podpořila Sněmovna v prvním čtení. Kývla tak na schodek 40 miliard korun, který...

VIDEO: Tuny dřeva se nesly vzduchem, jeřáb vyzvedl nový kus vrcholu věže

Zhruba devět a půl tuny váží mohutná dřevěná konstrukce, kterou na olomouckém Horním náměstí vynesl jeřáb na radniční...

Tři piva denně jsou normální, ukázal průzkum. Každý druhý Čech pak zná alkoholika

Škodlivost alkoholu podceňuje téměř každý druhý Čech, zjistil průzkum Národní linky pro odvykání. Problémové je pití...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz